هدر موبایل
1389/07/03 12:48:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
ابطحی:

دانشجویان پیش قراولان نهضت عدالتخواهی هستند

**یک عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراهای مجلس شورای اسلامی، دانشجویان را پیش قراولان نهضت عدالتخواهی معرفی کرد و گفت: دانشجو باید بینش سیاسی‌ خود را تقویت کند، اما سیاسی‌کاری نکند.

محمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با ایسنا، در آستانه بازگشایی دانشگاه‌ها با بیان این‌که دانشجویان در فعالیت‌های سیاسی‌شان نباید دانشگاه را به عرصه تاخت و تاز جناح‌های سیاسی تبدیل کنند، در عین حال بر توجه به کرسی‌های نظریه‌پردازی و آزاداندیشی در دانشگاه‌های کشور تاکید کرد.

وی این ‌ کرسی‌ها را مکانی برای بحث‌های فنی و تخصصی بدون تنش، غوغاسالاری و پرهیز از شایعات در دانشگاه دانست و ادامه داد: دانشجویان می‌توانند در این کرسی‌های نظریه‌پردازی با حضور مخالفان و موافقان و بدون هیجانات در مورد مسائل مختلفی همچون قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، کنترل جمعیت و ... بحث‌های عمیق و علمی را مطرح نمایند.

نماینده مردم خمینی‌شهر در خانه ملت اظهار داشت:‌ البته متاسفانه در سال‌های نه چندان دور شاهد بودیم که برخی از گروه‌های دانشجویی این توهم را پیدا کرده که جنبش دانشجویی به معنای ساختارشکنی و یک نوع ستیز با فرهنگ خودی ارکان نظام است که این رویکرد و تفکر بسیار خطرناک است.

این عضو فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس با اعتقاد به این‌که اگر بستر لازم برای استماع نظرات دانشجویان بدون ایجاد تنش‌ در دانشگاه‌ها فراهم شود، این مسئله به رشد سیاسی جامعه کمک خواهد کرد، افزود: این رویکرد باید همواره و در ادوار مختلف وجود داشته باشد، کما این‌که این موضوع در کشورهای پیشرفته نیز دنبال می‌شود.

وی با تاکید بر این نکته که دانشجویان نباید وجه‌المصالحه مسائل سیاسی و جناحی قرار گیرند، ادامه داد: این مسئله نه تنها به بعد علمی دانشجویان ضربه می‌زند، بلکه باعث سرخوردگی در بین آن‌ها می‌شود که متاسفانه این اتفاق در برخی از نحله‌های دانشجویی رخ داده است.

این نماینده اصولگرای مجلس هشتم با ابراز امیدواری از این‌که با انتصابات انجام شده از سوی وزیر علوم‌، فضای رو به رشد در دانشگاه‌ها ایجاد شده و منویات مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تحقق یابد، در عین حال مطالبات دانشجویی را به زمینه‌های ‌آموزشی، صنفی، اجتماعی و ... تقسیم کرد و توضیح داد: مهم‌ترین مطالبات دانشجویی در زمینه‌ مسائل آموزشی حول محور محتوای کتب درسی، پایان نامه‌ها و کیفیت علمی اساتید برمی‌گردد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که انتظار تحول در رشته‌ها و کتب علوم انسانی وجود دارد، گفت: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند کتب درسی رشته‌های علوم انسانی همچون اقتصاد، جامعه‌شناسی و... باید تغییری متناسب با فرهنگ اسلامی و ملی کند چرا که در حال حاضر شاهدیم که به دلیل ترجمه و حال و هوای غربی این کتب، برخی از تحصیل کرده‌ها و فارغ‌التحصیلان رشته علوم انسانی احساس قرابتی با فرهنگ خودی ندارند.

ابطحی افزود: در زمینه‌ کیفیت علمی اساتید نیز انتقادات و گله‌هایی از سوی دانشجویان مطرح می‌شود که باید منتظر ملاحظات آینده‌ی آیین‌نامه جدید اساتید در دانشگاه‌ها باشیم.

وی به بیان برخی از مطالبات صنفی دانشجویان پرداخت و توضیح داد: دانشجویان مطالبات صنفی همچون بهبود وضعیت خوابگاه‌ها و سرویس‌های ایاب و ذهاب دارند و گله‌های بسیاری را در زمینه مسائل رفاهی مطرح می‌کنند. متاسفانه در برخی از شهرها دانشجویان دغدغه خوابگاه را دارند که امیدواریم با تمهیدات لازم، این وضعیت و دغدغه دانشجویان برطرف گردد.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی بزرگترین مطالبات دانشجویی را در ابعاد سیاسی و اجتماعی، عدالتخواهی عنوان کرد و گفت: از آنجا که دانشجویان پیش قراولان نهضت عدالتخواهی هستند و عدالتخواهی موضوعی است که هنوز در جامعه کاملا محقق نشده است، این قشر اقدامات بسیاری را برای تحقق این امر در جامعه انجام می‌دهند.

ابطحی با بیان این‌که مقوله‌ی عدالت از سوی دانشجویان همواره به عنوان یک دغدغه‌ی مهم اجتماعی و سیاسی دنبال می‌شود در عین حال یکی از گله‌های دانشجویان را نبود توجه کافی مسئولان به نقطه نظرات آنها عنوان و تصریح کرد:‌ در این رابطه طبق تاکیدات مقام معظم رهبری مسئولان در رده‌های مختلف بایستی با دانشجویان به بحث و تبادل نظر بپردازند.

نماینده خمینی‌شهر در مجلس، هم‌چنین ارتباط دانشگاه با حوزه را یکی از دیگر دغدغه‌های طلاب و دانشجویان برشمرد و توضیح داد: این ارتباطات باید به گونه‌ای پررنگ‌تر شود که منجر به کار علمی مشترک برای کمک به فناوری‌های کشور گردد.

این عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراهای مجلس در پایان گفت‌وگوی خود با ایسنا از دانشجویان خواست که در نهضت تولید علم حضور فعالی داشته باشند تا فاصله‌های عمیق بین کشورمان با کشورهای غربی که بعضا به دلیل سلطه‌ی آن‌ها ایجاد شده است، کم شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet