هدر موبایل
1389/07/01 10:42:00
سرویس فرهنگی
کریمی فیروزجایی عنوان کرد:

اصلاح توزیع سرانه آموزش و پرورش در برنامه پنجم

**عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از ارائه پیشنهاد اصلاح توزیع سرانه آموزش و پرورش در برنامه پنجم توسعه کشور خبر داد.

یکی از مسائلی که با بازگشایی مدارس مطرح می‌شود، دریافت شهریه یا کمک‌های مالی از سوی مدیران مدارس دولتی است که طبق قانون ممنوع می‌باشد.

"علی کریمی فیروزجایی"، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفتگو با روزنامه وارش از برخورد ریشه‌ای با دریافت شهریه اجباری سخن گفته بود. در آغاز سال تحصیلی به این سراغ این نماینده رفتیم و از وی درباره این موضوع پرس و جو کردیم.

گاه دیده میشود مدارس دولتی برای کاهش مشکلاتشان اقدام به دریافت شهریه یا کمک هزینه میکنند که معمولاً چندان هم مبلغ زیادی نیست. لطفا از دلایل حساسیت آموزش و پرورش و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره شهریه بگویید.

طبق قانون اساسی، آموزش و پرورش برای عموم مردم رایگان است و دولت و آموزش و پرورش حق دریافت مبلغی برای تسهیل در امور دانش‌آموزان ندارند. البته این به معنای محدودیت و ممنوعیت خیرین و کمک‌های داوطلبانه مردمی نیست. مدارس غیردولتی البته قانون خودشان را دارند و می‌توانند شهریه دریافت کنند، اما غیر از این هیچ مدرسه‌ای حق دریافت شهریه ندارد. در صورت مشاهده این مسئله هم آموزش و پرورش و هم کمیسیون آموزش و تحقیقات با متخلفان برخورد جدی خواهد کرد.

گاه مشکلات موجود در مدرسه، چارهای جز این برای مدیر نمیگذارد. به عقیده شما مدیر در برابر چنین معضلات و مشکلاتی چکار باید بکند؟

سخن این است که آموزش و پرورش برای اینکه جلوی این معضل را بگیرد، باید سرانه‌ها را به‌موقع پرداخت کند. به هر حال مدیر مدرسه باید چند صد نفر را مدیریت کند. تجهیزات مناسب مانند میز و صندلی و وسایل گرمازا هزینه دارد. به همین دلیل خواسته ما نمایندگان این است که سرانه‌ها به‌موقع در اختیار مدیران مدارس قرار بگیرد.

وقتی مدیری با وجود این سرانهها شهریه هم دریافت میکند، این میتواند دلیلی بر نامناسب بودن میزان این سرانهها هم باشد.

من به جای ناکافی بودن این سرانه از توزیع نا مناسب آن می‌گویم. در حال حاضر 93 درصد این سرانه مربوط به بودجه انسانی (مانند حقوق معلمان) است و تنها 7 درصد آن برای تأمین محتوا، تألیف کتب درسی و تجهیز مدارس به کار می‌رود. به همین دلیل ما پیشنهاد اصلاح این درصد را داده‌ایم و امیدواریم در پایان برنامه پنجم این امر محقق شود و بدون کاهش حقوق و مزایای معلمان این درصد به نسبت 80 به 20 برسد.

به عنوان سؤال آخر آیا سرانه مربوط به مدارس مازندران واریز شده است؟

بله، واریز شده، اگر چه معتقدیم با توجه به تعدد روستاهای این منطقه این بودجه جوابگوی حجم بالای فعالیت‌ها نیست. اگرچه در دو - سه سال گذشته اتفاقات بسیار خوبی در زمینه نوسازی مدارس در استان را شاهد بودیم. این نوسازی‌ها هم از سوی خیرین مدرسه ساز و هم از محل بودجه مقاوم‌سازی و بازسازی مدارس صورت گرفته است. این نهضت مدرسه‌سازی باید با قدرت ادامه پیدا کند. مجلس نیز بودجه قابل توجه 500 میلیارد تومانی به این منظور برای سراسر کشور در نظر گرفته است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet