هدر موبایل
1389/06/31 11:52:00
سرویس فرهنگی

گلایه نمایندگان خراسان جنوبی از کمبود موزه‌های فرهنگی در استان

**به نظر می‌رسد آثار و تاریخ کهن استان خراسان جنوبی آن طور که شایسته است نه تنها برای غیربومیان بلکه برای بومیان منطقه هم شناخته شده نیست، این در حالی است که بنا بر گفته نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی به دلیل قدمت بالای استان همواره ضرورت احداث موزه‌هایی که بتواند فرهنگ این خطه را حفظ و به دیگران معرفی کند احساس شده و می‌شود.

"موسی قربانی" با بیان این که موزه‌ها در معرفی پیشینه خراسان جنوبی به دیگر فرهنگ‌ها بسیار مؤثر خواهد بود موزه‌های استان را به 2 موزه در شهرستان‌های بیرجند و مردم‌شناسی قائنات محدود دانسته و گفت: به دلیل کمبود اعتبار لازم، این موزه‌ها در سطح بسیار جزئی در حال فعالیت هستند که جوابگوی نیاز مردم و گردشگران نخواهند بود.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی پتانسیل‌های موجود استان را بسیار بالا دانست و افزود: ایجاد فضایی برای احداث موزه‌هایی که هم فعالیت‌های روز مردم استان از جمله اختراعات و نوآوری‌ها و هم گذشته تاریخی آنان را به تصویر بکشد، ضروری است.

علاوه بر نام بیرجند که ساختار آن برگرفته از زبان پهلوی بوده و به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد، بنا بر روایتی بیرجند، احتمالاً در اواخر حکومت ساسانیان و توسط زرتشتیان یزدی و کرمانی به عنوان منزلگاهی در حاشیه کویر و در مسیر عبور از کویر به سمت شمال خراسان بزرگ و ماوراءالنهر بنا شده‌است.

نماینده مردم بیرجند و درمیان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که موزه‌ها آیینه تمام نمای تاریخ و فرهنگ هر ملتی هستند معتقد است که بیرحند به دلیل صبغه تاریخی و فرهنگی ظرفیت احداث موزه‌های متعددی را داراست.

حسین ابراهیمی به سابقه 800 ساله حوزه علمیه در این شهر اشاره می‌کند و می‌گوید: با وجود چنین سابقه‌ای به نظر می‌رسد بتوان احداث موزه‌ای با محوریت موضوعات دینی و علمی را در دستور کار قرار داد.

اگرچه در مواردی انتقاداتی مبنی بر نبود مراکز حفظ میراث باستانی و تاریخی همچون موزه در این استان مطرح می‌شود اما به گفته مسئولان میراث فرهنگی استان (بر اساس آمار سال گذشته) 11 موزه مردم‌شناسی، باستان‌شناسی، حیات وحش، میراث پهلوانی، مشاهیر و مفاخر و موزه وقف بیرجند، موزه‌ مردم‌شناسی و آب قاین، موزه‌ مردم‌شناسی نهبندان و موزه‌‌ بشرویه در سطح استان فعال است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet