خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/07/04 12:14:00
سرویس صحن
ادیانی‌راد در موافقت با فوریت طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان

در چارچوب نظارت پذیری مصونیت را برای نمایندگان تعیین می کنیم

**ادیانی‌راد در موافقت با یک فوریت طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان با تاکید بر این که نباید نظارت پذیری را به محدودیت‌پذیری تعبیر کرد خاطرنشان ساخت: متاسفانه در قوانین موجود سازوکاری برای دفاع از منزلت و حیثیت نمایندگان تعریف نشده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی امروز یک فوریت طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان مورد بررسی قرار گرفت.

"سیدعلی ادیانی راد"نماینده قائمشهر،سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی به عنوان طراح و موافق این طرح نظارت را یک امر عقلایی عنوان کرد و اظهار داشت:در چارچوب نظارت پذیری با مصونیت را برای نمایندگان تضمین و تعین می کنیم و نباید نظارت پذیری را به محدودیت پذیری تعبیر کرد.

وی با بیان این که تدوین و تصویب طرحی برای نظارت بر مجلس از مطالبات مقام معظم رهبری است اظهار داشت: در دیداری که نمایندگان مجلس در سالگرد تاسیس مجلس و در آستانه سال سوم مجلس هشتم با رهبری معظم داشتند ایشان رهنمودهایی مبنی بر ضرورت نظارت پذیری بر مجلس را عنوان کردند.

وی افزود: رهبری در این دیدار فرمودند «مجلس نسبت به دستگاههای اجرایی کشور شأن نظارت دارد باید یک شأن نظارتی هم برای خود مجلس و نمایندگان تعریف کند. اگر توانستید یک سازوکار متفق برای نمایندگان پایه گذاری کنید تا زمانی که این مجلس پابرجا باشد اجرش برای شماست».

عضو کمیسیون انرژی به خلاهای قانونی برای نظارت بر عملکرد مجلس اشاره کرد و گفت: هر چند قانون و آئین نامه داخلی رگه هایی از نظارت بر کار مجلس وجود دارد مثل اصل 57 که تاکید دارد قوای سه گانه تحت نظارت رهبری هستند اما قانون مشخص و مشهودی برای نظارت بر امور نمایندگان وجود ندارد.

ادیانی راد با تاکید بر این که به حکم عقلایی نیاز به یک نظارت درون سازمانی هستیم خاطرنشان ساخت: متاسفانه قوانین موجود برای نظارت بر کار نمایندگان و دفاع از جایگاه و منزلت آنها جامعیت کافی را ندارد و تدوین قانونی برای این امر یک ضرورت است.

نماینده قائمشهر به ماده 32 آئین نامه داخلی اشاره کرد و اظهار داشت: این ماده که برای ساماندهی امور مجلس در نظر گرفته شده است کارآمدی لازم را ندارد و همه نیز بر این موضوع اجماع نظر دارند که در ماده 32 سازوکار لازم برای اعمال نظارت دیده نشده است.

این نماینده مجلس در ادامه بر ضرورت حمایت از نمایندگان در امور قضایی اشاره کرد و افزود: متاسفانه براساس قوانین موجود اگر نماینده ای با مساله ای در امور قضایی روبرو شود سازوکاری برای دفاع از منزلت و حیثیت نمایندگان وجود ندارد.

ادیانی راد ضرورت پاسخگو بودن نمایندگان، نظارت بر امور کمیسیون های مجلس را از دیگر ضرورت های قوانین این طرح عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: این طرح یک طرح ماندگار، موثر و کارآمد برای مجلس هشتم است.

این عضو کمیسیون انرژی با بیان اینکه اکثر نمایندگان با این طرح موافق هستند تصریح کرد: این طرح با 150 امضا تقدیم هیات رئیسه شده است و این تعداد امضا از ضرورت و فوریت آن حکایت دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet