هدر موبایل
1386/05/14 11:04:00
سرویس فرهنگی

بوستان سلطان فرش جهان در مجلس به نمایش گذاشته شد

در راهروی مجلس امروز فرشی به نمایش گذاشته شد که اثری بی‌نظیر از قالی نقش برجسته در ایران است.

علی خدادادی قالیباف شهرضایی اصفهان صاحب این اثر بی‌نظیر گفت: هدف از نمایش این فرش حمایت واقعی دولت و مجلس از فرض شهرضا و رسیدگی به نارسایی‌های این منطقه می‌باشد زیرا با رفع این مشکلات می‌توان اثرهای خار‌ق‌العاده‌ زیادی خلق کرد.

وی افزود: کار طراحی و بافت قالیچه «بوستان» از فروردین سال 1357 شروع و در مهر ماه سال 1358 تمام شد. پس از آن مراحل قیچی زنی و پرداخت که از اهمیت ویژه برخوردار بوده و به آن بهای هنری بخشیده از آبانماه 1358 شروع و در نیمه خرداد 1365 به پایان رسید.

خدادادی اضافه کرد: قیچی زنی این فرش توسط یک نفر طی مدت 5 سال و 8 ماه طول کشید. سال 1992 این فرش به فرش یک میلیون دلاری معروف شد.

هنر برجسته بافی بر روی فرش در گذشته نیز تجربه شده، اما هنر تقارن و تناسب در حجم سازی که عالی‌ترین مرتبه هنری منبت به شمار می‌رود برای اولین بار در تاریخ فرش ایران بر سطح قالیچه «بوستان» با بلاترین دقت انجام گرفته است. این هنرنمایی بر الیاف ناپایدار پشم که خطای ابزار کار غیر قابل جبران می‌باشد کاری شگرف و بعید الوصول است. به طوری که هنرمندان فرش تا این زمان که بیش از بیست سال از عمر حضور قالیچه بوستان در مجامع بین المللی می‌گذرد اهتمام بر بافت قالیچه‌ای چون بوستان ننموده‌اند و لذا همچنان به عنوان اثری بی بدیل در جهان مطرح بوده و موزه‌داران و برگزارکنندگان نمایشگاه‌ها حضور آن را موجب سربلندی و افتخار موزه و یا نمایشگاه خود می‌دانند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet