خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/07/05 18:27:00
سرویس فرهنگی
ملک‌محمدی:

وحدت حوزه و دانشگاه‌ها زمینه‌ساز تولید فکر است

**چندی پیش رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان با ایشان، بر لزوم تولید فکر به جای تولید علم در دانشگاه‌ها و استفاده از استدلال‌های اسلامی در مواجهه با علوم انسانی غربی تأکید کردند.

 سال گذشته در جریان حوادث پس از انتخابات نیز ایشان بر بازنگری در تدریس علوم انسانی غربی در دانشگاه‌ها تأکید کرده بودند که بر همان اساس برخی اساتید دانشگاه‌ها خواستار تجدید نظر و تحول در علوم انسانی دانشگاه‌ها شدند. بر همین بهانه با حسن ملک‌محمدی نماینده مردم دامغان و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به گفت وگو نشسته‌ایم. گفتگوی هفته نامه کویر سمنان با این نماینده را در زیر می خوانید:

رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان با ایشان بر استفاده از استدلال‌های اسلامی در مواجهه با علوم انسانی غربی تأکید کردند. فکر می‌کنید غنای علوم اسلامی در این حوزه چقدر است و چرا ایشان در این شرایط بار دیگر بر مقابله با علوم انسانی غربی اشاره داشتند؟

اساساً اسلام جامع‌ترین و مترقی‌ترین دین است. دانشجویان مسلمان با عنایت به عزم، اراده، ایمان، تفکر و اندیشه اسلامی توان مقابله با علوم انسانی غرب را دارند. با عنایت به سرمایه عظیم قرآن و مکتب حیات‌بخش اهل بیت علیهم‌السلام و با عنایت به خلاقت و نوآوری و ابتکار عمل و روحیه پیشرفتی که در جوانان ایرانی وجود دارد ما می‌توانیم مکاتب خود را در علوم انسانی به دنیا معرفی کنیم. در حقیقت جوانان ایرانی مالامال از امید و نشاط در عرصه‌های علمی هستند و بارها شاهد بودیم که در المپیادهای علمی جهان درخشیده‌اند و این نشان می‌دهد استعدادهای نیروی انسانی که در ایران وجود دارد بی‌نهایت است. بر همین اساس هم رهبر حکیم و فرزانه انقلاب تأکید بر گسترش علوم انسانی به معنای اسلامی و انقلابی را فرمودند و امیدواریم انشاالله شاهد تحقق این تدبیر حکمیانه رهبر معظم انقلاب باشیم.

این سفارش آقا به این مفهوم است که ما در علوم دانشگاهی‌مان تجربه فلاسفه اسلامی خودمان غافل مانده‌ایم؟

 ما دارای فرهنگ و تمدن درخشان هستیم، زکریای رازی‌ها، ابوریحان بیرونی‌ها، ابوعلی سیناها و چهره‌های برجسته علمی در فقه و فلسفه و رجال و تفسیرکلام فراوان داریم. ما اگر از منابع عظیم و ذخایر فراوان علمی خودمان استفاده کنیم و در حقیقت چهره‌ها و ستاره‌های درخشان علوم انسانی و اسلامی را سرمشق خودمان قرار دهیم توان رسیدن به تمامی اهداف را در عرصه آموزش عالی داریم.

فراز دیگری از صحبت‌های مقام معظم رهبری در باره این مسئله بود که ما به جای تولید علم در دانشگاه‌ها به سمت تولید فکر برویم. این موضوع با چه ابزارهایی ممکن است؟

تولید فکر مانند تولید علم ابزار خاص خودش را لازم دارد. البته تولید فکر نیاز به ظرافت‌ها، حکمت‌ها و دقت‌هایی دارد. شاید یکی از عواملی که می‌تواند در تولید فکر تأثیر بگذارد برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی و تبادل نظر و تضارب افکار و اندیشه در جبهه‌های مختلف علمی و استفاده از ابزار و تکنولوژی روز در تولید فکر است. مطالعه تاریخ فلاسفه و همچنین دانشمندان گذشته می‌تواند ما را در تولید فکر یاری کند. یکی از عوامل دیگری که می‌تواند ما را در تولید فکر یاری کند ارتباط و انس بیشتر با قرآن و روایت ائمه معصومین است. حاصل ارتباط با قرآن و ارتباط با ائمه معصومین، ظهور فکر خلاق امام خمینی در این زمان بود که موجب پیدایش انقلاب عظیم ایران اسلامی شد. بنابراین فکری که ما را به خدا نزدیک کند و فکری که ما را به وظایف و تکالیفمان آشنا کند و فکری که ما را به فتنه دشمنانمان آشنا کند، فکری که ما را در فتح قله‌های علمی جهان یاری کند آن فکر را باید در دانشگاه‌ها تولید کنیم و به آنها بپردازیم. باید زمینه‌های بروز افکار را بشناسیم و این زمینه‌ها را تقویت کنیم. آفات و مضرات انواع افکار را هم باید شناسایی کنیم و از آن اجتناب بورزیم. 

آیا فکر می‌کنید این نوع ضرورت‌هایی که بدان اشاره کردید لازمه‌اش این است که وحدت بین حوزه و دانشگاه تقویت شود؟

وحدت بین دانشگاه و حوزه یک ضرورت است. این وحدت هم امر امام خمینی (ره) بوده و هم بارها مورد تأکید رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قرار گرفته است. الحمدالله الان ما از یک نعمت تعامل و همدلی و همراهی بین حوزه و دانشگاه برخوردار هستیم. لکن هر قدر این وحدت قوی‌تر و بیشتر شود می‌تواند حتی در تولید فکر تأثیر بیشتری بگذارد چون فکر خلاق و مؤثر در پرتو امنیت و آرامش و وحدت به وجود می‌آید. بنابراین ما برای تولید فکر نیاز به وحدت، امنیت و التزام به ولایت داریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet