هدر موبایل
1387/03/01 11:44:00
سرویس کمیسیون ها

توصیه‌های مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد استفاده از لامپ‌های کم مصرف

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی توصیه‌هایی در مورد چگونگی استفاده از لامپ‌های کم مصرف ارائه داد.

به گزارش خانه ملت به نقل از دفتر اطلاع‌رسانی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز با اشاره به این‌که در قانون بودجه سال 1387 مبلغ یک هزار میلیارد ریال برای تهیه و توزیع لامپ‌های کم مصرف و ترویج استفاده از آنها اختصاص یافته است، افزود: در صورتی که استفاده از این لامپ‌ها بدون توجه به مشکلات فنی گسترش یابد، فایده‌ای کمتر از زیان آن در پی خواهد آورد زیرا عملکرد لامپ‌های کم مصرف نشان می‌دهد که آنها علاوه بر تضعیف ضریب توان، حداکثر 8/0 = Cos هارمونیک قابل ملاحظه‌ای را بر شبکه تحمیل می‌کنند و بررسی مدل یک مجتمع مسکونی نیز نشان می‌دهد که استفاده انبوه از این لامپ‌ها نیاز به پیش‌بینی‌های واقع بینانه‌ دارد و اگر چه استفاده از آن‌ها گامی عملی به سوی گسترش فرهنگ صرفه‌جویی است، ولی این امر مستلزم حرکت با دید باز است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در ادامه برای کاهش آثار سوء ناشی از جایگزینی لامپ‌های کم مصرف با لامپ‌های معمولی پیشنهاد کرد که با توجه به کاربرد محدود لامپ‌های کم مصرف برای روشنایی، به منظور کاهش مصرف در ساعات پیک، (اوج مصرف) حداکثر در 30 تا 40 درصد لامپ‌های مصرفی از آنها استفاده شود.

همچنین پس از به کارگیری لامپ‌های کم مصرف در هر منطقه T.H.D آن اندازه‌گیری و حتما فیلترهای مناسب در مناطق مورد نیاز نصب شود، ضمن این که کاربرد این لامپ‌ها در مناطقی از شهر که میزان T.H.D بالاست (مانند مناطق صد درصد اداری) حتما با فیلتر انجام گیرد و از توسعه بی حد آن در این مناطق نیز جلوگیری شود. در همین ارتباط وزارت نیرو هم باید حداکثر T.H.D قابل قبول شبکه را تبیین کند.

از سوی دیگر با توجه به بالا بودن هزینه اولیه خرید لامپ‌های کم مصرف، دولت یارانه معمول را پرداخت کند و در همین حال هتل‌ها، سالن‌های اجتماعات، مساجد ، حسینه‌ها و سایر اماکن عمومی هم که اغلب شدت نوری بالاتر از 200 لوکس دارند و محیط آنها همواره روشن است موظف به استفاده از این لامپ‌ها شوند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در همین حال تصریح کرد که وزارت نیرو کاملا امیدوار به کاهش مصرف (با کاربرد این نوع لامپ‌ها) نباشد و برنامه مدیریت بار را با دقت و عمق بیشتری دنبال کند.

آخرین توصیه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، نیز این بوده که در مناطقی که از لامپ‌های کم مصرف به مقدار زیاد استفاده شده است - بهتر است- کنتورهای الکترومغناطیسی جمع‌آوری و به جای آنها کنتورهای دیجیتالی نصب شوند.

در بخش دیگری از اظهارنظر مرکز پژوهش‌ها در این زمینه آمده است: انرژی برق گران‌ترین انرژی شناخته شده‌ای است که تاکنون بشر به آن دسترسی پیدا کرده است زیرا تولید و به کارگیری این انرژی ، سرمایه‌گذاری زیادی را طلب می‌کند و اگر چه منابع متنوعی برای تولید این انرژی در دسترس است که از جمله آنها می‌توان «سوخت‌های فسیلی، نیروی اتم، پتانسیل‌های آبی، انرژی ناشی از باد، جذر و مد (آب دریاها)، تشعشع آفتاب، زمین گرمایی (ژئوترمال) و Bio Mass را نام برد، ولی با این اوصاف هزینه تولید انرژی برق همچنان بالا بوده و این در حالی است که انرژی برق چهارراه ارتباطی بین انرژی‌ها به شمار می‌رود به همین دلیل در آینده‌ای نه چندان دور تمام انرژی‌ها نخست به انرژی الکتریکی تبدیل شده و بعد از آن به صورت انرژی مکانیکی، حرارتی، روشنایی و شیمیایی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

از سوی دیگر در بین کاربردهای انرژی الکتریکی، انرژی نورانی حاصل از آن هم از ویژگی خاصی برخوردار است، به طوری که با هیچ انرژی دیگری قابل جایگزینی نیست و مردم ناچارند در زمینه روشنایی، از انرژی الکتریکی بهره گیرند که با استفاده از انرژی نفت و گاز برای این منظور قابل مقایسه و جایگزینی نیست.

بنابراین، سرمایه هنگفت مورد نیاز در صنعت برق و استفاده انحصاری روشنایی از این انرژی و سهم بالای مصرف روشنایی در ایران و قیمت بالای انرژی الکتریکی برق تولید شده به علت ضریب بار نسبتا پایین «63 % » از یک سو و عدم وجود اعتبارات مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری های جدید در صنعت برق از سوی دیگر، مسئولان وزارت نیرو را بر آن داشته که ضمن بالا بردن ضریب بهره‌وری و استفاده بهینه از امکانات موجود نسبت به اعمال مدیریت بار Load Management توجه بیشتری مبذول دارند و یکی از اساسی‌ترین بخش‌های مدیریت بار روش Peak Shaving است که در این روش حتی‌المقدور قله مصرف تراشیده می‌شود و برای کاهش ارتفاع قله مصرف، تمهیدات فراوانی به کار گرفته می‌شوند که یکی از این سیاست‌های شناخته شده، کاهش بار روشنایی در ساعات پیک است.

این گزارش می‌افزاید: معمولا در ایران «غیر از مناطق جنوب در تابستان» پیک به وسیله بار روشنایی حادث می‌شود و هر قدر این بار کاهش پیدا کند، به تبع آن پیک منحنی بار نیز کمتر خواهد شد و در نتیجه ضریب بار بیشتر می‌شود و بخشی از اهداف مدیریت بار تحقق می‌یابد. ضمن این که کاهش بار روشنایی با ترویج لامپ کم مصرف امکان‌پذیر است و به همین سبب سعی می‌شود که لامپ‌های کم مصرف جایگزین لامپ‌های با مصرف زیاد شوند، ولی باید توجه داشت که کاربرد بدون مطالعه آنها نه تنها سودی در بر نخواهد داشت، بلکه ممکن است در بعضی از حالات زیانبار هم باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet