حلول ماه ربیع الاول
1389/07/05 10:43:00
سرویس فرهنگی
عضو فراکسیون دانشگاهیان:

باحذف کنکور دانشگاه ها به سمت بومی سازی می روند

**عضو فراکسیون دانشگاهیان با بیان اینکه در طرح بومی سازی دانشگاه ها باید عدالت در مورد کسانی که در دانشگاه های برتر قبول می شوند رعایت شود اظهار داشت: با حذف کنکور از سیستم آموزشی کشور دانشگاه ها خود به خود به سمت بومی سازی می روند و کسانی که تمایل دارند در شهر خود تحصیل کنند این امکان برای آنها فراهم می آید.

"امیر طاهرخانی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه طرح بومی سازی دانشگاه ها مانند هر طرح دیگری معایب و مزایایی دارد گفت: اگر زیر ساخت های لازم برای اجرای این طرح فراهم و آماده شود مزایای این طرح می تواند بیشتراز معایبش باشد.

نماینده تاکستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امنیت خاطر برای دانشجو و خانواده او یکی از نکات مثبتی است که با اجرای این طرح اتفاق می افتد افزود: انتخاب محل تحصیل یکی از حقوقی است که افراد دارند و نباید در این مورد اجبار و اصراری وجود داشته باشد  اما اگر دانشجویی ترجیح می دهد در محل سکونت خود تحصیل کند باید این امکان برای او وجود داشته باشد.

وی گفت: آشنا نبودن با محیط معمولا دردسرهای و مشکلاتی را برای دانشجویان به وجود می آورد همچنین خانواده ها را گرفتار مسائل معیشتی و رفت آمدهای فرزندانشان می کند.

طاهرخانی با بیان اینکه برای رعایت عدالت در استفاده دانشجویان از دانشگاه هایی که از لحاظ سطح علمی برتر از دانشگاه های دیگر هستند باید استثناهایی قایل شد گفت: عدالت باید در مورد کسانی که در دانشگاه  های برتر قبول می شوند رعایت شود و خواست و شایستگی دانشجو برای تحصیل در دانشگاه مورد نظرش در نظر گرفته شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات تصریح کرد: وزارت علوم  باید تلاش کند تا سطح علمی دانشگاه های مناطق محروم را ارتقا دهد و با ایجاد و ارائه تسهیلات به اساتید برجسته آنها را به تدریس در دانشگاه های نقاط محروم کشور تشویق کند.

دوسال پیش مسئولان وزارت علوم به فکر بومی گزینی دانشجویان افتادند و سازمان سنجش محل سکونت را یکی از معیارهای پذیرش دانشجویان در دانشگاهها قرار داد، به این ترتیب دانشجویانی که محل سکونت شان در مرکز است توانستند با رتبه های پایین تر در دانشگاه های برتر تحصیل کنند. این روش بر کیفیت علمی دانشگاه  ها نیز تاثیر منفی داشت .اجرای این طرح نوعی بی ضابطگی را به وجود می آورد و به نفع  کسانی است که علیرغم صلاحیت علمی لازم می توانند به دانشگاه های برتر منتقل شوند .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet