هدر موبایل
1389/06/31 12:24:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده بهبهان:

بخش خصوصی در بازار عراق باید فعال‌تر شود

**نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضور ایران در بازار عراق قابل قبول است، گفت: با توجه به شرایط کنونی عراق و امکانات موجود، حضور ایران در بازار عراق قابل تقدیر است.

سیدحاجی محمد موحد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب افزود: البته در اینکه ما نسبت به کشورهایی مثل چین و ترکیه در بازاریابی و حضور در این عرصه عقب‌تر هستیم، شکی نیست.

وی علت این مسئله را ابزار و امکانات این کشورها همچون صنایع بسته‌بندی و توزیع مناسب کالاها دانست و ادامه داد: همچنین آنها زودتر از ایران در این عرصه وارد شدند به همین علت حضور ایران حضوری به جا و قابل تحسین است.

نماینده مردم بهبهان در خانه ملت خاطرنشان کرد: البته می‌توانیم حضور چشمگیرتر و وسیع‌تری داشته باشیم که لازمه آن فعال شدن بخش خصوصی است؛ در واقع اینجا جای حضور دولت نیست زیرا وظیفه دولت، فراهم کردن امکانات لازم است که البته امکانات را به تمام معنا فراهم نموده است.

موحد با بیان اینکه بخش خصوصی باید در این میدان رقابت از همه ابزراهای موجود استفاده کند، افزود: حضور ایران در بازار عراق باید با دیگر کشورها قابل مقایسه نباشد، زیرا ایران امتیازها و ویژگی‌هایی نسبت به بازار عراق دارد که هیچ کشور دیگری ندارد.

وی با اشاره به اینکه دولت باید برای صادرات 2 ابزار اساسی فراهم کند، توضیح داد: یک ابزار تسهیل در امور گمرکی مثل حداقل در نظر گرفتن تعرفه‌ها و دیگری همکاری برای تسهیل در صادرات کالا همچون ورود به روز کالا و حمل و نقل به روز می‌باشد که شاهدیم تا کنون گلایه‌ای در این زمینه نبوده و این بیانگر این است که دولت در این زمینه وظایف خود را به خوبی انجام داده است.

نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی در زمینه علت کم‌رنگ بودن حضور بخش خصوصی در بازار عراق اظهار داشت: معتقدم بخش خصوصی در این میدان« سود بیشتر» اما کشورهای دیگر « فروش بیشتر» را طلب می‌کنند و شاهدیم که آنها در« فروش بیشتر» ، « سود بیشتر» و ما در « فروش کمتر» به « سود کمتری» می‌رسیم.

موحد افزود: همچنین بسته‌بندی‌های مناسب کالاهای دیگر کشورها علاوه بر جذب مشتری باعث حمل و نقل راحت‌تری می شود.

وی راهکار این مسئله را حضور بخش خصوصی به تمام ابعاد عنوان کرد و ادامه داد: با وجود ویژگی‌ها و امتیازات ایران برای حضور در این بازار نسبت به دیگر کشورها، ما باید بالاترین سهم را در این جا داشته باشیم و بخش‌ خصوصی باید فعال شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet