انتخابات ریاست جمهوری
1389/07/05 14:07:00
سرویس سیاسی
یادداشتی از نماینده اردل و فارسان

چرا مجلس در رأس امور است؟

**نورالله حیدری دستنایی نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی که در هفته‌نامه زردکوه منتشر شده، دلایل در راس امور بودن مجلس را تشریح کرده است.

نکته اول اینکه، بنده در اظهارات اخیر خود،  این مطلب را یادآور شدم که اصولاً چه ضرورتی وجود داشت که رئیس‌جمهور محترم، وارد این مقوله شود؟ مگر مجلس چه کرده است؟ بعد از فرمایشات اخیر رهبری مبنی بر دعوت همگان به وحدت، بیان این مسئله بدون هیچ ضرورتی، از چه رو بود؟

نکته دوم اینکه، جمله «مجلس در رأس امور است» از بیانات متواتر و مشهور حضرت امام(ره) است و در انتساب آن به ایشان، تردیدی نیست، چراکه از محکمات امام است و نه از متشابهات، یعنی خودبه‌خود گویاست و اصلاً تفسیربردار نیست.

نکته دیگر اینکه، اگر قرار باشد کسی سخن امام را طبق ظن و گمان خود تفسیر کند و فصل‌الخطابی برای این تفسیر که خود امام و بعد از ایشان، رهبری است، قائل شویم، این مسئله باعث تفرقه می‌شود چون هر کسی یک تفسیر شخصی و دلبخواهی می‌کند.

این سخن رئیس‌جمهور با چند موضوع مهم مغایرت دارد: اول با قانون اساسی که صراحتاً بیان کرده رئیس‌جمهور و وزرا، در برابر مجلس باید پاسخگو باشند و هم اینکه بیان کرده وزرا باید از مجلس، رأی اعتماد بگیرند. این دو اصل و اصول دیگر قانون اساسی، نشان می‌دهد که قوه مجریه در برابر مجلس، مسئول است. نتیجه می‌گیریم که مجلس بر دولت و بخش‌هایی از کشور، نظارت عالیه دارد و به نوعی در رأس امور است.

انتقاد دیگر اینکه هر کشوری، نیازمند قوه مقننه و قانون و نیازمند قوه مجریه و دولت است. بنابراین هر کشوری که دارای هر دوی این قوا نباشد، دچار چالش و آسیب می‌گردد. به لحاظ منطقی، قانون‌گذار مشرف بر مجری است، چون مجری قانون را اجرا می‌کند و بنابراین، ابتدا به ساکن باید قانونی باشد که مجری، آن را اجرا کند. مفهوم دیگر این موضوع این است که قانون گذار، آمر و مجری فرمانبر است. بنابراین می‌شود اینگونه استنباط کرد که نقش قانون گذاری، یعنی در رأس امور بودن مجلس. انتقاد دیگر به این گفته اینکه، سؤال ما از رئیس‌جمهور این است که صرف‌نظر از مجلس، آیا به نظر ایشان، در کشور چیزی در رأس امور هست یا خیر؟ اگر بگوید بله که می‌پرسیم چیست و به نظر می‌رسد که جواب ایشان این است که دولت و رئیس‌جمهور، در حال حاضر در رأس امور هستند، یعنی اراده یک فرد و نه ملت که این استبداد می‌شود. باید به خطرات چنین طرز فکری توجه داشت که ممکن است متوجه رهبری نیز بشود. یعنی اگر خدای نکرده رئیس‌جمهور، تحت تأثیر القائاتی به این نتیجه رسیده باشد که مجلس در رأس امور نیست، ممکن است تحت تأثیر همین القائات، این مسئله را درباره ولایت فقیه هم مطرح کند. بنابراین باید بگویم که ما خوف این را داریم که خدای نکرده، دشمنان با استناد به گفته‌های رئیس‌جمهور، کلاً ادعا کنند که چیزی در رأس امور نیست و از این طریق، رهبری را هم زیر سؤال ببرند.

دو سخن ماندگار امام، اول اینکه «مجلس در رأس امور است»، ناظر به نقش امت و مردم در نظام است، و دوم، جمله «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به کشور شما آسیبی نرسد»، ناظر به نقش ولایت فقیه و رهبری در نظام است. هرگاه این دو در کنار هم باشند، هر کشوری موفق است. یعنی رهبر، مردم را هدایت کند و مردم نیز از او پیروی کنند اما فقدان هر یک از این دو، برای کشور خطرناک است.

بر این مبنا، به رئیس‌جمهور هشدار می‌دهیم که هر یک از این دو تضعیف شوند، آن دیگری هم آسیب می‌بیند. بنابراین اگر مجلس را به عنوان عصاره مردم زیر سؤال ببرند، رهبری نیز آسیب خواهد دید.

نورالله حیدری دستنایی

نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet