هدر موبایل
1387/02/31 14:25:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده اراک: دولت و مجلس سازوکار هوشمندانه‌ای را برای تحقق شکوفایی و نوآوری طراحی کنند

نماینده مردم اراک و کمیجان گفت: در سال شکوفایی و نوآوری، دولت و مجلس سازوکار هوشمندانه‌ای را برای این دو موضوع مهم طراحی نموده و تا فرصت باقی است در جهت اهداف بلند آن تلاش نمایند.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "حسن مرادی"، پنجمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورا اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین انه خیر ناصر و معین

سرخوش ز سبوی غم پنهانی خویشم        چون زلف تو سرگرم پریشانی خویشم

در بزم وصال تو نگویم ز کم و بیش               چون آینه خو کرده به حیرانی خویشم

یک چندپشیمان شدم ازرندی ومستی        عمری است پشیمان زپشیمانی خویشم

لب باز نکردم به خروشی و فغانی              من محرم راز دلِ طوفانی خویشم

با سلام و درود به ارواح طیبه شهداء و تسلیت و تعزیت شهادت حضرت صدیقه کبری (سلام‌الله علیها) به محضر مسلمین جهان در واپسین هفته کاری مجلس هفتم با تقدیر و تشکر از زحمات هیأت‌رئیسه، نمایندگان شریف و کارکنان خدوم مجلس و آرزوی توفیق برای برگزیدگان مجلس هشتم و سپاس بی‌دریغ به مردم شریف حوزه انتخابیه اراک، کمیجان و خنداب و کلیه شهرها و روستاهای حوزه که در دوره‌های پنجم، ششم و هفتم مجلس اینجانب مرهون الطاف و محبتهای آنان بوده‌ام، عرایض خود را در چند بند خلاصه می‌نمایم.

1 ـ تدبیر و داریت نمایندگان در اصلاح قانون انتخابات می‌تواند به غنی‌تر شدن این رکن رکین نظام بینجامد و با ایجاد یک الگوی متعالی انتخاباتی در آینده دیگر شاهد حذف بسیاری از فرهیختگان علمی نظیر دکتر سبحانی و دهها عضو هیأت‌علمی دانشگاهی و نمایندگانی با چندین دوره سابقه نمایندگی و کوله باری از تجربه نباشیم که شایسته است دولت از این نخبگان علمی در سنگرهای اجرایی بهره‌گیری بنماید.

متأسفانه حرکت خزنده و مخرب و ورود بانکهای ثروت و حامیان زمین‌خواران و صاحبان ثروت و صرف هزینه‌های چند میلیاردی برای پشتیبانی از عده‌ای از کاندیداها و منتخبین در حکومت اسلامی امری غیر قابل تحمل و نگران‌کننده است و عمل به وصیت حضرت امام راحل در رد اعتبارنامه این افراد می‌تواند مجلس را از افتادن به دام زر و زور و تزویر در آینده مصون بدارد.

کارایی مجلس نیاز به ابزار مناسب برای مؤثر شدن تصمیمات آن دارد، لکن کمیته‌ای باید مأمور شود تا بررسی نماید که از انبوه سؤالات و تذکرات بخصوص آنها که جنبه کلان‌نگری و کشوری دارند، چگونه مغفول واقع شده‌اند و چرا وظیفه نظارتی نمایندگان به حاشیه رانده شده است. اینجانب بارها برخورد با تخلفات زیست‌محیطی، خشکاندن فضاهای سبز، درختان کهنسال، بکارگیری اتوبوسهای فرسوده در ادارات، فشار بیهوده بر کشاورزان حوزه انتخابیه و خشکاندن چاههای قدیمی آنان را تذکر داده‌ام. دولت نیز در کنار مجلس باید اقتدار داشته باشد، زیرا اقتدار دولت  و مجلس اقتدار نظام را بدنبال دارد.

3 ـ درخصوص کارایی بیشتر مجلس ظرایفی چند باید مدنظر قرار گیرد. صندلی خالی معاونین وزراء و مسؤولین دولتی در ردیف جلوی مجلس و عدم حضور نمایندگان، آنرا برای بینندگان خارج از مجلس طوری تداعی می‌نماید که گویا نمایندگان در مجلس حضور ندارند. کم عنایتی بعلت غیبت و مرخصیهای مکرر برخی همکاران و عدم رسیدن حضار بحد نصاب و تذکرات ریاست محترم مجلس برازنده مجلس نیست. لکن همراه با کارشناسی در سفرهای خارجی گروه های دوستی و علت عدم حضور متخصصین فن در اجلاسهای تخصصی بین‌المللی و حتی انتخاب نمایندگان به قید قرعه سنتی است که باید منسوخ شود. به همین سیاق گرفتن وقت و ثبت‌نام در صبح زود برای اظهارنظر برای طرحها و لوایح و نه انتخاب افراد در کمیسیونهای تخصصی برای این امر خطیر است که باید منسوخ گردد.

4 ـ عزم و همت نمایندگان در همراهی دولت در اجرای سهمیه‌بندی بنزین و اجرای بعضاً ناقص آن، اگرچه باعث زحمت برخی شهروندان و روستاییان عزیز شده، لکن خدا را شاکریم که این بنیان (در نهایت) بنفع نظام و محرومان جامعه خواهد بود. امری که موجب صرفه‌جویی سالانه 5 میلیارد دلار شده است که درآمد متوسط یک خانواده 5 نفره را می‌تواند تا 50 هزار تومان بالا ببرد و باید اتومبیلهای بالای 20 میلیون تومان را از دریافت این یارانه‌ها محروم کرد و از همه دست‌اندرکاران دولت و مجلس تقدیر و تشکر شود و این لبیکی به ندای قاطع مقام معظم رهبری درخصوص نهادینه کردن صرفه‌جویی در جامعه است و جا دارد در سال شکوفایی و نوآوری که با اندیشه‌های بلند معظم‌له پیشنهاد شده، دولت و مجلس سازوکار هوشمندانه‌ای را برای این دو موضوع مهم طراحی نموده و تا فرصت باقی است در جهت اهداف بلند آن تلاش نمایند.

5 ـ دل مشغولیهای غیر کارشناسی نمایندگان مانند ارسال صدها نامه برای تخفیفهای 20، 30 هزار تومانی از دانشگاهها و ارسال هزاران نامه بی‌حاصل به بانکهای مختلف برای اخذ وام برای مستأجرین و مستأصلین و پاسخهای منفی و تکراری بانکها در شأن نمایندگی مجلس نیست.

6 ـ این روزها امواج ناموزون تورم و گرانی اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه را می‌آزارد و مسؤولین باید با سعه‌صدر و به دور از شعارهای توخالی و متهم کردن دولت و مجلس در یک اقدام دقیق ریشه‌های منتهی به ایجاد این وضعیت را بخشکانند. حضور نامیمون واسطه‌ها و دلالان در بسیاری از عرصه‌های اقتصادی و بنگاههای غیر مجاز معاملات ملکی در گرانی کالاهای اساسی و مسکن و حتی تهیه و توزیع میوه که بعضاً تا یک دهم قیمت فروش در شمال تهران از کشاورزان محروم خریداری شده و واسطه‌ها با یک تلفن چندین برابر کشاورزانی که یک عمر زحمت کشیدند، از آن سود می‌برند. ما همه مسؤولیم که از کیان این نظام مقدس دفاع کنیم و همواره منافع نظام را بر منافع آنی خویش ترجیح دهیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet