انتخابات ریاست جمهوری
1389/07/05 15:35:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مصباحی‌مقدم:

وزارت اقتصاد اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده را در صنف طلافروش و آهن‌فروش دنبال کند

**رییس کمیسیون ویژه‌ی طرح تحول اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: مجلس و دولت باید با قاطعیت اجرای کامل قانون مالیات بر ارزش افزوده را در دو صنف طلافروشان و آهن‌فروشان اجرا کرده و در صورت تاخیر، جرائم قانون را نیز از آنان دریافت کنند.

غلامرضا مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: قاطعیت در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده تنها راه تفهیم یکسان بودن همه در برابر قانون است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان این‌که قانون مالیات بر ارزش افزوده در 97 درصد اصناف کشور اجرا شده است، گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده در اصناف توزیعی، خدماتی و تولیدی به اجرا گذاشته است و تنها صنف طلافروشان و بخشی از صنف آهن‌فروشان باقی مانده‌اند. این دو صنف نیز تافته جدا بافته اقتصاد کشور نیستند. این دو صنف جزو گروه‌های با وضعیت بهتر جامعه نسبت به گروه‌هایی که آمادگی خود را برای اجرای قانون اعلام کرده‌اند، به شمار می‌روند. واحدهای صنفی خارج از این دو صنف از سال 1387 قانون را اجرا کرده‌اند ولی قانون در این دو صنف به تازگی در دست اجراست.

نماینده‌ی مردم تهران در مجلس با بیان این‌که صنف طلافروشان و آهن‌فروشان قانون مالیات بر ارزش افزوده و آیین‌نامه‌های آن را بسیار خوب درک می‌کنند، گفت: نمی‌توان چنین تصور کرد که به دلیل اطلاع نداشتن از قانون از اجرای آن استنکاف می‌کنند. معتقدم طلافروشان و آهن‌فروشان به خوبی می‌دانند با اجرای قانون چه اتفاقی خواهد افتاد. از سوی دیگر معتقدم قاطبه‌ی کسبه طلافروشان و آهن‌فروشان با اجرای قانون مخالف نیستند، بلکه عده کوچکی که درآمدهای هنگفت داشته و با اجرای قانون مجبور به شفاف کردن درآمدهایشان می‌شوند، موجب بدنامی کل صنف طلافروشان و آهن‌فروشان شده‌اند.

مصباحی‌مقدم با اشاره به وعده‌ی مسوولان وزارت اقتصاد و امور دارایی به صنف طلافروشان، گفت: از سوی مسوولان این وزارتخانه به آنان گفته شده ملاحظاتی در تعدیل نرخ مالیات بر درآمد صنف اعمال خواهند کرد. این وعده نیز برای همراهی کردن صنف طلافروشان و جلوگیری از نگرانی آنان ارائه شده است.

وی به صفر نزدیک شدن قاچاق کالا به ویژه طلا را یکی از دلایل مخالفت بخشی از واحدهای صنفی طلافروشان با قانون مالیات بر ارزش افزوده عنوان کرد و افزود: هر کالایی که برگه مالیاتی نداشته باشد کالای قاچاق تلقی شده و قابل مصادره است. در بخشی از صنف طلافروشان افرادی حضور دارند که به اشکال مختلف اقدام به واردات طلای قاچاق کرده و از این راه سودهای کلانی حاصل می‌کنند. آیا باید اجازه داد قاچاق طلا هم‌چنان ادامه داشته باشد؟

رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس، قانون مالیات بر ارزش افزوده را شتری دانست که درب مغازه صاحبان واحدهای صنفی خوابیده است، گفت: البته بخش قابل توجهی از واحدهای صنفی این قانون را پذیرفته‌اند، صنف طلافروشان و آهن‌فروش نیز نباید خود را تافته جدابافته بدانند. اگر در اجرای قانون تاخیر کنند، مشمول جرائم قانون‌گذار نیز می‌شوند.

مصباحی‌مقدم بازتاب اعتراضات صنف طلافروشان در جامعه را به دلیل قرار نداشتن طلا در اقلام ضروری محدود دانست و تصریح کرد: اگر معترضان به اجرای قانون تصور کنند که با کشیدن کرکره‌های مغازه‌هایشان می‌توانند در مردم موج نارضایتی ایجاد کنند باید بدانند که طلا جزو کالاهای ضروری مردم نیست، پس در اجرای این هدف شکست خواهند خورد.

نماینده‌ی مردم تهران در خانه‌ی ملت، مماشات دولت با صنف طلافروشان را از روی ترس ندانست و خاطرنشان کرد: مجری قانون در پی اجرای بی‌تنش قانون است. به همین دلیل ممکن است عده‌ای از این موضوع سوءاستفاده کنند ولی وزارت اقتصاد باید با قاطعیت قانون را اجرا کند. قدرت بالانس و مانور در اختیار وزیر اقتصاد است. وزارت اقتصاد نیز رایزنی‌های لازم را با رییس اتحادیه‌ی کشوری طلافروشان داشته است و آقای کشتی آرای قانون مالیات بر ارزش افزوده را قبول داشته و این موافقت را در گفت‌وگوهای فیمابین اعلام کرده است، البته قابل ذکر است که بخش قابل توجهی از صنف طلافروشان نیز با اجرای قانون مشکلی ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet