عید قربان
1387/03/01 08:22:00
سرویس اقتصادی

بیش از 100 نماینده مجلس از برج میلاد بازدید کردند

بیش از ۱۰۰ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی عصر روز سه شنبه با دعوت فراکسیون مدیریت شهری از برج میلاد بازدید کرده و در جریان روند اجرای این پروژه قرار گرفتند.

نمایندگان پس از بازدید از بخش‌های مختلف برج میلاد در نشستی با "محمدباقر قالیباف" شهردار تهران و همچنین تعدادی از مدیران ارشد شهرداری ضمن بررسی مشکلات شهری به راهکارهای مدیرت شهری پرداختند.

 

قالیباف: فراکسیون مدیریت شهری باید با قوت بیشتری درمجلس شکل بگیرد

"محمدباقر قالیباف" در این نشست با تقدیر و تشکر از زحمات نمایندگان مجلس هفتم بخصوص اعضای فراکسیون مدیریت شهری و شوراهای مجلس گفت: اگر چه فراکسیون مدیریت شهری بر شوراها با تاخیر در مجلس هفتم شکل گرفت ولی ظرف یک سال و اندی از فعالیت خود گام‌های خوبی برداشت.

وی با اشاره به مصوبات مجلس هفتم و تلاش‌های فراکسیون مدیریت شهری و شوراها در زمینه مدیریت شهری گفت:‌ قانون حمل و نقل شهری و تبصره 13 لایحه بودجه یکی از گام‌های خوب مجلس در زمینه مدیریت شهری بود. اگر چه ما با مشکلاتی هم روبرو بودیم.

شهردار تهران گفت: مصوبه مجلس در خصوص قانون مالیات بر ارزش افزوده یکی از کارهای قابل تقدیر مجلس در تقویت شهرداری‌ها بود همچنین مجلس در بحث ریلی و قطارهای شهری مصوبات خوبی داشت و ما باید قدرشناس مجلس باشیم.

قالیباف گفت: توقع ما این است که فراکسیون مدیریت شهری و شوراها با قوت بیشتری در مجلس هشتم شکل بگیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اگر امروز به مراکز جمعیتی توجه نکنیم و به مشکلات آنها رسیدگی نشود در سطح ملی و بین‌المللی ضرر خواهیم کرد گفت: اگر استقلال کشور در گرو مولد بودن است باید توجه داشته باشیم که تولید، معرفت و منزلت در شهرها اتفاق می‌افتد اما این بدان معنا نیست که ما به روستاها بی‌توجه باشیم و مهاجرت از روستاها به شهرها شکل گیرد.

شهردار تهران تصریح کرد: مجلس که بدون شک در راس امور است به این امر باید عنایت لازم را داشته باشد.

قالیباف با بیان اینکه مدیریت شهری اعم از شورای شهر و شهرداری است خاطر نشان کرد: همان طور که رابطه بین شورا و شهرداری مهم است، رابطه بین مجلس و دولت مهم است و ما باید با تمرین این رابطه بر مشکلات فائق آییم.

وی با اشاره به تجربه مدیریت شهری در دنیا افزود: امروز در بعضی از شهرها تجربه مدیریت شهری یکصد ساله است و حتی در بعضی از کشورها 150 ساله می‌باشد. معنی و مفهوم مدیریت شهری تنها واگذاری بخشی از خدمات به شهر نیست بلکه باید گام‌های جدی برای مدیریت واحد شهری برداشته شود.

شهردار تهران با اشاره به توجه قانون اساسی و مصوبات مجلس به مدیریت شهری تصریح کرد: امروز ضرورت تشکیل فراکسیون مدیریت شهری و پیگیری مشکلات یک امر اجتناب ناپذیر است.

قالیباف در ادامه با تقدیر و تشکر از زحمات مجلس هفتم خاطرنشان کرد: ما به نظرات و حضور شما نمایندگان مجلس نیازمندیم و باید با کمک شما بتوانیم کلان شهر تهران را پر رونق و زنده کنیم.

عصر امروز بیش زا 100 نماینده مجلس با حضور در برج میلاد ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این برج در جریان روند اجرای این پروژه قرار گرفتند و پس از بازدید نشست صمیمی با قالیباف شهردار تهران داشتند.

 

خوش چهره: مدیریت شهری تهران نمره مناسبی دریافت می‌کند

"محمد خوش چهره"، رئیس فراکسیون مدیریت شهری و شورا‌های مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه رشد بی‌رویه شهرها در ایران یک پدیده نامیمون و ناموزون است گفت: در سال 1334 جمعیت شهرنشین ایران 25 درصد و جمعیت روستانشین 75 درصد بود که در طول نیم قرن گذشته این نسبت برعکس شده است.

وی تاکید کرد: رشد شتابان شهرنشینی مدیریت شهری را با یک پدیده غیر متعارف مواجه می‌کند چرا که بسیاری اقدامات و تدابیر متناسب با سرعت تحولات نیست از این رو مدیریت شهری ماهیتاً دچار عقب‌افتادگی قابل تأملی است.

این استاد دانشگاه افزود: آشفتگی و عدم انسجام مدیریتی که مزید بر آن مراکز موازی تصمیم‌گیری و تردد مراکز تصمیم‌گیری است به اتلاف منابع و امکانات و از دست دادن زمان و عقب افتادن از سرعت تحولات در مدیریت شهر می‌انجامد.

خوش‌چهره با بیان اینکه قطعا وضع موجود شهر تهران فاصله معناداری از وضع مطلوب خود دارد خاطرنشان کرد: آشفتگی بصری در سیمای شهری، عدم تناسب در کاربری‌های شهری، معضلات رفت و آمد و سنگینی شهری در کنار سرانه‌های غیر متعارف و ناموزن شهری از جمله مصادیق این اختلالات است که باعث این فاصله معنادار شده است.

وی تصریح کرد: ‌اما به هر حال مدیریت شهری ابرشهر تهران با توجه به دلایل برون‌زا بودن بسیاری از مسائل و مشکلات از جمله حاشیه نشینی و مهاجرت، کارنامه قابل قبول مدیریتی نسبت به قلمروهایی مانند مدیریت شبکه حمل و نقل و ترافیک دریافت می‌کند. البته با توجه به فضای آشفته ترافیک، باید نمره مناسبی نسبت به گسترش ظرفیت‌های زیرساختی مخصوصا در قالب پروژه‌های حمل و نقل مانند پل، مترو، بزرگراه‌های جدید متعاقبا مدیریت خدمات شهری و فضای سبز شهری و امثالهم به مدیریت شهر تهران داد.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: ظرفیت مدیریت شهری که خود را در فضای بحرانی باید نشان دهد در مقطعی که تغییرات جوی غیر متعارف زمستان گذشته باعث اختلافات جدی در شبکه ملی بزرگراه‌ها و راه‌های شریانی گردید، برعکس شاهد بودیم که مدیریت مقابله بحران با توجه به عادی کردن شبکه رفت و آمد که به طبیعی شدن کارکردهای اجتماعی و اقتصادی شهر منجر شد، نمره بالا و مناسبی را می‌گیرد و این امر از جمله معیارهای توانمندی مدیریت شهری تهران بود.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری با اشاره به تلاش‌های این فراکسیون پس از تشکیل در مجلس هفتم در طول یک سال و نیم گذشته گفت: فراکسیون مذکور سعی کرد که آنچه به صلاح شهرها بود مورد توجه قرار دهد و این فراکسیون از قوی‌ترین و پر استقبال‌ترین فراکسیونهای مجلس بود.

خوش چهره اضافه کرد: اکنون با توجه به همکاری شورای شهر و شهرداری و همچنین نمایندگان محترم مجلس می‌توانیم بگوییم که کارنامه قابل قبولی داریم.

همچنین در این مراسم رضا عبدالهی نماینده ماهنشان و عضو فراکسیون مدیریت شهری تشکیل این فراکسیون در مجلس هفتم را اقدامی مناسب دانست و گفت:‌ آقای قالیباف جزو مدیرانی هستند که شهرداری تهران را با هزینه کمتر و کارایی بیشتر اداره کردند.

وی افزود: ارزیابی من از عملکرد ایشان اینست که آقای قالیباف توانست موفق باشد و امیدواریم که روز به روز در توانمندی ایشان در اداره شهر افزوده شود و با همکاری مجلس و دولت بار سنگین مسئولیت ایشان به سرانجام برسد.

همچنین طالبیان مشاور ویژه شهردار تهران در امور مجلس در این مراسم ضمن قدردانی از زحمات نمایندگان مجلس هفتم در همکاری با شهرداری گفت: شهرداریها برای اداره بهتر شهر به کمک و نظرات نمایندگان نیاز دارند و شهرداریها به نظرات شما ارج می‌نهند و امیدواریم در آینده نیز در خدمت شما باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet