هدر موبایل
1389/07/03 12:27:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
یوسف نژاد :

برخی واگذاریهای وزارت صنایع در استانها اشتباه بوده است

**مخبر کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: متاسفانه در مواردی در واگذاریهای استانی وزارت صنایع و معادن که بر اساس مزیتهای ویژه هر استان است اشتباهاتی صورت گرفته است.

علی اصغر یوسف نژاد در حاشیه سفر به استان گیلان در گفتگو با  مهر تصریح کرد: هدف از این واگذاریها افزایش بهره وری٬ کاهش تصدیگری دولت و مداخله بخش غیردولتی و نیز هدایت پولهای سرگردان اقتصاد به بخش تولید است که متاسفانه در این بخش ناموفق اهداف مورد نظر محقق نشده است.

یوسف نژاد خاطرنشان کرد: این اشتباه ناشی از عدم واگذاری همزمان مدیریت٬ مالکیت و سهام واحدهای صنعتی است به عنوان مثال وقتی سهام یک واحد صنعتی با حفظ مدیریت سابق دولتی آن واگذار می شود، هدف اصلی واگذاریهای استانی وزارتخانه تامین نخواهد شد.

استراتژی صنعتی کشور معطل مانده است

وی در ادامه با انتقاد از عدم اجرای استراتژی صنعتی گفت: علیرغم وجود استراتژی صنعتی در کشور به دلیل انتقاداتی که وزارت صنایع و معادن به آن دارد به این استراتژی عمل نمی شود.

یوسف نژاد خاطرنشان کرد: طی جلسات مختلفی که کمیسیون صنایع و معادن با وزارتخانه مربوطه داشت به اجرای کامل این استراتژی یا اصلاح آن با توجه به انتقادات موجود تاکید داشته است.

وی همچنین اظهارداشت: به نظر می رسد که ریل حرکتی بخش صنعت که همان استراتژی توسعه این بخش است در کشور وجود دارد.

کارخانجات زیتون باید بهسازی شوند

یوسف نژاد که با اعضای کمیسیون صنایع و معادن به گیلان سفر کرده بود در زمینه چگونگی رونق تولیدات زیتون در استان با توجه به فرسودگی کارخانجات آن افزود: تولید زیتون یکی از مزیتهای منحصر به فرد گیلان در سطح کشور است و توجه به عواملی مانند فرآوری و صنایع مرتبط با زیتون، نزدیکی به مواد اولیه، قیمت مناسب آن در گیلان و اشتغالزایی به صورت زنجیره ای در بخش کشاورزی می تواند در سیاستگذاریهای صنایع و معادن مورد توجه قرارگرفته و موثر باشد.

وی ادامه داد: اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس در بازدید خود از واحدهای صنعتی استان ضمن جمع آوری مشکلات واحدها و ارجاع آن به کمیسیون مربوطه با حضور مسئولان و دستگاههای اجرایی نسبت به توسعه و پیشرفت این بخش از تولید تاکید خواهند داشت.

باید با فرصت سازی با تحریمها مقابله کرد

مخبر کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین در زمینه تاثیر و نقش تحریمها در بخش صنعت افزود: قطعا تحریمها در صنعت اثرگذار خواهد بود، اما می توان با فرصت سازی با تهدیدها مقابله کرد.

وی یادآورشد: با تقویت توان و دانش فنی داخلی و تقویت سرمایه گذاری در بخشهای مختلف باید اثرات تحریمها را خنثی کرد به عنوان مثال می توان با افزایش بهره وری موجب کاهش قمیت تمام شده در تولید و خدمات شد و با تقویت تولید، صادرات را افزایش داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet