خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/07/05 10:21:00
سرویس اقتصادی
مصباحی مقدم:

مطالبات معوق بانکی ناشی از عدم اجرای صحیح قانون است

**عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به کاهش معوقات بانکی از ۴۸ هزار میلیارد تومان به ۳۷هزار میلیارد تومان ظرف مدت یکسال گذشته، روند بازگشت معوقات بانکی را مثبت ارزیابی کرد.

"غلامرضا مصباحی مقدم "نماینده تهران ،ری ،شمیرانات و اسلامشهر و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با بیان این مطلب که بخش قابل توجهی از معوقات بانکی مربوط به شرکت‌های دولتی است، گفت: بخش عمده معوقات بانکی مربوط به شرکت‌های دولتی است و با توجه به اینکه  دولت در سال جاری تصفیه مطالبات بانکی را در دستور کار خود دارد که اگر این امر محقق شود، دست بانک‌ها تا حد زیادی باز خواهد شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از تبدیل تسهیلات به مطالبات معوق، قانون به اندازه کافی وجود دارد، گفت: در مورد معوقات خلا قانونی نداریم و فکر می‌کنم به وجود آمدن مشکلی به نام مطالبات معوق بانکی ناشی از کیفیت اجرای قانون است؛ چراکه گاهی نحوه اجرا به گونه‌ایست که این نتیجه پدیدار شده، مثلا در موقع اعطای تسهیلات برآورد درستی نسبت به توانایی مالی فرد یا شرکت متقاضی تسهیلات نشده و گاهی اوقات این تسهیلات بدون بررسی درست به شرکت‌های صوری و غیر واقعی پرداخت شده است.

مصباحی مقدم همچنین افزود: تعداد اشخاص و شرکت‌هایی که بیشترین مبالغ را تسهیلات گرفته و در اختیار دارند حدود صد مورد است که ارقام در اختیار اینها،قابل توجه است.

عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به مثبت بودن روند بازگشت معوقات بانکی، گفت: در ماه‌های اخیر تعدادی از بدهکاران عمده بانک‌ها معوقات خود را تصفیه کرده‌اند، تعدادی هم برای تصفیه زمانبندی کرده‌اند و تعدادی هم هنوز گردن کلفتی می‌کنند که قاعدتا باید به دادگاه‌های قضایی معرفی شوند.

وی در پایان بر لزوم اجرای صحیح قوانین بانکداری و نظارت بر ارائه تسهیلات تاکید کرد و گفت: قوانین مربوط به اعطای تسهیلات بانکی مخصوصا در مورد تسهیلات کلان از نظر اجرایی باید درست اجرا شود و با برقراری نظارت درست جلوی تکرار این اتفاقات گرفته شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet