شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/03/01 12:20:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

عبداللهی: برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز، رویکرد کل حکومت باید حمایت از تولید باشد

"رضا عبداللهی" تصریح کرد: برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز بیست‌ساله، رویکرد کل حکومت باید حمایت از رشد اقتصادی، رشد تولید و تولیدات با ارزش افزوده بیشتر باشد.

به گزار ش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم ماهنشان، انگوران و ایجرود، اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و صلوات به ارواح طیبه شهداء و روح ملکوتی امام بزرگوارمان و با آرزوی طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری و با عرض سلام خدمت همکاران محترم و ملت بزرگ ایران.

شهادت حضرت زهراء (سلام‌الله علیها) ‌را خدمت حضار محترم، سروران ارجمند و کلیه مسلمانان جهان تسلیت عرض می‌کنم.

امروز تقریباً آخرین روز کاری دوره هفتم مجلس شورای اسلامی  است، منهای روز یکشنبه که حالا یک جلسه اختتامیه است و تقریباً یک جلسه تشریفاتی است، امروز روز آخر کاری مجلس است.

من آمار قوانین مصوب این دوره را نگرفتم، ولی در دوره‌های قبل بطور متوسط حدود 360 قانون در طول (هر دوره)، یعنی به ازای هر روز کاری یک قانون در مجلس تصویب شده که فکر می‌کنم زیاد هست. ما اگر بجای 360 قانون 36قانون و حتی اگر قوانین کمتری تولید و تصویب می‌کردیم و این قوانین می‌توانست به رشد بیشتر تولید بینجامد، تولیدی که ارزش افزوده بیشتری ایجاد می‌کرد و می‌توانست به افزایش قدرت خرید مردم بخصوص اقشار کم درآمد جامعه بینجامد، بدون شک مجالس ما و مجلس هفتم کارنامه موفق‌تری داشت.

یکی از آسیبهایی که مجالس ما در طول 7 دوره گذشته داشتند این بوده که مجلس شروع بکار که می‌کند نمی‌داند دنبال چیست، وضع موجود چیست و وضع مطلوب را نمی‌تواند تعریف کند و نقشه راه ندارد که درست در این مسیر حرکت کند. بنظر من برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز بیست‌ساله یا قرار گرفتن در جاده چشم‌انداز و اداره کشور با هزینه کمتر و کارایی بیشتر، رویکرد ما در کل حکومت و در کل کشور و در هر سه قوه و سایر نهادها و سازمانها باید حمایت از رشد اقتصادی، رشد تولید و تولیدات با ارزش افزوده بیشتر باشد.

اگر روزی همه قوا و نهادها خود را در خدمت تولید و تولیدکننده و خادم جریان تولید و سرمایه‌گذاری دیدند و به این خدمت افتخار کردند، کشور درست خواهد شد. والا اگر تولید و تولیدکننده با دهها و صدها مانع مواجه باشند، فقر، گرانی و بیکاری روزبه‌روز بیشتر خواهد شد.

همکاران ما و دوستان عزیز مستحضرید که در هر جامعه و در هر کشور و در هر خانواده‌ای اندازه مصرف حداکثر به اندازه سقف تولید می‌تواند باشد، یعنی ما بیش از تولیدمان نمی‌توانیم مصرف کنیم، یعنی اگر تولید برق ایران 40 هزار مگاوات هست ما بیشتر از 40 هزار مگاوات نمی‌توانیم مصرف کنیم و یا هرچقدر درآمدمان هست به همان میزان می‌توانیم هزینه کنیم، هیچ وقت هزینه بیشتر از درآمد نخواهد بود. بنابراین اگر دنبال این هستیم که فقر و گرانی را کاهش بدهیم، تورم را پایین بیاوریم، فقط و فقط یک راه وجود دارد، آنهم رشد تولید و رشد درآمد.

مجلس هفتم در پایان دوره خودش است و روزهای آخرش را دارد طی می‌کند. امیدواریم که مجلس هشتم و دوستان ما که توفیق خدمت در مجلس هشتم را دارند، بتوانند با همکاری دولت نهم در ادامه دوره دولت نهم برای رشد تولید 2)کار را در کشور انجام دهیم که این حرف و این صحبت را من در سال دوم مجلس شورای اسلامی  در جلسه مشترکی که هیأت‌رئیسه محترم مجلس و رؤسای کمیسیونهای مجلس با دولت و ریاست محترم جمهور داشتند عرض کردم که بیایید بجای دهها و صدها سال کار غیر مهم و غیر اساسی، 2 کار مهم را انجام بدهید. یک، تصدی های غیر حاکمیتی را به بخشهای دیگر، به بخشهای غیر دولتی، تعاونی و خصوصی واگذار کنیم، حجم دولت را کم کنیم، دولت کارآمدتر شود و دومین کار مهمی که اگر می‌خواهیم نام مجلس (هشتم) در تاریخ ماندگار شود، دومین کار این باشد که ما حقوقها و دستمزدها را واقعی کنیم. قیمت کالاها و خدمات را واقعی کنیم، نرخها را درست کنیم و بعد با ایجاد یک تأمین اجتماعی فراگیر و کارآمد اقشار کم درآمد و فاقد درآمد جامعه را تحت پوشش ببریم. یعنی اگر ایران بخواهد به اهداف چشم‌انداز بیست‌ساله برسد که کار بسیار سختی است و رقابت، رقابت بسیار نفسگیری هست، بنظر من این 2 تا کار را اجباراً باید انجام بدهد. ما برای اداره کشور با هزینه کمتر و کارایی بیشتر باید و می‌بایست هزینه‌های تولید، چه کالا و خدمت را پایین بیاوریم، یعنی هیچ راه دیگری نیست. با نفت فروشی نمی‌شود کشور را اداره کرد.

همین امسال را که من حساب می‌کردم، ارزش نفت و گاز کشور بیش از 150 میلیارد دلار خواهد بود، اگر پایه نفت را متوسط 100 دلار بگیریم و هر متر مکعب گاز را هم 20 سنت حساب کنیم، منهای سرمایه‌ای که برای تولید لازم است و منهای سرمایه‌ای که برای هزینه‌های دیگر غیر سرمایه‌ای لازم است، فکر می‌کنم ما یک 150 میلیارد دلار امسال خواهیم داشت، یعنی هم نفت و هم گازمان که کشورهایی که فاقد درآمدهای نفتی و گاز هستند، برای این 150 میلیارد دلار حداقل باید 3000 میلیارد دلار بتوانند کالا و خدمت تولید کنند، در بازار جهانی باید بتوانند این را بفروشند، اگر 5 درصد سود خالص داشته باشند، به این 150 میلیارد دلار می‌رسند و این 150 میلیارد دلار با اینکه دراختیار ما هست، بدلیل اینکه سیاستهای ما سیاستهای درستی نیست و راه ما راه درستی نیست، اینها از بین می‌رود، هدر می‌شود و در تولید ما و زندگی مردم آنچنان اثری را شما نمی‌بینید. این 2 تا کار باید اتفاق بیفتد، هم دولت، هم بخش تعاونی، هم بخش خصوصی که در اصل 44 پایه‌های اقتصاد ایران روی آن بنا شده، تولیدکننده کالا و خدمتند.

ما می‌گوییم هر بخشی که کالا و خدمت را با هزینه کمتر، با کیفیت بهتر و کارایی و سرعت بیشتر تولید می‌کند، این تولید را باید دراختیار او قرار بدهیم. بنابراین در اصل 44 که توسط مقام معظم رهبری سیاستهای آن ابلاغ شد و کار خوبی هم، هم دولت و هم مجلس انجام داد، اینکار باید جدی گرفته شود؛ تصدیهای غیر حاکمیتی باید به بخش خصوصی، به بخش غیر دولتی واگذار شود.

دومین کاری که باز ضرورت دارد برای اینکه ما در جاده چشم‌انداز بتوانیم خوب حرکت کنیم، قیمت انسانها، حقوقها و دستمزدها باید واقعی شود؛ نرخ کالاها و خدمات هم باید واقعی شود و نهایتاً اقشاری که نمی‌توانند با وضع موجود خودشان را تطبیق بدهند، ما اینها را تحت پوشش ببریم. ما اگر اینکار را بتوانیم بکنیم، حتماً و حتماً قدرت خرید مردم افزایش پیدا می‌کند، مهم قیمتها نیست که تکان می‌خورد، ما یک تکان شدید و یک جهشی در قیمتها خواهیم داشت. شما الان نگاه کنید، در کشور همسایه ما ترکیه، قیمت بنزین فرض کنیم در ترکیه 2500 تومان است، در ایران 100 ‌تومان است. ولی مهم این است که در جیب یک شهروند ترکیه‌ای 2500 تومان پول هست که دارد برای خرید 1 لیتر بنزین پرداخت می‌کند و شاید در جیب یک شهروند ایرانی 100 تومان برای پرداخت و خرید یک لیتر بنزین نیست. مهم قدرت خرید جامعه هست و بنابراین قیمتها را نباید نگران باشیم، برویم به سمت این اصلاحات و نهایتاً کاری کنیم که هزینه‌ها کاهش پیدا کند و قدرت خرید مردم افزایش کند.

ما اگر دست به اینکار بزنیم، به راحتی می‌توانیم جلوی قاچاق را بگیریم، جلوی هزینه‌های غیر مؤثر و ناکارآمد مبارزه با قاچاق کالا را بگیریم، جلوی اسراف را بگیریم، جلوی مصرف بی‌رویه را بگیریم. از همه مهمتر ثبات ایجاد کنیم و سرمایه‌گذار اطمینان پیدا کند که ثبات در کشور وجود دارد و اطمینان پیدا کند. اگر ثبات را ایجاد کردیم، برای سرمایه‌گذاری اطمینان‌خاطر ایجاد می‌شود و فضا و بستر برای سرمایه‌گذاری ایجاد می‌شود و نهایتاً ما در این مسیر می‌توانیم به توفیقات بیشتری دسترسی پیدا کنیم. امیدواریم که مجلس هشتم و دولت نهم به این 2 حوزه با جدیت و با قوت و قدرت وارد شوند و از فرصتی که خداوند دراختیار ما داده حداکثر استفاده را بتوانیم بکنیم.

من در پایان از مردم حوزه انتخابیه‌ام مخصوصاً مردم بخش انگوران و شهرستان ایجرود و دهستانهای تشکر می‌کنم که برای ششمین بار این توفیق را شامل حال این حقیر کردند که بتوانند در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کنم و بتوانیم برای کشور و مردممان خدمت کنیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet