هدر موبایل
1389/07/03 12:52:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو فراکسیون دانشگاهیان مجلس:

فعالیت سیاسی دانشگاه‌ها در نبود احزاب توانمند طبیعی است

**یک عضو فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی، مطالبات دانشجویان را برخاسته از نیازهای جامعه خواند و با طبیعی خواندن فعالیت سیاسی در دانشگاه‌ها در نبود احزاب توانمند تاکید کرد که در این شرایط این گونه فعالیت‌های سیاسی از سوی دانشجویان نباید به عنوان تهدید و زنگ خطر تلقی شود.

داریوش قنبری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که دانشگاه‌های ما همواره یکی از کانون‌های فعالیت سیاسی در کشور بوده‌اند، افزود: شاید دلیل این کار به ضعف و کارکردهای احزاب در کشور، ضعف ساختار احزاب و نبود احزاب قدرتمند و فعالی که خواسته‌های سیاسی را نمایندگی ‌کنند، برگردد.

وی گفت: در شرایطی که احزاب به خوبی نمی‌توانند فعالیت کنند و کارویژه‌های خود را به خوبی انجام نمی‌دهند شاهد هستیم که کار ویژه‌های احزاب توسط یکسری اقشار خاصی مثل دانشجویان پیگیری می‌شود.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: از سوی دیگر باید این را در نظر داشت که دانشجویان علاوه بر ایران در اغلب کشورهای در حال توسعه جزو گروه‌های فعال سیاسی هستند، چرا که این قشر، جزو اقشار آگاه جامعه محسوب می‌شوند و شرایط لازم را برای مشارکت جستن در فعالیت‌های سیاسی دارند و از سوی دیگر خواهان حضور در عرصه سیاست و تاثیرگذاری بر روند سیاسی در کشور نیز هستند، و در نبود احزاب سیاسی کارآمد و توانا که خواسته‌های آن‌ها را نمایندگی کند معمولا خود دانشجویان به عنوان یک شبه حزب فعالیت‌ می‌کنند.

قنبری فلسفه وجودی جنبش‌های دانشجویی در کشورهای جهان اسلام و از جمله ایران را تقاضا برای مشارکت سیاسی از یک طرف و نبود احزاب سیاسی توانا از سوی دیگر عنوان کرد و گفت: در چنین اوضاعی جنبش‌های دانشجویی نسبتا تقویت می‌شوند و فعالیت های سیاسی در دانشگاه‌ها هم حالت پررنگ‌تری پیدا می‌کنند.

این عضو فراکسیون خط امام مجلس تصریح کرد: در کشور ما هم وضعیت تا حدودی به همین شکل است یعنی تقاضا برای مشارکت سیاسی با توجه به آگاهی سیاسی دانشجویان بالاست و به تبع آن، دانشجویان خواهان تاثیرگذاری در روند سیاسی درکشور هستند. بنابراین این‌که دانشجویان ما می‌خواهند سیاسی باشند و در فعالیت‌های سیاسی تاثیرگذار باشند را باید به فال نیک گرفت.

وی هم‌چنین افزود: البته وضعیت مطلوب این است که احزاب فعال باشند و دانشجویان هم عرصه فعالیت سیاسی را از دانشگاه‌ها به درون حزب‌های سیاسی بکشانند و دانشگاه‌ها کانون درس و بحث و مسایل علمی باشد، و کانون فعالیت سیاسی تنها همان باشگاه‌های سیاسی و احزاب باشند.

نماینده مردم ایلام در مجلس با اشاره به پیشینه تحزب در کشور خاطرنشان کرد: درست نیست در کشور ما که در زمینه‌ی تحزب در خاورمیانه پیشتاز بوده و از معدود کشورهایی است که اولین بار تحزب را در منطقه تجربه کرده این‌قدر سیستم حزبی عقب‌افتاده‌ باشد. ما باید احزاب را تقویت کنیم که کانون فعالیت سیاسی از دانشگاه‌ها به سمت احزاب برود، اما در شرایطی که این وضعیت وجود ندارد باید هم‌چنان منتظر ماند که فعالیت‌های سیاسی درون دانشگاه ادامه داشته باشد و دانشگاه کار ویژه سیاسی را هم در کنار کار ویژه‌ علمی خود داشته باشد.

قنبری مطالبات عمده و فراوان دانشجویان را برخاسته از نیاز جامعه دانست و گفت: در سطح سیاسی دانشجویان خواهان آزادی‌های سیاسی از جمله آزادی فعالیت‌های حزبی، آزادی مطبوعات و آزادی تشکیل اجتماعات هستند. به لحاظ اقتصادی هم دانشجویان به دنبال این هستند که شغلی داشته باشند. البته این خواسته‌ها تا حدود زیادی روی هم تاثیر می‌گذارند و این‌که دانشجویان امیدوار به داشتن شغل مناسبی باشند به آنها آرامش فکری می‌دهد و مانع رادیکال شدن آن‌ها به لحاظ سیاسی می‌شود. بنابراین می‌شود گفت که بین خواسته‌های اقتصادی و سیاسی همواره نوعی ارتباط تنگاتنگ وجود دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

قنبری در پایان با اشاره به تاثیر فعالیت‌های دانشجویی بر فضای سیاسی جامعه خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که فعالیت‌های دانشجویی تا حدودی برخاسته از واقعیات اجتماعی است، قاعدتا این فعالیت‌ها می‌تواند تا حدی تاثیرگذار باشد که نوعی وحدت در ارتباط با ارزش‌های جامعه شکل بگیرد؛ البته این وحدت به معنای یکسان‌سازی نیست و فقط در جهت رفع اختلافات خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet