خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/07/05 17:49:00
سرویس اقتصادی
سقایی عنوان کرد:

خودکفایی در بنزین اهداف تحریم غرب را خنثی کرد

**عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به خودکفایی کشور در تولید بنزین، این حرکت را گامی بلند در جهت خنثی کردن اهداف دشمن از تحریم عنوان کرد و گفت: کشورهای غربی از تحریم فروش بنزین به ایران اهداف سیاسی و اقتصادی خطرناکی داشتند که خودکفایی در تولید بنزین این برنامه‌ها را بی اثر کرد.

"محمد سقایی" عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به خودکفایی ایران در تولید بنزین مورد نیاز داخل، گفت: غرب از تحریم بنزین اهداف سیاسی و اقتصادی خطرناکی را دنبال می‌کرد که زمینگیر کردن اقتصاد ایران، ایجاد ناامنی اجتماعی و فروش بنزین با قیمت بالاتر از قیمت واقعی از جمله آنها بود که با خودکفایی کشورمان در تولید بنزین، تمام این اهداف خنثی شد.

نماینده مردم استهبان و نی‌ریز با تاکید بر لزوم مقاومت در برابر تحریم‌های غربی، گفت: کاری که ایران و تلاشگران عرصه نفت در شرایط تحریم بنزین انجام دادند، شکستن طلسم تحریم و بی خاصیت کردن برنامه‌های هدف دار آمریکا و حامیانش برای تضعیف جمهوری اسلامی بود؛ چرا که اگر امروز نمی‌توانستیم بنزین را خودمان تهیه کنیم، سود سرشار ناشی از این تحریم به جیب شرکت‌های آمریکایی و کارتل‌های غربی تولیدکننده فرآورده‌های نفتی سرازیر می‌‌شد.

سقایی همچنین با بیان این مطلب که در رسیدن به خودکفایی، موضوع بالاتر بودن هزینه تمام شده تولید بنزین داخلی، نسبت به قیمت واقعی بنزین مطرح نیست، گفت: خودکفایی در تولید بنزین از آنجا که منافع بلند مدت زیادی دارد، نباید موضوع بالاتر بودن فعلی قیمت تمام شده بنزین داخلی را در نظر گرفت؛ چراکه شکستن تحریم‌ها مهمتر از بالا بودن قیمت بنزین است.

تلاش های صنعت نفت ایران در رسیدن به خودکفایی قابل ستایش است

عضو کمیسیون انرژی با بیان این مطلب که غرب از تحریم فروش بنزین به ایران، اهداف چندگانه‌ای را دنبال می‌کرد، گفت: در موقعیت حساس فعلی، تلاش صنعت نفت برای خودکفایی تولید بنزین قابل تقدیر است؛ چراکه تحریم بنزین دارای ابعاد سیاسی و اقتصادی خطرناکی برای کشور ما بود و خودکفایی بنزین به عنوان سیاستی استراتژیک توانست این خطرات را رفع کند.

وی همچنین افزود: ما سابق بر این بنزین اُکتان بالا را که قیمت بالاتری نسبت به بنزین اکتان پایین دارد، از خارج خریداری می‌کردیم و بعد از مخلوط کردن آن با بنزین اکتان پایین داخلی، بنزین مناسب مصرف داخلی را تولید می‌کردیم که در حال حاضر تمام بنزین مورد نیاز داخل را در پالایشگاه‌های داخلی تولید می‌کنیم و در برنامه پنجم توسعه نیز برای بالا بردن میزان تولید داخلی برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

عضو کمیسیون انرژی با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری ویژه در بخش تولید بنزین، گفت: باید در برنامه پنجم توسعه و برنامه های بودجه آتی به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که هم بتوانیم کیفیت بنزین تولید داخلی را بالا ببریم و هم با بالا بردن میزان تولید قیمت تمام شده آن را کاهش دهیم.

سقایی با بیان این مطلب که باید با تزریق پول و توسعه پالایشگاه‌ها، افزایش تولید بنزین را بطور جدی در برنامه کشور قرار داد، گفت: افزایش تولید بنزین باید به عنوان یک استراتژی جهت جلوگیری از ضربه‌های دشمن در نظر گرفته شود؛ چراکه خودکفایی کامل در عرصه تولید فرآورده‌های نفتی موجب ناامیدی تحریم‌کنندگان و بی اثر شدن تحریم‌ها خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet