خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/07/05 13:48:00
سرویس اقتصادی
نماینده شهرستان پلدختر:

باید نیازهای اولیه مردم لرستان را برآورده کرد

**استان لرستان،گرفتار مشکلات عدیده‌ای است که با مدیریت صحیح منابع و درنظر گرفتن اولویت‌ها می‌تواند بر این مشکلات تاحدودی فائق آید. علی کاییدی نماینده شهرستان پلدختر در مجلس شورای اسلامی درکنار مشکلاتی از جمله بیکاری، عدم توسعه زیرساخت‌ها و کشاورزی درباره مواردی چون فعالیت‌های فرهنگی و توسعه زیرساخت‌های گردشگری در استان نیز حرف‌های قابل توجهی دارد.

"علی کاییدی"نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با بامداد اعتقاد دارد در کنار توسعه زیرساخت‌ها باید استان لرستان را نیز به مردم کشور معرفی کرد تا با ظرفیت‌ها و توانایی‌های آن آشنا شوند.

وی می‌گوید: دولت باید برای معرفی استان هزینه‌ای متقبل شود. باید در برنامه‌ای ویژه مدیران آژانس‌های مسافرتی، خبرنگاران و اصحاب رسانه وهمچنین صاحبان سرمایه و صنایع را به استان لرستان دعوت کرد تا آنها با توانایی‌ها و ظرفیت‌ها آشنا شوند. بهترین محصولات کشاورزی و دامداری در این استان به عمل می‌آیند و تولید می‌شوند. باید بخواهیم بیایند و توانایی‌های لرستان را به همه معرفی کنند. ما چیزی از استان‌های دیگر کم نداریم. جاذبه‌های طبیعی این استان نیز کم نیست. در تابستان پلدختر دمای 38 درجه دارد و همزمان الشتر دمای 9 درجه بالای صفر را سپری می‌کند. فاصله این دو شهر هم از یکدیگر 120 کیلومتر بیشتر نیست. کشاورزان پلدختر در زمستان کاهو و سبزی می‌کارند و در همان زمان شهر الشتر شاهد سرما و یخبندان است. این گفت و گو را بخوانید.

 شما به عنوان نماینده شهرستان پلدختر برای کاهش مشکل کم بودن توریست در این منطقه چه راهکاری را مؤثر می‌دانید؟

راه، یکی از مهم‌ترین مواردی است که در جذب توریست تأثیر دارد. اگر همین روندی که آغاز شده، ادامه داشته باشد در پلدختر انقلابی در زمینه راه و جاده‌سازی رخ می‌دهد. در گذشته جاده پلدختر به خرم‌آباد یک مسیر دوبانده رفت و برگشت بود اما با تلاشی که سال گذشته انجام شد توانستیم در آخرین لحظات مصوبات مربوط به این مسیر را در پیوست یک لایحه بودجه 89 قرار دهیم تا ردیف ملی بگیرد. تاکنون عملیات عمرانی 6 کیلومتر از این راه نیز انجام شده است و در چند روز آینده کلنگ‌زنی ادامه آن انجام خواهد شد. همچنین اداره راه و ترابری پلدختر به دنبال آزاد‌سازی حریم این مسیر است چرا که الان در این محدوده کشاورزی انجام می‌شود. انجام این پروژه موفقیت بزرگی برای ماست. درباره جاده اسلام‌آباد به پلدختر هم باید بگویم که رایزنی‌ها انجام شده است و این پروژه در جدول 12 قرار گرفته که در آینده نزدیک اعتبار ملی می‌گیرد. این مسیر کریدور غرب به جنوب خواهد بود.

این دو راه برای توسعه پلدختر بسیار مهم هستند و دولت هم در نظر دارد با استفاده از این راه، پلدختر، کرمانشاه و ایلام را به خوزستان در جنوب کشور متصل کند. این دو راه چهارخطه در اشتغالزایی و اقتصاد محلی خیلی تأثیر‌گذار خواهند بود.

البته آزادراه خرم‌آباد به پل زال هم در دست احداث است. بین آزادراه و شهر پلدختر جاده آسفالته‌ای وجود دارد که توسط شرکت نفت درست شده است. در این مسیر گردنه‌ای به نام دهلیز (دهلیج) قرار دارد که به دلیل صعب‌العبور بودن، هر سال تلفات بسیاری را به جا می‌گذارد. کارهای مطالعاتی برای تعریض و امن کردن این گردنه توسط وزارت راه و ترابری در حال اتمام است و در صورت تخصیص اعتبار برای آن، شاید بتوانیم در اواخر سال 89 یا سال 90 این کار را اجرایی کنیم. اگر مشکل این جاده و گردنه حل شود مسافرانی که قصد سفر به ایلام را دارند از این مسیر عبور می‌کنند و این راه‌ها باعث می‌شود تا خون در این قلب جریان پیدا کند.

 به نظر شما انجام این پروژه‌ها چقدر زمان خواهد برد؟

توسعه مسیرها را ما انجام داده و پیگیری می‌کنیم. از اینجا به بعد بر عهده استاندار است که تلاش خود را در سه سال پیش رو بیشتر کند. البته در توسعه و ترمیم راه‌های روستایی هنوز کار داریم اگرچه راه روستای گلگل به طرف کلک‌بیشه در حال انجام است که حدود 15 کیلومتر مسیر دارد. یا راه‌های وره زرد به خرس زرد، راه دسترسی روستای پران پرویز، روستای برج کبود، روستای دره‌نقی، آمیران کوشکی، دعوتمالگه، هرسگه، زورازما و قطعه‌ای از راه افرینه به چول هول هم در حال انجام هستند یا تقریباً به پایان رسیده‌اند.

 از نظر فعالیت‌های فرهنگی در استان چه اقداماتی انجام شده است؟

باید در ابتدا نیازهای اولیه مردم را برطرف کرد. اگر راه‌هایی که به دلیل خطرناک بودن، جان و امنیت مردم را تهدید می‌کنند، درست شوند بسیاری از مسائل دیگر برطرف می‌شود. این شهرستان با حدود 100 هزار نفر جمعیت فقط یک دانشگاه پیام نور دارد. امسال توانستیم با تملک 20 هکتار زمین از منابع طبیعی، دانشگاه آزاد را راه‌اندازی کنیم که تجهیز آن هم در حال انجام است و امیدواریم از مهرماه امسال دانشجویان بتوانند در این دانشگاه ثبت‌نام کنند. همچنین دانشگاه غیر انتفاعی پلدختر هم امسال راه‌اندازی شد و توانست در دو رشته کارشناسی ناپیوسته مدیریت بازرگانی و حسابداری جذب دانشجو داشته باشد.

برای راه‌اندازی این دو واحد تلاش بسیاری کرده‌ایم اما به دنبال راه‌اندازی دانشگاه پلدختر هم هستیم که اگر ممکن شود موفقیت بزرگی است. در جلسه کارگروه توسعه استان که اسفند ماه سال گذشته با حضور معاونان رئیس‌جمهور و تعدادی دیگر از مسئولان برگزار شد توانستیم راه‌اندازی دانشگاه دولتی در پلدختر را مصوب کنیم. این موضوع از طریق هیأت دولت به وزارت علوم ابلاغ شده و طرح توجیهی آن هم توسط دانشگاه لرستان نوشته شده است. اگر این کار را به سرانجام برسانیم موفقیت بزرگی برای مردم این شهرستان است.

کار مهم دیگر این دوره تعدیل و تعویق تعرفه برق گرمسیری پلدختر در سه ماه تابستان به مقدار قابل توجهی بود.

 آیا سرانه‌های درمانی و بهداشتی نیز توسعه داشته‌اند؟

بله،شهرستان پلدختر تا پیش از این فقط یک بیمارستان 24 تختخوابی داشت. البته حدود 20 سال پیش نیز کلنگ احداث بیمارستانی به زمین زده شده بود که امسال با تلاش دولت و مسئولان، این بیمارستان راه‌اندازی شد. ما در پلدختر 2 درمانگاه داشتیم که الان محل سابق همان بیمارستان 24 تختخوابی را تبدیل به درمانگاه شماره 3 کرده‌ایم. البته همین مقدار نیز هنوز ناکافی است و مردم به سرانه‌های بهداشتی و درمانی بیشتری احتیاج دارند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet