هدر موبایل
1387/02/31 13:01:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

امین زاده: نمایندگان مجلس هفتم با تلاشی شبانه‌روزی مجمع مجالس آسیایی را بنیان نهادند

"الهام امین‌زاده" با بیان اینکه مجمع مجالس قانونگذاری قاره آسیا که در دهه‌های گذشته امری دور از ذهن به نظر می‌رسید، اظهار داشت: نمایندگان (مجلس هفتم) با تلاش شبانه‌روزی و با کار فشرده کارشناسی و تهیه اسناد متعدد آنرا بنیان نهادند.

به گزارش خانه ملت، متن نطق پیش از دستور نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام شهر که با استفاده از 4 دقیقه وقت نطق نماینده تفت و میبد به عنوان دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی سخنرانی کرد، به این شرح است:

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

«قل رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق و اجعل لی من لدنک سلطاناً نصیراً».

درود می‌فرستیم به روح ملکوتی امام راحل و شهداء انقلاب اسلامی و عرض ادب و احترام داریم پیشگاه رهبر فرزانه انقلاب و ملت بزرگ ایران.

شهادت بزرگ بانوی اسلام حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را تسلیت عرض می‌کنم.

همکاران گرامی! مسؤولیت 4 ساله نمایندگی ما رو به پایان است و برگی دیگر از تاریخ پارلمانی کشور ورق می‌خورد. بحمدالله در عمر پربرکت مجلس هفتم اقدامات مهمی صورت گرفت که به بخشی از اقدامات بعنوان نماینده مردم شریف تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اشاره می‌کنم:

تهران بعنوان کلانشهری پیچیده با مشکلات عظیم نیازمند اقدامات پارلمانی و اجرایی بوده که در جلسات متعدد مجمع نمایندگان تهران با مسؤولین و مدیران شهری در قالب کمیته‌های تخصصی اقداماتی جهت ساماندهی و حل مشکلات آن انجام شد، لکن هنوز اقدامات نیمه‌تمام بسیاری باقیمانده است. حل مسایل مربوط به حریم تهران، مهاجرت بی‌رویه، حاشیه‌نشینی، تغییر کاربری اراضی کشاورزی و سفرهای غیرضرور درونشهری نیاز به طرح جامع ساماندهی تهران دارد که این طرح توسط تشکیلات اجرایی کشور در دوره مجلس هفتم آماده نشد و امید است بزودی تهیه و اجراء شود.

مشکلات کلان کشور نیز از نظر دور نمانده، من‌جمله نظام بیمه همگانی نیازمند طرحی جامع است. عدم وجود سیستم نظام‌مند بیمه‌های بیکاری، بهداشتی و نظایر آن خلأ نظام جامع بیمه همگانی را عیان می‌کند. در راستای ایجاد اجزایی از این نظام در قوانین بودجه سالهای 85، 86 و 87 ارائه خدمات دندانپزشکی برای کودکان پیشنهاد شد که شما نمایندگان محترم با آگاهی از اهمیتی که دهان و دندان برای سلامتی عمومی در سنین بالاتر دارد رأی بالایی به این پیشنهاد دادید. این قانون امروز نهادینه شده و دغدغه‌ بالا بودن هزینه دندانپزشکی برای خانواده‌ها کاهش یافته است. انتظار می‌رود وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در تقاضای افزایش بودجه لازم و هزینه کردن آن برای ایجاد مراکز درمانی مربوطه در سراسر کشور نهایت دقت را مصروف دارد.

در پیشنهاد دیگری که ارایه شد مجروحین شیمیایی زیر 25 درصد مشمول خدمات بهداشتی رایگان وزارت بهداشت شدند.

اولین طرح قانونی درخصوص معلولین در سال 1385 پیشنهاد و در کمیسیون اجتماعی به اتفاق آراء به تصویب رسید که امیدوارم مراحل بعدی آن با جدیت دنبال شود.

بمنظور تقویت بنیه علمی و فنی کشور و پیشرفت و توسعه همه‌جانبه طرح قانون ایجاد مرکز منطقه‌ای تحقیقات علوم و فناوری فضایی در مرکز و غرب آسیا پیشنهاد شد که با رویکرد فهیمانه شما همکاران عزیز به تصویب رسید که در راستای آن قطب علمی حقوق فضا در دانشکده حقوق دانشگاه تهران در دست ایجاد است که امید است این اقدامات نوین موجب افتخاراتی برای کشور باشد.

موفقیت دیپلماسی پارلمانی ایران در خارج از کشور در مجلس هفتم با اقدامات فعال ذیل به اوج خود رسید:

مردم شریف ایران بدانند مجمع مجالس قانونگذاری قاره آسیا که در دهه‌های گذشته امری دور از ذهن به نظر می‌رسید نمایندگان شما با تلاش شبانه‌روزی و با کار فشرده کارشناسی و تهیه اسناد متعدد آنرا بنیان نهادند.

اینجانب پیشنهاد تدوین سند حقوق بشر آسیا را در اجلاس پاکستان نمودم که کار تدوین آن در اجلاس کامبوج با حضور 8 کشور آسیایی از جمله ایران به نمایندگی از حدود 40 کشور آسیایی به پایان رسید.

امروزه مردم کشورهای آسیایی می‌توانند از طریق نمایندگان خود در مجالس قانونگذاری در حل مشکلات بیکاری، فقر و فساد مؤثر باشند. جا دارد از نمایندگانی که بی‌ادعا و با تلاشی خستگی‌ناپذیر باعث کسب چنین افتخاری برای مجلس هفتم گردیدند قدردانی شایسته بعمل آید.

در رابطه با اتحادیه اروپا بعنوان یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی جهت اعتلای جایگاه ایران در صحنه بین‌المللی اقداماتی انجام شد که در طی آن با حضور در پارلمان اروپا به تشریح مواضع حقوقی هسته‌ای و حقوق بشری کشور پرداخته که تأثیر بسزایی در تعدیل مواضع نمایندگان پارلمان اروپا داشت.

همچنین با حضور در پارلمان فنلاند و بطور غیررسمی در پارلمان کشور سوئد گروه دوستی ایران و سوئد تشکیل شد که درواقع 25 سال بود که رابطه پارلمانی ایران و سوئد متوقف شده بود.

در آخرین مأموریت در 17 اردیبهشت در قالب هیأتی 3 نفر در اجلاس بین‌المللی حقوق زن در کشور نروژ با حضور نمایندگانی از دو کشور فنلاند و ایسلند شرکت نمودیم که ضمن تشریح جایگاه زنان در جمهوری اسلامی ایران راهکارهایی جهت کارآمدی بیشتر بانوان در عرصه سیاست و مدیریت و تحکیم بنیان خانواده پیشنهاد شد که مورد تأیید نمایندگان حاضر واقع شد.

و در رابطه با تشکیل فراکسیون حمایت از ایرانیان خارج از کشور هم اقداماتی انجام شد.

در خاتمه جا دارد از مردم حوزه انتخابیه‌ام تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات که همچنان با محبتهای خود اینجانب را مورد لطف قرار می‌دهند صمیمانه تشکر کنم و از آراء ارزشمندی که با شناخت به اینجانب دادند قدردانی نمایم. امیدوارم تلاشهای خالصانه نمایندگان محترم دوره هفتم مقبول درگاه حضرت احدیت قرار گیرد و دعا می‌کنیم ربنا تقبل منا انک انت العزیز و الحکیم. والسلام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet