حلول ماه ربیع الاول
1389/07/05 13:16:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
طاهرخانی:

برخی احزاب به عنوان اهرم سلطه برای توطئه‌های دشمنان به شمار می‌روند

**طاهرخانی با اشاره به توطئه‌های دشمنان و بیگانگان و اینکه برخی از احزاب به عنوان اهرم سلطه برای آنها نقش ایفا می‌کردند،‌ گفت:‌ احزاب وقتی وارد برخی از جریانات می‌شوند برای تقویت خود نمایندگی جریانی را داشتند که برای کشور مشکلاتی را ایجاد کرد.

امیر طاهرخانی، نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای شورای اسلامی درگفت‌وگو با فارس با اشاره به ارزیابی عملکرد احزاب پس از انقلاب در ایران و آسیب‌شناسی آنها، اظهارداشت: فعالیت‌های احزاب پس از انقلاب با توجه به فضایی که در کشور ایجاد شد در سایه انقلاب اسلامی شکل پرشتابی به خودشان گرفتند.

وی با تأکید بر اینکه احزاب بعد از پیروزی انقلاب فعالیت‌های گسترده‌ای به ویژه در سال‌های آغازین انقلاب داشتند، تصریح‌کرد: تعدادی از احزاب فعالیت‌های وسیعی را آغاز کردند که حزب جمهوری اسلامی از جمله آنها است و احزاب دیگری هم وجود داشتند که به مرور با تغییر برخی از مدیریت‌ها و در برخی مواقع فقدان قوانین نهادینه نشدند.

طاهرخانی با بیان اینکه برخی از این احزاب به دلیل نهادینه نبودن جایگاه‌شان و ایجاد شکاف‌هایی در جامعه رو به انحلال رفتند، متذکرشد: حاکمیت به نقش احزاب باید بیشتر توجه کند چراکه احزاب می‌توانند اهرم‌های خوبی برای نهادینه کردن دموکراسی از یک بعد آن بوده و به بیان مشکلات و ارائه الگوها و برنامه‌ها بپردازند.

وی بر همین اساس به جمهوری اسلامی ایران که هر ساله برگزاری انتخابات را در دستور کار خود دارد اشاره و اضافه‌کرد: دمکراسی به معنی واقعی کلمه در جمهوری اسلامی ایران شکل می‌گیرد و قدرت مردم بیشترین تعیین کننده است و در همین خصوص احزاب می‌توانند بسیار مؤثر واقع شوند.

عضو فراکسیون اقلیت مجلس در عین‌حال به توطئه‌های دشمنان و بیگانگان که برخی از احزاب به عنوان اهرم سلطه نقش ایفا می‌کردند،‌ یادآورشد:‌ احزاب وقتی وارد برخی از جریانات می‌شوند برای تقویت خود نقش نمایندگی جریانی را ایفا می‌کردند که از این از آفات احزاب بود برخی از احزاب به این موضوعات گرفتار و مشکلاتی در جامعه ایجاد شد.

وی در ادامه به نقش ویژه‌ای که قانون اساسی برای احزاب قائل شده اشاره کرد و گفت: احزاب می‌توانند دارای فعالیت و ارگان باشند از این رو در شکل‌دهی حرکت مردم به سوی رشد و توسعه مفید هستند.

طاهرخانی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود به جایگاه احزاب در نظام مردم‌سالاری دینی اشاره کرد و گفت: تلاش احزاب باید در جهت تعالی جامعه باشد و در بین احزاب رقابت سازنده باشد نه اینکه در نظام مردم سالاری دینی حالت تخریبی وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه رقایت احزاب باید سازنده و در چارچوب قانون صورت گیرد، افزود: احزاب باید به ارائه الگو و برنامه برای پیشرفت کشور بپردازند چراکه در غیر این صورت در چنین نظامی نمی‌توانند دوام آورند.

عضو فراکسیون اقلیت مجلس در خاتمه وجود حزب را نیاز جامعه دانست و خاطر‌نشان‌کرد: وجود حزب برای مسائل مختلف جامعه مفید بوده و حزب می‌تواند به پویایی جامعه را کمک و یکی از اهرم‌های حرکت جامعه به سوی تحقق اهداف آن باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet