خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/07/04 14:46:00
سرویس صحن
کاتوزیان در نشست خبری با خبرنگاران

اتمام پروژه‌های عسلویه و پارس جنوبی در 35 ماه غیرواقعی است

**رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که پروژه های پارس جنوبی و عسلویه با مشکلات و چالش های جدی روبرو هستند خاطرنشان ساخت: به عنوان یادآوری به مسئولان و مردم عرض می کنم که ادعای آقایان مبنی بر اتمام این پروژه ها در ۳۵ ماه غیرواقعی است.

"حمیدرضا کاتوزیان "نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در نشست خبری با خبرنگاران به بیان اظهاراتی درخصوص وضعیت کشور در حوزه نفت و گاز پرداخت.

وی با بیان این که چشم انداز شفاف و روشنی در حوزه نفت و گاز وجود ندارد اظهار داشت: این حوزه نیازمند شفاف سازی بیشتر است تا مردم به خوبی در جریان فعالیت ها و اقداماتی که در این حوزه صورت می گیرد باشد.

رئیس کمیسیون انرژی به وضعیت پروژه پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: پارس جنوبی میدان مشترک گازی با کشور قطر است که از زمان کشف آن در اوایل 90 میلادی تا به امروز که حدود 20 سال از آن می گذرد نسبت به کشور قطر به لحاظ سرمایه گذاری و بهره برداری بسیار عقب هستیم.

کاتوزیان با اشاره به این که قطر تقریبا توسعه میدان، حفاری ها و احداث پالایشگاه ها در این میدان مشترک نفت و گاز را به پایان رسانده است تصریح کرد: اما متاسفانه کشورها هنوز نصف راه را هم طی نکرده است و این مساله موجب ضرر و زیانهای زیادی برای کشور شده است.

نماینده تهران ادامه داد: از آنجا که میدان مشترک است هر کس که بیشتر برداشت کند، برنده این میدان است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس به فعالیت ها و اقدامات انجام شده در این پروژه اشاره کرد و اظهار داشت: بخشی از این اقدامات، به فعالیت های دریایی است که به حفاری و توسعه چاهها، لوله کشی و آوردن آن به عسلویه است که پالایشگاه ها در آنجا واقع شده است.

حدود 5 ماه پیش عنوان شد که تمام شرکتهای خارجی که در عسلویه حضور داشتند و چون کُند کار می کنند و فعالیت هایشان را جدی نمی گیرند تسویه حساب شود و کار به شرکتهای داخلی سپرده شود.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که خیلی از این شرکتهای ایرانی که با آنها قرارداد بسته شده یا قرار است قرارداد بسته شود، شرکتهایی هستند که قبلا هم در آنجا حضور داشتند، هزینه هایشان خیلی گزاف تر بوده است و مدت زمانی که پروژه ها را دنبال می کردند خیلی طولانی تر از مدت زمان استاندارد بوده است.

کاتوزیان با اشاره به اینکه توسعه یک مخزن، برداشت و پالایش آن تقریبا 60 ماه طول می کشد اظهار داشت: خیلی از این شرکتهای ایرانی پروژه ها را در مدت زمان بیشتر از 60 ماه و در 80 یا 90 ماه به اتمام می رساندند و حتی بسیاری از این پروژه ها به بهره برداری هم نرسیده است ولی باز هم همین شرکتها آمده اند و قرارداد می بندند و ادعا این است که 35 ماهه کار را به اتمام می رسانند.

رئیس کمیسیون انرژی گفت: این طور که آقایان گفته اند یعنی 35 ماهه باید کل فازهای پارس جنوبی به بهره برداری برسد، و گاز از چاه استخراج شده به پالایشگاه برود و بعد از پالایش برای استفاده در خط قرار می گیرد.

نماینده تهران با بیان این که این شرکتهای ایرانی هزینه های بیشتری را در گذشته برای انجام این کار درخواست کرده اند و در زمان های بیشتری هم کار را به اتمام می رسانده اند خاطرنشان ساخت: این شرکت هایی که در گذشته با این شرایط کار کرده اند چگونه ادعا می کنند در 35 ماه می توانند کار را تمام کنند.

وی ادامه داد: خاطرم هست در یکی از این فازها مذاکره ای با طرف خارجی که شرکت معروفی در این حوزه بود صورت گرفت و اختلافی که وجود داشت بر سر 7 ماه بود. یعنی شرکت خارجی می گفت 67 ماهه کار را تمام می کنند اما شرکت نفت می گفت باید 60 ماهه تمام شود.

این نماینده اظهار داشت: چگونه است که امروز آقایان مدعی هستند 35 ماهه کار را تمام می کنند. این موضوع برای همه ما جای سوال است؟ فارغ از این مساله مگر کار از 4 ماه پیش شروع نشده پس باید پیشرفت کار در عسلویه و پارس جنوبی چهار سی و پنجم باشد یعنی باید تاکنون حدود 10 درصد پیشرفت کار داشته باشیم، حال شما بروید بگردید دنبال این 10 درصد پیشرفت!

کاتوزیان با تاکید بر اینکه این اتفاق تا به امروز نیفتاده است تاکید کرد: قرار بوده 21 میلیارد دلار در آنجا سرمایه گذاری شود که تاکنون حدودا 2/3 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است که این میزان سرمایه گذاری به چند فاز محدود تخصیص یافته است و پیشرفت جدی در حوزه سرمایه گذاری از جانب دولت صورت نگرفته است.

نماینده تهران در ادامه با تاکید بر اینکه اتمام این پروژه ها به لحاظ فنی هم در 35 ماه امکانپذیر نیست اظهار داشت: وقتی قرار باشد یک پروژه ای در حوزه گازی توسعه دهند و به بهره برداری برساند. یک فعالیت مهندسی برایش تعریف می شود که طراحی آن اگر یک تیم مهندسی و کارشناسی قوی و باتجربه سه شیفت کار کنند، حدودا یک سال طول می کشد.

وی ادامه داد: از زمان حفاری تا زمانی که جَکت ها و تجهیزات بر روی چاهها نصب می شود و چاه به مرحله بهره برداری می رسد حدودا 3 سال زمان می برد. مهمتر این که بعد از انجام طراحی ها، کالاهای مورد نیاز را می توان سفارش داد، یعنی این فعالیت ها به موازات هم صورت نمی گیرد.

رئیس کمیسیون انرژی با بیان اینکه ساخت این تجهیزات خود زمان زیادی را می برد گفت: من نمی دانم چرا آقایان آمار و اطلاعاتی را می دهند که غیر واقعی است.

کاتوزیان در ادامه با اشاره به این که این ادعا می تواند به اتلاف منابع هم منجر شود تصریح کرد: کسی که مدعی می شود 35 ماهه این پروژه را به اتمام می رساند طی 35 ماه خورده خورده پول پروژه را می گیرد و در پایان 35 ماه هم شاید حدود 30 درصد پیشرفت داشته باشد.

وی افزود: ما این تجربه را در فرودگاه امام و اتوبان تهران ـ شمال هم داشتیم و موجب شد بخش بزرگی از منابع تلف شده و در نهایت نتیجه مورد نظر هم حاصل نشود.

نماینده تهران با تاکید بر اینکه پروژه های پارس جنوبی دچار مشکلات و چالش های جدی است گفت: این مساله را به عنوان یادآوری به مردم و مسئولان عرض می کنم که مدت زمان 35 ماه برای اتمام این پروژه غیرواقعی است.

این نماینده مجلس به تحریم های اعمال شده بر کشور توسط دشمنان جمهوری اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: این تحریم ها مطمئنا آثاری را در این پروژه ها خواهد داشت و تاخیری را در اجرا و بهره برداری آنها ایجاد خواهد کرد و حتی تامین سرمایه برای آنها را نیز دچار مشکل می کند.

وی گفت: تاکید می کنم حتی اگر تحریم وجود نداشته باشد و کشور شرایط لازم برای اجرای پروژه را داشته باشد، در خوش بینانه ترین حالت در کمتر از 55 ماه نمی توان این پروژه ها را به اتمام رساند.

رئیس کمیسیون انرژی در ادامه درخصوص خودکفایی در تولید بنزین اظهار داشت: محدودیت ها از طرف های خارجی برای ما ایجاد شده است که این در تولید بنزین اثرگذار خواهد بود و در خرید بنزین ما را دچار مشکل می کند.

وی افزود: تقریباًاز یکسال پیش در کمیسیون بر بهینه سازی پالایشگاه های موجود تاکید کرده بودیم و خواستار سرعت بخشیدن به ساخت پالایشگاه هایی مثل ستاره خلیج فارس شده بودیم تا بتوانیم بنزین را از طریق طبیعی خودش تامین کنیم که در حال حاضر 5 یا 6 پتروشیمی را به صورتی سامان داده اند که از این ها بتوانند بنزین تهیه کنند و این حرکت پتروشیمی و وزارت نفت قابل تقدیراست، ولی این راه نمی تواند یک راه بلندمدت و دائمی باشد.

وی ادامه داد: راه دائمی آن است که دولت و وزارت نفت پالایشگاه ها را بهینه سازی کنند برای تامین بنزین اگر پالایشگاه به نحوه مطلوبی طراحی و مورد بهره برداری قرار گیرد می توان با کاهش میزان تولید مازاد که یک محصول دست یابین از نفت خام است تولید بنزین را افزایش دهند.

وی تاکید کرد: نباید پتروشیمی ها را تولیدکننده بنزین تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه اگر بخوهیم محصولات پتروشیمی را تولید کنیم و بنزین تولید کنیم صنایع پایین دستی پتروشیمی با کمبود مواد اولیه مواجه می شوند گفت: کارخانجاتی که مواد شوینده تولید می کنند مواد اصلی و اولیه خود را از پتروشیمی می خواهند و نمی توان این مواد را تولید نکرد باید آثار اقتصادی و اجتماعی و ضعفی که در صنایع پایین دستی پتروشیمی به وجود می آید را در نظر گرفت.

کاتوزیان افزود: پتروشیمی برای تولید مواد اولیه کارخانجات متعهد است و باید پاسخگوی این نیازها باشد اگر نخواهد ین مواد اولیه را تولید کند صادرات محصولات پتروشیمی کاهش پیدا می کند.

وی تاکید کرد: اعتقاد من بر این است که باید به پالایشگاه ها رسیدگی بیشتری می کردیم و به جای اینکه به دنبال انجام کارهای فرعی برویم باید پالایشگاه های در حال ساخت را زودتر به بهره برداری برسانیم نه اینکه اقدام به تغییر ماهیت پتروشیمی کنیم. که البته در این میان فشار قدرت های خارجی بی تاثیرنیست.

کاتوزیان با بیان اینکه بی توجهی به پالایشگاه ها ما را در تولید بنزین دچار مشکل می کند گفت: وزارتخانه باید موضوع پالایشگاه ها را مورد توجه ویژه قرار دهد و اتکا اصلی را برای تولید بنزین را روی پتروشیمی نگذارد. چرا که ادامه ایش روند در بلندمدت به ضرر ما خواهد بود چرا که پتروشیمی برای تولید بنزین طراحی نشده است و تنها برای تولید محصولات خاصی طراحی شده است.

رئیس کمیسیون انرژی با اشاره به بحث میادین مشترک اظهار داشت: موضوع میادین مشترک بحث بسیار حساسی است و کم توجهی به برداشتی که باید از این میادین شود موجب ضایع شدن سهم ملت ایران از این منابع می شود.

وی با بیان اینکه ما از نظر اقتصادی از کسانی که با ما در این میادین مشترک هستند عقب هستیم گفت: میادین مشترک ما با کویت عراق است که این 2 کشور با سرعت و جدیت زیاد قراردادها را منعکس می کنند و در مناقصه ها شرکت می کنند و از برخی از این میادین برداشت هم می کنند و این در حالی است که ما هنوز نتوانسته ایم به یک نتیجه روشن و شفاف در این زمینه برسیم 6 ماه پیش در مورد میادین مشترک بحث جدی را با وزارت نفت آغاز کردیم و وزارت نفت هم اعلام کرد که همه پروژه ها در حال انجام است اما بررسی ها نشان می دهد که بحث میادین مشترک همچنان در یک حاله ای از ابهام مانده است و بهره برداری جدی از این میادین صورت نگرفته است و باتوجه به اینه بسیاری از شرکت های خارجی به دلیل تحریم ادامه فعالیت شان را با ما متوقف کرده اند لازم است یک تصمیم گیری جدی در رابطه با این میادین مشترک صورت بگیرد.

کاتوزیان تاکید کرد: موضوع میادین مشترک به لحاظ سیاسی و امنیتی و اقتصادی بسیار پراهمیت است و در این زمینه کندی و سستی هایی وجود دارد که باعث می شود نتیجه مطلوبی از این میادین حاصل ملت ایران نشود.

وی در ادامه به بحث قراردادهای نفتی اشاره کرد و گفت:‌ مجلس شورای اسلامی باید قراردادهای بین المللی را تصویب کند که متاسفانه برخی از قراردادهای بین المللی بین دولت ایران و دولت های خارجی عملاً مورد تصویب مجلس شورای اسلامی قرار نگرفته است، مثل قرارداد فروش گاز ایران به پاکستان که آقایان می گویند طرف مذاکره یک شرکت خصوصی بوده و شرکت نفت را یک شرکت خصوصی تلقی می کنند.

وی با بیان اینکه این نظر من این دور زدن قانون است گفت: نفت و گاز جزء انفال عمومی و متعلق به ملت ایران است و قانونگذار نظرش این بوده است که فروش منابع ملت با نظر نمایندگان ملت تصویب یا رد شود؛ اما ما شاهدیم که این منابع بدون اینکه نمایندگان ملت آن را به تصویب رسانده باشند به فروش می رسد.

وی تاکید کرد: نمایندگان در جریان بسیاری از این قراردادها نیستند.

کاتوزیان با بیان اینکه بارها به آقایان در این مورد تذکر داده ایم گفت:‌ هیچ عنایتی به این درخواست ها و تذکرات نشده است و این قراردادها به صورت جدی برای نمایندگان مورد سوال است.

وی افزود: رئیس جمهور ما با رئیس جمهور یا نخست وزیر یک کشور خارجی توافق نامه برای فروش نفت یا گاز امضاء می کنند و چگونه است که وقتی روسای جمهور امضا می کنند آیا این قرارداد و معاهده یک اقدام بین المللی محسوب نمی شود؟ و آیا این قرارداد بین المللی نباید برای تصویب به مجلس بیاید؟ چطور عضویت ایران در معاهده بین المللی مثلاً شیلات که هیچ اثری در زندگی مردم ندارد برای تصویب به مجلس می آید، اما قراردادهای مهم نفت و فروش گاز ایران که متعلق به مردم است براز تصویب به مجلس نمی آید.

کاتوزیان گفت:‌ به عنوان رئیس کمیسیون انرژی مجلس صراحتاً اعلام می کنم به هیچ وجه در جریان این قراردادها نیستیم و در اکثر مواقع پس از انعقاد قرارداد در جریان کار قرار گرفته ایم.

کاتوزیان با بیان اینکه بحث های انتقادی در این زمینه نسبت به نمایندگان زیاد است گفت: برخی می گویند شما چه مچلسی هستید و چه نمایندگان ملتی هستید که از هیچ چیز خبر ندارید و هیچ اقدامی در این زمینه نمی کنید.

وی افزود: ما تا آنجا که توانسته ایم از ابزارهای نظارتی مثل سوال استفاده کردیم اما این امکان وجود دارد که بخواهیم از ابزارهای دیگری مثل استیضاح نیز استفاده کنیم و مردم بدانند اگر اقدامات جدی تری را دنبال کردیم به چه دلیل بوده است. وقتی قراردادهای بین المللی منعقدی شود و ما در جریان قرار نمی گیریم و اصل قانون اساسی که خون بهای شهدا است نقض می شود مجبوریم اقدامات جدی دیگری را پیگیری کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet