خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/07/05 08:21:00
سرویس فرهنگی
با اضافه شدن قابلیتی جدید ممکن شد

دریافت نسخه pdf نسخه‌های خطی کتابخانه دیجیتال مجلس

**مجری طرح کتابخانه دیجیتال مجلس شورای اسلامی «رسان» گفت: امکان دریافت فایل pdf(پی دی اف) یک نسخه به امکانات سایت اضافه شده که در نوع خود تحول شگرفی به حساب می‌آید.

"مازیار پرویزی" ادامه داد: با تغییراتی و پیشرفت‌هایی که در ارائه نسخ خطی کتابخانه دیجیتال «رسان» فراهم آمده است؛ امکان دریافت نسخه پی دی اف نسخه‌ها فراهم شده است، بنابراین همزمان می‌توان نسخه‌ها را برگ برگ یا به صورت یک جا در فرم pdf دریافت کرد.

این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات تصریح کرد: این امکان سبب می شود تا کاربران در فرصت کوتاهی بتوانند صدها برگ از نسخ خطی را دریافت کنند، برای دستیابی به نسخه پی دی اف می توان روی گزینه «تحویل»کلیک کرد.

پرویزی افزود: در تلاش هستیم تا کتابخانه دیجیتال «رسان» در روند کار به پروژه‌ای گسترده‌تر تبدیل شود و در حوزه نسخه‌های خطی به قوام و ثبات مناسبی برسد که کاربران با سهولت بیشتری بتوانند اطلاعات بگیرند و پژوهشگران بیشتری در حوزه‌های علوم انسانی بتوانند از این منابع استفاده کنند.

وی با بیان این مطلب که تعداد منابع از مرز 30 هزار نسخه گذشته است، گفت: تعداد منابع در ادامه کار نیز افزایش خواهد یافت و به زودی به تعداد وعده  داده شده یعنی 50 هزار نسخه خواهیم رسید.

پرویزی گفت: در گذشته به دلیل بحث‌های زیرساختی و حق مولف و کپی‌رایت امکان دریافت فایل pdf وجود نداشت؛ اما اکنون با توجه به نظر مساعد ریاست کتابخانه مجلس هر یک از این نسخه‌ها دارای آب نقش شده و امکان دانلود همه نسخه به صورت یکجا فراهم شده است.

وی گفت: به این ترتیب افرادی که محدودیت در سرعت و زمان استفاده از اینترنت دارند و نمی‌توانند از روی سایت نمایش منابع را مشاهده کنند، می‌توانند بر روی گزینه «تحویل» کلیک کنند و با دانلود فایل پی دی اف بدون دسترسی به اینرنت هم بر روی نسخه کار کنند. به عبارت دیگر این امکان به کاربر فرصت می‌دهد، تا با فراغ بال بیشتر روی نسخه متمرکز شود.

پرویزی با بیان این مطلب که توانمندی‌های فنی کتابخانه دیجیتال «رسان» نیز افزایش یافته است، گفت: اجرای فاز دو به زودی آغاز می شود. ما در این مرحله قابلیت هایی را اضافه خواهیم کرد که در نوع خود منحصر به فرد هستند؛ با توجه به عدم تطبیق نسخه‌هایی که اسکن دو صفحه‌ای دارند با استانداردهای جهانی؛ این نسخه‌ها به صورت کامپیوتری به دو صفحه جداگانه تقسیم می‌شوند و بدین ترتیب کیفیت سرویس دهی ارتقا می‌یابد و کاربر می‌تواند فریم‌های تک صفحه از نسخه‌های را به جای فریم‌های دو صفحه‌ای مشاهده کند.

وی گفت: بارگذاری نسخ چاپ سنگی و سربی نیز آغاز شده است، اما منابع را با اعمال کنترل کیفیت روی سایت قرار می‌دهیم.

پرویزی تصریح کرد: مأموریت ما در کتابخانه دیجیتال رسان تبدیل کردن «رسان» به بزرگترین و کامل‌ترین کتابخانه دیجیتال نسخه‌های خطی جهان و بزرگترین و کاملترین کتابخانه دیجیتال جهان اسلام در آینده‌ای نزدیک است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet