هدر موبایل
1389/07/03 14:25:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نایب رییس کمیسیون اجتماعی:

وضعیت کمپ‌های ترک اعتیاد خصوصی نامطلوب است

**عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی وضعیت کمپ‌های ترک اعتیاد بخش خصوصی را نامطلوب دانست و تاکید کرد: ورود خودجوش بخش خصوصی به حوزه ترک اعتیاد در صورت نظارت، کنترل و حمایت سازمان بهزیستی به عنوان متولی امر، آثار مثبتی خواهد داشت؛ در غیر این صورت شاهد آثار سوء در جامعه خواهیم بود.

هادی مقدسی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی از وضعیت کمپ‌های ترک اعتیاد تصریح کرد: کمپ‌های موجود از انسجام لازم برای ترک اعتیاد معتادان برخوردار نیستند، اگر بخش خصوصی پس از ورود به این حوزه مقداری تحت کنترل، نظارت و حمایت سازمان بهزیستی قرار می‌گرفت می‌توانست درصد توفیقات را افزایش دهد اما متاسفانه بهزیستی حتی برای این مراکز از یک برنامه مدون برخوردار نیست تا بتواند برای تاسیس این مراکز خصوصی و کنترل و نظارت بر آنها برنامه‌ای داشته باشد.

نماینده مردم بروجرد در خانه ملت ادامه داد: کمپ‌هایی که توسط بخش خصوصی احداث و اداره می‌شوند از حیث بهداشتی و روانی به هیچ عنوان مورد نظارت سازمان بهزیستی نیستند، به عبارت دیگر هر کدام از این کمپ‌ها بر اساس روش خاص خود پیش می‌روند، یک کمپ با روان درمانی و کمپ دیگر با دارو درمانی اقدام به ترک اعتیاد معتادان می‌کنند.

وی هم‌چنین خاطرنشان کرد: به هرحال این حرکت شروع شده و ممکن است این کمپ‌ها در مقطعی موفق به ترک اعتیاد معتادان و نجات آنها شوند، اما به دلیل عدم استمرار کنترل معتادان در روشی که این کمپ‌ها در پیش‌ گرفته‌اند معتادان مجددا رها شده و به سمت مواد مخدر می‌روند، در این صورت هزینه‌ای که تلف می‌شود، نتیجه ندارد.

وی درباره اخباری که حاکی از استفاده از روش‌های نامناسب کتک زدن و زنجیر کردن و استفاده از سحر و جادو برای ترک در برخی کمپ‌ها گفت: متاسفانه بسیاری از کمپ‌های بخش خصوصی به دلیل عدم کنترل و نظارت بهزیستی روش‌های مدون علمی در اختیار ندارند.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی تاکید کرد: این کمپ‌ها در صورتی موفق خواهند شد که مورد نظارت متولیان از حیث پزشکی، بهداشتی و روانی باشند، به عبارت بهتر موفقیت بخش خصوصی در این امر منوط به افزایش نظارت، کنترل و تدوین دستورالعمل مشخص توسط بهزیستی است، ضمن این‌که مسوولان این کمپ‌ها باید تحت یکسری آموزش‌ها قرار گیرند و از آنها تست یا آزمونی به عمل آید.

به گفته وی، این کمپ‌ها هم‌چنین باید بر اساس روش و سیستمی که سازمان بهزیستی برای کنترل معتادان پس از خروج از کمپ‌های ترک اعتیاد استفاده می‌کند موفقیت‌شان را بررسی کنند تا ببینند معتادان پس از خروج از کمپ دوباره آلوده می‌شوند یا خیر.

مقدسی درباره عملکرد نیروی انتظامی در راستای پلمپ کمپ‌هایی که از شیوه‌های نامناسب استفاده می‌کنند، اظهار کرد: کمپ‌هایی که بدون مجوز و بدون نظارت بهزیستی تشکیل شده تحت هر قالب و عنوان باید تعطیل شود، چراکه روش‌های نامناسب در این کمپ‌ها وجود دارد و به هیچ عنوان نمی‌توانیم از آنها نتیجه مثبت بگیریم، نیروی انتظامی باید با کمپ‌های بدون مجوز برخورد کند و این کمپ‌ها باید پلمپ شوند.

نماینده بروجرد در مجلس با بیان این‌که هنوز در مقوله بیمه سلامت برای معتادان در کمیسیون بحثی مطرح نشده است به سازمان بهزیستی پیشنهاد کرد: سازمان بهزیستی به عنوان متولی امر که دارای تجربیات بسیاری در این زمینه است لایحه‌ای تنظیم و به مجلس ارایه کند تا با صدور دفترچه و کنترل دقیق معتادان از مضرات و زیان‌هایی که آنها می‌توانند از حیث اجتماعی و بهداشتی برای جامعه داشته باشند کاسته شود، اگر این موضوع مورد توجه بهزیستی قرار گیرد می‌تواند اثر مثبتی در کاهش تعداد معتادان داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet