هدر اصلی
1387/02/31 12:46:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

یحیی زاده: مرکز پژوهشها برای مجلس هشتم نقشه‌راه و راهبرد تهیه نماید

نماینده مردم تفت و میبد از مرکز پژوهشها خواست هرچه سریعتر برای مجلس برنامه‌محور هشتم نقشه‌راه و راهبرد تهیه نموده در صدر آن راه علاج کوتاه‌مدت و میان‌مدت تورم و گرانیها را عرضه نماید.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "سیدجلال یحیی‌زاده‌فیروزآباد"،  اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی به اسن شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

اللهم صلی علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و السر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

گلی که عالم از او تازه بود پرپر شد                       یگانه کوکب باغ وجود پرپر شد

شب شهادت زهرا، علی بخود می‌گفت                 گل محمدی من چه زود پرپر شد

با عرض تسلیت بمناسبت شهادت ام‌ابیها حضرت زهرای مرضیه (سلام الله علیها) مطالبی را یادآور می‌شوم:

1 ـ هرچند طبق آخرین گزارش بانک جهانی بیش از 70 نوع کالای اساسی در دنیا طی یکسال اخیر بین 20 تا 420 درصد افزایش قیمت داشته است و رشد قیمت در مواد غذایی بویژه در مورد برنج و گندم بیش از صد درصد بوده است و هر چند دولت کوشا و مجلس دلسوز در این مورد نگران بوده و تلاشهایی نمودند ولی برای ملت معجزه‌گر ایران سزاوار نیست که طبق نرخ تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی بعد از زیمبابوه، میانمار و ونزوئلا در رتبه چهارم بالاترین نرخ تورم قرار بگیرد. اصلاً منطقی نیست تورم ما از تورم خزنده عبور کرده و به تورم تازنده تبدیل شده باشد که اگر دیر بجنبیم به ابَرتورم تبدیل گردد.

مرکز پژوهشها هرچه سریعتر برای مجلس برنامه‌محور هشتم نقشه‌راه و راهبرد تهیه نموده در صدر آن راه علاج کوتاه‌مدت و میان‌مدت تورم و گرانیها را عرضه نماید.

2 ـ یکی از حقوقی که در آموزه‌های دینی ما جزء وظایف حکومت شمرده شده تأمین مسکن است. در قانون‌اساسی حداقل در اصول 2، 31 و 43 دولت موظف به تأمین مسکن مناسب برای آحاد ملت گردیده است. از سوی دیگر مسکن یکی از ملزومات اصلی‌ شکل‌گیری خانواده است که عدم تأمین آن علاوه بر مشکلات اقتصادی تبعات فرهنگی را در بر خواهد داشت.

با همه اینها هم‌اکنون با کمبود 2 میلیون مسکن مواجه بوده و هر سال با توجه به ازدواج جوانان بین 700 هزار تا بیش از 1 میلیون متقاضی جدید خواهیم داشت. در عین حال هزینه تأمین مسکن یکی از سنگین‌ترین هزینه‌های هر خانواده است. در شرایطی که در بسیاری از کشورها سهم هزینه مسکن در سبد هزینه خانوار کمتر از 15 درصد است در کشور ما در بعضی از شهرها تا بیش از 70 درصد است.

دولت و مجلس که وظیفه خود را خدمتگزاری به مردم دانسته و درصدد رفع مشکلات آنها هستند جوانان عزیز را از بحران مسکن نجات دهند. لازم است سیاستهایی اتخاذ شود که بازار مسکن رونقی پایدار و غیرتورمی داشته باشد و مشکلات فراوان موجود در این موضوع برطرف گردد.

فقدان مکانیسم قیمت‌گذاری منطقه‌ای، عدم برنامه‌ریزی و سیاستگذاری منسجم در مدیریت، عدم کنترل سوداگری در بخش زمین، خلأ نظارت مؤثر بر عملکرد بنگاههای املاک، بالا بودن هزینه‌های عوارض، تراکم، نوسازی مسکن، سنگینی هزینه‌های تغییر کاربری و تفکیک از اهم مشکلات موجود در این زمینه است.

3 ـ هر چند مجلس هفتم از تزریق جنجال، چالش و ناآرامی به جامعه بشدت پرهیز نمود ولی این مجلس هرگز از وظیفه نظارتی خود کوتاه نیامد. تعداد وزرایی که رأی اعتماد نگرفتند، استیضاح ها، تحقیق و تفحص‌ها، سؤالات و تذکرات همه گواه همین ادعاست.

البته موکلان ما بدانند که مانع نقد و نظارت دولت هیأت رئیسه نیست بلکه فراموشی وظایف شرعی و دنبال نمودن مسایل و مصالح شخصی و شهری توسط بعضی از ما نمایندگان است که متأسفانه در اکثر دوره‌ها در بین عده‌ای رواج داشته است.

دولت انقلابی و پرتلاش نیز بداند که اکثر منتخبین مجلس هشتم بدنبال تعامل سازنده، نقد و نظارت مؤثر و عمیق بر دولت خواهند بود که فکر نمی‌کنم دولتی که خودش هیچ ملاحظه‌ای در عزل و تغییر مدیران ارشد ندارد از این موضوع واهمه‌ای داشته باشد.

شایسته است همکاران محترم و فراکسیونهای مختلف بجای ورود در مسایل جزیی یا اجرایی یا برخورد جناحی و احساسی با دولت و احتمالاً‌ دشنام دادن و ناسزاگویی بشکلی عمیق و دقیق دولت را نقد منصفانه نمایند و هرگز سیاه‌نمایی ننمایند.

4 ـ درحالیکه مردم متعهد و آگاه با شرکت یکپارچه و گسترده و منسجم در انتخابات مجلس هشتم جهت ارایه راه‌حلهای منتخبین و احزاب حاضر در این انتخابات لحظه‌شماری می‌کنند متأسفانه بلندترین صدایی که در ارتباط با فعالیتهای منتخبین بگوش مردم می‌رسد انتخاب رئیس مجلس هشتم است. این درحالی است که این ذهنیت بیشتر توسط افرادی خارج از حیطه تصمیم‌گیری ایجاد می‌شود. از عقلای قم استدعا دارم بشدت از دامن‌زدن به این مسأله بپرهیزند هر چند کسب مسؤولیت در راستای فراهم‌ساختن امکان بیشتر خدمتگزاری باشد.

البته مردم مؤمن ما به نیکی دریافتند که در مجلس، دولت و حاکمیت همچنان افراد فراوانی هستند که شیفتگان خدمتند نه عاشقان قدرت و بیشتر این سر و صداها و جار و جنجالها ساخته و پرداخته جریانات سیاسی است که نه مردم را خوب شناختند و نه منتخبین مردم.

5 ـ خشکسالی گسترده سالجاری نزدیک به 15 استان کشور را بشدت تهدید می‌کند. یکی از این استانها که دچار بدترین خشکسالی گردیده استان یزد است. خشکی و خشکسالی استان اقتضا می‌کند دولت محترم نسبت به دو دستور مهم رهبر معظم در سفر به استان یزد، فاز دوم آبرسانی و باروری ابرها جدی‌تر و سریعتر اقدام کند و در شرایط فعلی نیز تأمین بودجه مناسب برای رسیدگی به بیش از 3000 قنات این استان، تأمین علوفه برای دامداران، آبرسانی با تانکر، تمدید وام کشاورزان و دامداران و معافیت جرایم وامها از مهمترین اولویتهاست.

6 ـ به وزیر محترم امور خارجه تأکید می‌کند قاطعانه علیه آمریکا در محاکم بین‌المللی بعلت اعزام تروریستهای مسلح و بمب‌گذار که منجر به شهادت و مجروحیت صدها نفر در شیراز گردید اقامه دعوی نماید.

از وزیر محترم کشور بجهت نصب فرماندار تفت تشکر نموده و از سرپرست محترم وزارت کشور استدعا دارم هر چه سریعتر فرماندار میبد را منصوب نماید.

از وزیر محترم جهادکشاورزی استدعا دارم جهت احداث استخرهای ذخیره آب در شهرستان تفت، اهتمام ویژه مبذول فرمایند.

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

"سیدجلال یحیی‌زاده‌فیروزآباد" نماینده مردم تفت و میبد 4 دقیقه از وقت نطق پیش از دستور خود را به "الهام امین‌زاده" نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet