ایام محرم 1398
1389/07/05 15:03:00
سرویس سیاسی
ملک‌محمدی:

هیچ‌کس نمی‌تواند تصور کند که مجلس در رأس امور نیست

**نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: در این مملکت هیچ‌کس قدرت این را ندارد که بخواهد تصور کند که مجلس در رأس امور نیست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،"حسن ملک‌محمدی" نماینده مردم دامغان در گفتگو با هفته نامه کویر سمنان گفت: سخنان رئیس‌جمهور محترم به این معنا نیست که مجلس در رأس امور نیست چون ایشان مقلد امام(ره)، پیرو امام و گوش به فرمان ولایت‌فقیه است و اساساً مشروعیت رئیس‌جمهور، وزرا و دولت به تبعیت‌شان از ولایت بازمی‌گردد.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی افزود: همان‌گونه که امام خمینی معمار بزرگ انقلاب و بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی فرمودند؛ مجلس شورای اسلامی در رأس امور است و قوا باید به دنبال آن حرکت کنند. این متن کلام امام (ره) است و کلام امام فصل‌الخطاب در همه امور تلقی می‌شود. بنابراین براساس قانون و با توجه به جایگاه رفیع قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون که وظیفه مجلس شورای اسلامی است مجلس در رأس امور خواهد بود. همان‌طور که سر در بدن جایگاه بالاتری دارد؛ قوه عاقله نظام و مرکز قانونگذاری در کشور نیز در رأس باید باشد.

این عضو کمیسیون فرهنگی در این باره ادامه داد: البته مجلس وقتی می‌تواند جایگاه رفیع خودش را تقویت کند که قوانینی به تصویب برساند که تضمین‌کننده اجرای عدالت و پیشرفت همه‌جانبه مملکت باشد و به این طریق نظر حکیمانه امام (ره) محقق می‌شود. مجلسی که از ظرفیت قانونگذاری و کارشناسان خبره در تدوین قوانین و لوایح مورد نیاز نظام استفاده می‌کند به صورت عقلانی، برهانی و علمی در جهت عالی خود در رأس امور قرار می‌گیرد.

ملک‌محمدی در این زمینه ایران را با کشورهایی که پارلمان در آن فرمایشی است مقایسه کرد و گفت: تمایز جمهوری اسلامی ایران با ممالک دیگر آن است که در بیشتر کشورها یک دیکتاتوری حاکم است و پارلمان آنها فرمایشی است اما در کشور ما ولی‌فقیه حاکم است و به همین دلیل مجلس پرنشاط، انقلابی و با ایمان خواهد بود. هر کشوری که پارلمان آن از بطن مردم به وجود آمده باشد دیکتاتوری در آن جایی ندارد چه برسد به کشور ما که تبلوریافته مردم‌سالاری دینی به معنای حقیقی و واقعی کلمه است و لذا هیچ‌کس در این مورد نمی‌تواند تصور دیکتاتوری را به ذهن راه دهد.

این نماینده اصولگرا درباره سخنان اخیر رئیس‌جمهور گفت: به عنوان یک نماینده مجلس، تصورم از سخنان رئیس‌جمهور محترم آن است که منظورشان این نبوده که مجلس در رأس امور نیست چراکه وقتی ولایت‌فقیه، مجلس را در رأس امور می‌داند، به صورت طبیعی همه ارکان نظام و تمام مسئولان عالی‌رتبه باید تابع امام (ره) و مقام معظم رهبری باشند. در این کشور که به برکت اسلام، همه مردم نسبت به ولایت‌فقیه التزام دارند، کسی نمی‌تواند سخن دیگری جز فرمان ولایت را سرلوحه کار خویش قرار دهد.

وی افزود: اگر مجلس در رأس امور نباشد پس کدام قوه در این مملکت باید در رأس امور باشد؟ قوه مجریه و قضاییه اجراکننده قوانین هستند لذا مجلس به منزله ریل است و قوه مجریه به مثابه لکوموتیو؛ مجلس مانند باند فرودگاه است و دولت مثل هواپیمایی که با اجازه برج مراقبت حرکت می‌کند، می‌نشیند و برمی‌خیزد. براین اساس هیچ‌کار و اقدام دولت نمی‌تواند بدون مجوز و تصویب مجلس باشد و همه بخش‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی و حتی سیاسی باید زیرنظر مجلس و با تصویب نمایندگان مردم در خانه ملت، قوانین را اعمال کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet