شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/02/31 16:04:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

شجاع پوریان: هدف بسته سیاستهای بانک مرکزی، برگرداندن اوضاع به شرایط آغاز بکار دولت نهم است

نماینده مردم بهبهان گفت: هدف بسته سیاستهای اصلاحی بانک مرکزی درواقع چیزی نیست جز تلاش برای بازگرداندن نظم و انضباط به شبکه بانکی و برگرداندن اوضاع اقتصادی به شرایط آغاز بکار دولت نهم .

به گزارش خانه ملت، متن نطق "ولی‌الله شجاع ‌پوریان" نماینده مردم بهبهان، سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

 بسم‌ الله الرحمن الرحیم

در آغاز سخن اهانت بی‌شرمانه و نابخشودنی سربازان آمریکایی به ساحت قدسی قرآن کریم و عزیز را در عراق محکوم نموده و انتظار می‌رود ملتها و دولتهای اسلامی واکنش درخوری از خویش بروز دهند.

ارزیابی کارنامه دولت نهم درحالیکه به پایان سومین سال آن نزدیک می‌شویم یک اقدام ضروری است. البته در فرصتی چنین اندک مجال پرداختن تفصیلی به این موضوع نیست ولی تلاش می‌شود مروری گذرا بر شرایط کنونی کشور در عرصه سیاست خارجی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی داخلی صورت گیرد.

الف ـ سیاست خارجی:

واکاوی مجموعه سیاستها و تصمیمهایی که دولت نهم در عرصه دیپلماسی و سیاست خارجی داشته نشان می‌دهد که در این برهه برنامه‌ای مدون و استراتژیک روشنی بر نظام دیپلماتیکی کشور حاکم نبوده است. به علاوه درک درست و روشنی از فرصتها و تهدیدهای جهانی و شیوه مدیریت آنها وجود نداشته است. همچنین به وجوه نمایشی رفتارها اهمیت، و از هم‌داستانی کشور مؤثر جهان علیه کشور ما باکی نبوده و به همراهی و همدردی کشورهای کوچک و گرفتار جهان دلخوش کرده‌ایم.

ب ـ اقتصادی:

گرچه اقتصاد کشور همیشه از مشکلات ریشه‌ای رنج می‌برد اما در سالهای اخیر برای اصلاح ساختار آن گامهایی بلندی برداشته شد که تدوین برنامه‌های چهارگانه توسعه‌ای کشور و سند چشم‌انداز بیست ساله نمونه آن است. متأسفانه دولت نهم با بی‌اعتنایی به تجربه گذشته و اسناد موصوف بدنبال آغاز راهی نو برآمد ولی بدلیل فقدان دیدگاه مشخص اقتصادی در عمل دچار سردرگمی تئوریک، تصمیم‌های خلق‌الساعه، تغییرات ناگهانی در قوانین و فرآیندهای اقتصادی و در کوتاه سخن به وارونگی در اهداف مبتلا گردید.

هنوز معلوم نیست این دولت از کدام مدل و برنامه اقتصادی پیروی می‌کند یا مختصات برنامه و مقصد اقتصادی آن چیست؟

هدف بسته سیاستهای اصلاحی بانک مرکزی که اینک از درون دولت مورد هجمه قرار گرفته، درواقع چیزی نیست جز تلاش برای بازگرداندن نظم و انضباط به شبکه بانکی و برگرداندن اوضاع اقتصادی به شرایط آغاز بکار دولت نهم نه به نقطه کمال یا پیشرفت.

هزینه کردن حدود 200 میلیارد دلار و افزایش نقدینگی به بیش از 160 میلیارد تومان، همانند آن است که زمین زراعی دچار کم‌آبی، یکباره با سیل ویرانگر روبرو گردد. در همین مدت تحت فشارهای سیاسی، میزان بدهی معوقه شبکه بانکی که تا پایان سال 83 به حدود 3500 میلیارد تومان می‌رسید به بیش از 3 برابر افزایش یافت. اینک نقدینگی 60 هزار میلیارد تومانی در شروع دولت نهم به 160 هزار میلیارد تومان رسیده که علت عمده تورم است. نرخ رسمی تورم نیز به 2 برابر شدن سال 85 بالغ شده، یعنی ظرف مدت 2 ‌سال نرخ تورم از 12 درصد در سال 85 به بیش از 20 درصد در سال 86 افزایش یافته. با این وضع فشار تورمی تشدید یافته و طبعاً  بر دامنه اقشار فرودست جامعه ایرانی افزوده گردیده است.

با واردات بیش از 50 میلیارد دلار، تولید و اشتغال داخلی تهدید و هزاران شغل مولد یا از میان رفته و یا به کلی از بهره‌وری افتاده است. افزایش چشمگیر تزریق درآمدهای نفتی به اقتصاد کشور علاوه بر اتلاف بی‌سابقه منابع، فرار سرمایه‌ها و افزایش ریخت و پاشها منجر به رشد فزاینده نقدینگی و افزایش کشنده تورم و گرانی شده است.

در موضوع اشتغال تلاش عمده دولت نهم راه‌اندازی و واگذاری تسهیلات بانکی به بنگاههای زودبازده بوده و آمار و ارقام اعلامی اشتغال‌زایی از سوی وزیر محترم کار مبتنی بر همین بنگاه‌هاست. این درحالی است که براساس اعلام رئیس‌کل بانک مرکزی 46 درصد این طرحها اصلاً وجود خارجی نداشته و نقدینگی ناشی از آن به بخش مسکن و واسطه‌گری سرازیر شده و اثرات مخرب آن در رشد قیمت مسکن کاملاً مشهود است.

حوزه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی؛

بررسی جامع آنچه در سه سال اخیر در بخشهای مختلف رخ داده به فرصت بیشتری نیازمند است، اما بدون تردید گفتمان شعارگونه، احساسی، خوشبینانه و بدبینانه افراطی، تصمیمات غیرکارشناسی، فقدان کارآمدی، نبود تجربه و مهارت کافی، فقدان روحیه مشورت‌پذیری و سعه‌صدرو بی‌توجهی به تجارب مدیران گذشته ستاره اقبال دولت نهم را در سرازیری افول قرار داده و علاوه بر نارضایتی نخبگان، روشن‌فکران و تشکلهای سیاسی، نارضایتی عمومی را نیز فراهم آوردند.

فرصت را مغتنم شمرده بابت 2 دوره رأی اعتماد و همچنین همت و شورانگیزی وصف‌ناپذیر و عکس‌العمل تاریخی مردم فهیم و فخیم شهرها و بخشهای حوزه انتخابیه‌ام در جریان انتخابات این دوره صمیمانه از آنان تقدیر و سپاسگزاری می‌نمایم.

در طول دوران نمایندگی از همراهی های فکری، معنوی، مدیریتی و پشتیبانی عزیزان زیادی برخوردار بودم که یاد یکایک آنان به درازا خواهد کشید. از جملگی آنان سپاسگزارم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet