خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/07/05 15:33:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عباسپور:

ایراد شرعی و قانونی وارد به لایحه در کمیسیون آموزش رفع می‌شود

**رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از برگشت لایحه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان از شورای نگهبان به مجلس و گرفتن دو ایراد قانونی و شرعی بر آن خبر داد.

دکتر عباسپور تهرانی‌فرد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که شورای نگهبان دو ایراد به لایحه‌ حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و تجاری سازی اختراعات و نوآوری‌ها گرفته است، اظهار کرد: اشکال اول این است که در این لایحه دولت موظف شده بود برای شرکت‌های موجود در مناطق آزاد تسهیلاتی ارائه دهد که شورای نگهبان این اقدام را خلاف اصل 75 قانون اساسی و عدم پیش بینی آن در قانون بودجه دانست، چرا که بر اساس این اصل مجلس نمی‌تواند مواردی را پیشنهاد و به تصویب برساند که برای دولت بار مالی به وجود آورد.

وی تصریح کرد: ایراد دوم شورای نگهبان این بود که در این لایحه دولت موظف شده بود که وام با بهره کم در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار دهد که این موضوع نیز خلاف شرع دانسته شده است. چون اصولا بهره گرفتن در سیستم مالی اسلامی قابل قبول نیست.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: بررسی این دو اشکال بر لایحه‌ی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان فردا در دستور کار کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با حضور نماینده‌ی شورای نگهبان خواهد بود تا مساله به سرعت رفع و رجوع شود.

نماینده تهران با بیان که نظر شورای نگهبان هر چه باشد، قانونی است، درباره راهکارهای حل این دو ایراد گفت: در مورد اشکال اول می‌توان با هماهنگی دولت و ارسال نامه‌ای از سوی آنها و تقبل بار مالی موضوع را حل کرد، و یا این که به کل این ماده از لایحه حذف شود.

به گفته عباسپور، پس از تصویب این دو اشکال در کمیسیون آموزش و تحقیقات، لایحه در صحن علنی به بررسی و احتمالا تصویب می‌رسد و سپس برای تایید به شورای نگهبان ارسال می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet