ایام محرم 1398
1389/06/31 09:20:00
سرویس سیاسی
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مطرح کرد؛

خودکفایی، نتیجه تشدید تحریم‌ها

**محمدکریم عابدی گفت:تحریم‌های قطعاً به نفع کشور تمام شده و ما خواهیم توانست با صرفه جویی و استفاده از پتانسیل‌های موجود نه تنها نیاز داخلی کشور را تأمین کنیم بلکه در آینده‌ای نه چندان دور صادرات انواع فرآورده‌ها را در دستور کار قرار دهیم.

در حالی که اجرای سیاست‌های تحریم علیه ایران با هدف متوقف کردن برنامه هسته‌ای همچنان ادامه دارد این بار و با هدف تشدید تحریم‌ها موضوع ممنوعیت صادرات بنزین به ایران در دستور کار غربیان و به‌خصوص آمریکا قرار گرفته است. به عقیده کارشناسان این تحریم‌ها نه تنها در مهار برنامه هسته‌ای ایران راه به جایی نخواهند برد بلکه پیگیری سیاستی نادرست و تداخل موضوعاتی است که هیچ ارتباط منطقی بین آنها وجود ندارد.

گفته می‌شود اگرچه نقش مسلط آمریکا در صندوق بین‌المللی پول، سازمان تجارت جهانی و بانک جهانی باعث شده عاملی تأثیر‌گذار در اقتصاد جهانی باشد اما در شرایط فعلی و به دلیل استیلای رکود اقتصادی، تهدید‌ها و تحریم‌های این کشور علیه ایران راه به جایی نخواهد برد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمدکریم عابدی" نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با نشریه آوای خراسان جنوبی با تأیید این مطلب تشکیل سازمان‌هایی همچون سازمان تجارت جهانی را تنها با هدف سلطه بر اقتصاد کشورها می‌داند و معتقد است: پیوستن به این سازمان‌ها نه تنها هیچ منفعتی به‌خصوص برای کشور‌های جهان سوم ندارد بلکه فرصتی است تا قدرت‌های مسلط اقتصادی بتوانند کشورهای عضو این سازمان‌ها را برای فشار و تهدید و تحریم علیه کشورهایی که خلاف مواضع آنها گام برمی‌دارند با خود هم مسیر کنند.

مشروح این گفتگو در پی می آید؛

سالهاست که مسئله تهدید و تحریمها علیه ایران مطرح بوده و هست. مسئلهای که این روزها و به دنبال فعالیتهای صلحآمیز هستهای ایران شدت بیشتری پیدا کرده است. به عنوان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس منشاء چنین تصمیماتی را در چه میدانید؟

ببینید آنچه امروز به عنوان هدف اصلی استکبار در دنیا مطرح است فتح قله‌های اقتصادی کشورهاست به طوری که تلاش می‌کند تا منافع اقتصادی خود را در جای جای دنیا تأمین کند. بر همین اساس بزرگترین سیستم‌های جاسوسی در امور اقتصادی را به کار گرفته تا به هر شکل ممکن به اهداف خود دست پیدا کند و در این راه از انجام هیچ کاری از جمله قاچاق کالا، مواد مخدر و انسان گرفته تا تهدید و تحریم رویگردان نیست. استکبار جهانی قصد دارد اقتصاد تک‌قطبی را در جهان حاکم کند مسئله‌ای که با تشکیل سازمان تجارت جهانی در صدد تحقق آن است. ضرورت پیوستن تمام کشور‌ها به این سازمان به معنی تولید محصولات مشابه از نظر کیفی و کمی است موضوعی که تحقق نیافتن آن به معنی عقب‌ماندگی کشور‌ها تلقی خواهد شد. به علاوه عضویت در آن فرصتی برای سلطه و تحمیل تصمیمات سیاسی قدرت‌های مسلط به کشور‌های عضو فراهم می‌کند این در حالی است که این سازمان با هدف تحقق اصل تجارت آزاد شکل گرفته اما در حال حاضر می‌بینیم که راهی برای فشار و تحریم و ارعاب علیه کشورهایی شده که سیاست‌هایی متفاوت با کشورهای عضو آن دارند.

بهکارگیری این سیاستها تا چه اندازه باعث شده آنها در دستیابی به اهدافشان موفق باشند؟

واقعیت این است که با وجود به‌کار‌گیری تمام توان اما می‌بینیم که برنامه ریزی‌های آنها برای ایجاد یک اقتصاد تک قطبی درست از آب در نیامده است. مطرح شدن کشور‌هایی همچون چین و ژاپن به عنوان قدرت‌های بزرگ اقتصادی معادلات آنها را بر هم ریخته و باعث شده در دستیابی به اهداف خود با مشکل روبه‌رو شوند.

در چنین شرایطی و با وجود آگاهی از این موضوع، چرا باز هم موضع تحریمها علیه ایران همچنان ادامه دارد؟ این درحالی است که بحران اقتصادی، اقتصاد غرب و بهخصوص آمریکا را به شدت تحتالشعاع قرار داده است؟

اگر امروز آمریکا بدون هیچ منطقی و با عبور از قوانین بین‌المللی دست به تحریم ایران زده و در این مسیر علاوه بر کنگره آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا را با خود همراه می‌کند به دلیل نگرانی است که از ذخایر غنی نفت و گاز و نیروی انسانی هوشمند در ایران دارد. تجربه 30 سال گذشته ثابت کرده که علی‌رغم اعمال تحریم‌های غیرانسانی علیه دولت و ملت ایران، در تمامی حوزه‌ها از جمله چرخه سوخت هسته ای، دستیابی به فضا، فناوری نانو و... توسعه و پیشرفت کشور را شاهد بوده‌ایم. با این تفاسیر تحریم‌های اخیر هم قطعاً به نفع کشور تمام شده و ما خواهیم توانست با صرفه جویی و استفاده از پتانسیل‌های موجود نه تنها نیاز داخلی کشور را تأمین کنیم بلکه در آینده‌ای نه چندان دور صادرات انواع فرآورده‌های نفتی را در دستور کار قرار دهیم.

فکر میکنید مطرح شدن تحریم از سوی آمریکا به عنوان قدرت مسلط اقتصادی تا چه اندازه در محدودیت معاملات سایر کشورها با ایران تأثیرگذار باشد؟ به عبارتی اقتصاد ایران از این مسئله تا چه اندازه متاثر خواهد شد؟

 علی‌رغم اقدام آمریکا برای تحریم بازار ایران و تلاش برای همسو کردن بازار‌های جهانی اما شاهد هستیم که این اقدام چندان هم موفق نبوده و بسیاری از شرکت‌ها مبادلات خود را با ایران ادامه داده و حاضر نیستند درگیر بازی‌های سیاسی این کشور شوند. چرا که آنها به دنبال کسب بالاترین سود بوده و باید پاسخگوی سهامداران خود باشند نه دولتمردان خود. بنابراین با وجود تبلیغات منفی مبنی بر بلوکه شدن فعالیت‌های اقتصادی ایران در سطح بین‌الملل همچنان شاهد انجام معاملات ایران هستیم.

اما آنچه این روزها در مرکز توجه قرار گرفته ممانعت از فروش بنزین به ایران است. فکر نمیکنید این موضوع با توجه به حجم وادارت روزانه بنزین به کشور، برای ایران کمی مشکل ساز باشد؟

ببنید مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که در حال حاضر بخش عظیمی از انرژی در کشور ما به هدر می‌رود قطعاً در صورت نهادینه شدن فرهنگ صرفه‌جویی نیاز وارداتی ما به این اندازه نخواهد بود. ضمن این که با تدابیر اندیشیده شده در زمینه نیاز‌های راهبردی مثل بنزین تا یک سال آینده نه تنها به خودکفایی خواهیم رسید بلکه صادرات این محصول را در دستور کار خواهیم داشت بنابراین نگرانی از این جهت وجود ندارد. در این زمینه نباید تنها به صادرات مواد خام اکتفا کنیم چرا که صادرات مشتقات نفت و گاز تا حدود 20 برابر ارزش افزوده نصیب کشور خواهد کرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet