KHANEH MELLAT

هدر موبایل
1389/06/31 09:11:00
سرویس اقتصادی
محسن نریمان:

طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی را در شهرستان بابل پیگیری می‌کنیم

**دور دوم تعطیلات تابستانی مجلس به پایان خود نزدیک می شود و نمایندگان از این فرصت تعطیلات استفاده کرده‌ و برای پیگیری اولویت‌ها و طرح‌های مصوب به حوزه انتخابی خود رفتند. یکی از این نمایندگان" محسن نریمان" نماینده مردم محترم بابل در مجلس شورای اسلامی است. گفت‌و‌گوی ویژه نامه مردم و مجلس روزنامه وارش با این نماینده درباره اولویت‌های شهرستان بابل و طرح‌های در دست اقدام در این شهرستان را در زیر می‌خوانید.

  جناب آقای نریمان! تعطیلات مجلس فرصت مناسبی برای رسیدگی به وضعیت حوزه انتخابیه و پیگیری مصوبات گوناگون و طرحهای در دست اقدام است. شما در این مدت چه اولویتهایی را در نظر گرفتهاید؟

تصمیم ما این است که در راستای برنامه پنج‌ساله حرکت کنیم و طبیعی است مهمترین مسئله‌ای که مدنظر داریم، پیگیری طرح‌های ناتمام است و به جای آغاز طرح‌های جدید به دنبال اتمام پروژه‌های قدیمی هستیم. ایجاد شهرک صنعتی، جاده کنارگذر بابل، گاز‌رسانی به روستاها، وضعیت کشاورزان و مطالبات آنها و افتتاح شعبه کارخانه ایران‌خودرو از جمله این طرح‌هاست.

  جاده کنارگذر بابل از دوره ششم مجلس شورای اسلامی کلنگزنی شده است. فکر میکنید این پروژه چه زمانی به اتمام میرسد؟

این پروژه در کل با وقفه ‌روبه‌رو بوده و به دلیل تأمین نشدن بخشی از اعتبارات از برنامه زمان‌بندی عقب است. البته بهبهانی، وزیر راه وعده‌هایی برای بهره‌برداری این جاده داده که در صورت عملی شدن، بخش‌هایی از جاده کنار گذر به بهره‌برداری می‌رسد.

  این جاده قطعاً تأثیر فراوانی در کاهش بار ترافیکی بابل بهویژه در ایام تعطیلات خواهد داشت.

من معتقدم شهروندان نباید امیدوار باشند که با احداث این کمربندی ترافیک به طور محسوسی کاهش می‌یابد. بلکه افتتاح آن تنها ترافیک بخش جنوبی بابل را روان‌تر می‌کند. باید شورای شهر طرح ترافیکی جامعی ایجاد کند تا از طریق آن ترافیک کاهش یابد. باید پذیرفت که این کنارگذر بر روانی ترافیک تأثیرگذار خواهد بود، اما تأثیر آن صددرصدی نیست و این امر نیاز به طرح جامع و بازکردن برخی معابر و خیابان‌ها دارد که آن هم مستلزم اعتبار بسیاری است.

  مسئله اشتغال هم همان طور که گفتید، از اولویتهای شما و البته از درخواستهای همیشگی مردم است. در این زمینه چه اقداماتی صورت گرفته است؟

همان طور که اشاره کردید، اشتغال از نیازها و مطالبات مردم است که به ویژه با توجه به ممنوعیت چندین ساله ایجاد صنعت، استان با مشکل کمبود صنایع مادر روبه‌روست. در این زمینه احداث شهرک صنعتی لاله‌آباد و کارخانه خودروسازی را پیگیری کرده‌ایم.

  مدتی است صحبت از اتمام کارخانه خودروسازی به عنوان یکی از طرحهای مهم این حوزه انتخابیه مطرح است. این کارخانه ظرفیت ایجاد اشتغال برای چند نفر را دارد؟

پراکندگی کارخانه‌های مختلف در سطح کشور علاوه بر ایجاد اشتغال در دیگر شهرها و شهرستانها، به مصلحت وزارت صنایع هم هست. به همین دلیل این امر مدتی است به صورت جدی پیگیری می‌شود. در زمینه کارخانه خودرو‌سازی اگرچه فعالیت‌های عملیاتی آن به اتمام رسیده است، اما توقع ما کارخانه‌ای فراتر از این بود. قرار بود این کارخانه، ویژه تولید خودرو و قطعات باشد، اما بعد از مدتی صحبت از صرف مونتاژ به میان آمد. بعد از مذاکرات متعدد ما پذیرفتیم که کارخانه مونتاژ خودرو در این حوزه انتخابیه احداث کنیم. با این حال کارخانه موجود در حد انتظار ما نیست و به همین دلیل به وزیر صنایع در تذکر کتبی اعلام کردم که باید این کارخانه تکمیل شود. کارخانه خودروسازی امکان ایجاد اشتغال برای 500 نفر را دارد، اما اکنون تنها 100 نفر می‌توانند در آن به کار مشغول شوند.

  شهرک صنعتی لالهآباد چطور؟ احداث این شهرک چه زمانی عملیاتی میشود؟

همان طور که اشاره شد به دنبال ایجاد شهرک صنعتی در لاله‌آباد بابل هستیم. در این رابطه زمین‌های موردنظر مشخص شده، اما هزینه‌های مصوب پرداخت نشده است که در این زمینه هم به وزیر صنایع تذکر داده‌ایم.  این شهرک در صورت بهره‌برداری به دلیل نزدیکی به جاده آمل- بابل جزو شهرک‌های نمونه مازندران خواهد بود. در صورتی که اعتبارات مورد نظر ابلاغ شود، کارهای عملیاتی این شهرک با سرعت پیگیری می‌شود.

  به عنوان سؤال آخر درباره روند گازرسانی به روستاهای این حوزه انتخابیه بگویید.

متأسفانه در زمینه گازرسانی، شهرستان بابل از متوسط مازندران عقب‌تر است. به بیان دیگر متوسط گازرسانی در استان 60درصد است که این آمار در مورد بابل به حدود40 درصد می‌رسد. یعنی ما 20درصد با متوسط استان فاصله داریم. این مسئله را البته با وزیر نیرو مطرح کردیم و توانستیم به غیر از اعتبارات دولت برای گازرسانی روستایی، تسهیلات بانکی مضاعفی نیز دریافت کنیم که امیدوارم با این تسهیلات روند گازرسانی با سرعت و جدیت بیشتری پیگیری شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet