هدر موبایل
1389/07/05 16:45:00
سرویس اقتصادی
محمدمهدی صادق:

تعلل در تصویب برنامه پنجم توسعه ضررهای فراوانی به همراه دارد

**چندصباحی است که برنامه پنجم توسعه در راهروهای مجلس می‌آید و می‌رود و نمایندگان اعمال‌نظرهای متفاوتی را روی آن لحاظ می‌کنند و به واسطه این تغییرات متولیان نیز معترض شده‌اند. این کشمکش‌ها در حالی صورت می‌گیرد که قریب به ۶ ماه است که کشور برنامه‌ای ندارد و همچنان برنامه چهارم توسعه در حال اجراست.

پیرامون این مسئله روزنامه گلچین گفت‌وگویی با محمدمهدی صادق عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس صورت گرفته که در ذیل می‌آید:

جناب صادق از آخرین وضعیت پروژههای آستانه اشرفیه و بندرکیاشهر توضیح بفرمایید.

طی هفته گذشته اعضای محترم کمیسیون صنایع و معادن مجلس از استان گیلان و شهرستان‌های زیرمجموعه آن بازدید به عمل آورده و یک حضور کاملاً پررنگ بود که متشکل از 17 عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به همراه تعدادی از معاونان و وزرای مربوطه که پس از بازدید از پروژه‌های مختلف صنعتی در این شهرستان به بحث و تبادل‌نظر در‌خصوص این پروژه‌ها پرداخته شد که از جمله پروژه‌های موردنظر در آستانه اشرفیه می‌توان به پروژه بزرگ تولید کاغذهای اولیه دستمال کاغذی اشاره کرد که با رقمی بالغ بر 50میلیارد تومان در وسعتی به اندازه 5/5 هکتار با 30هزار متر سالن در فاز یک و اشتغالزایی حدود 200 نفر در حال شکل‌گیری است و بعد از اتمام کار قابلیت اشتغالزایی تا 600 نفر را نیز داراست که در حال‌حاضر کلنگ‌زنی آن صورت گرفته و امیدواریم هرچه سریعتر به بهره‌برداری برسد تا بتواند بخش اعظمی از افراد در آن مشغول به کار شوند.

 بحث تبدیل اسکله بندر کیاشهر به یک اسکله چندمنظوره به کجا رسید؟

این اسکله بنا بود به یک اسکله چند منظوره اعم از اسکله تجاری، باری، کالا و مسافر تبدیل شود که پیرامون این مسئله جلساتی برگزارشد و در نهایت قرارشد که این مسئولیت از سازمان شیلات به سازمان بنادر و کشتیرانی واگذار شود که در همین راستا جلسه‌ای با حضور معاون استاندار، مدیرکل سازمان بنادر و کشتیرانی، مدیرکل شیلات، معاون فرماندار بندر کیاشهر و برخی اعضای شورای شهر تشکیل و این واگذاری صورت گرفت و امیدواریم سازمان بنادر و کشتیرانی با فراهم کردن شرایط برای تبدیل اسکله به یک اسکله چندمنظوره موجبات ایجاد و توسعه فعالیت‌های اقتصادی در این بندر را فراهم کند، ضمن اینکه این واگذاری در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی صورت گرفته است.

 پروژه توسعه حرم آقا سیدجلالالدین اشرف تا چه حد پیشرفت داشته؟ توضیحاتی در این زمینه بفرمایید.

درخصوص بازدیدی که از مناطق مختلف شهر و روستاها داشتیم، یکی از پروژه‌ها به بحث توسعه حرم آقا سیدجلال‌الدین اشرف مربوط می‌شود که تاکنون کار آزادسازی اماکن مسکونی اطراف حرم صورت گرفته و متولیان مربوطه در حال خرید این مکان و زمین‌های در اختیار مردم هستند تا فضای مناسبی برای توسعه این بافت فرسوده فراهم شود که به لطف خداوند پیشرفت خوبی داشته است.

شما در ابتدای مصاحبه به بحث حضور اعضای کمیسیون صنایع و بازدید آنها از پروژههای صنعتی اشاره کردید، از این بازدید چه نتایجی حاصل خواهد شد؟

به طور کلی حضور این عزیزان به منظور بررسی و حل مشکل و معضلات پروژه‌های صنعتی و بیان این موارد از زبان مسئولان و دست‌اندرکاران مربوطه خصوصاً بخش‌خصوصی و کارآفرینان بود که پیرو این بازدید مشکلات مطرح و بنا گردید جمع‌بندی این معضلات و مشکلات در کمیسیون مطرح و بررسی شود و از آنجایی که اعضای کمیسیون به این قبیل مسائل اشراف دارند قطعاً چنین بازدیدی مثمرثمر خواهد بود.

بحث تصویب قانون معادن چندجلسهای است که در کمیسیون صنایع و معادن در حال بررسی است، این قانون هماکنون در چه مرحلهای قراردارد و چه تأثیری را به دنبال دارد؟

این قانون یک قانون کلی است و مفاد قانون به تناسب بررسی می‌گردد که در هفته گذشته قانون بهره‌برداری از معادن در کمیسیون مطرح و به تصویب رسیدو بناست به صحن برود اما آنچه در این میان اهمیت دارد صرف تصویب قانون نیست و آنچه اهمیت دارد آن است که متولیان همت کافی برای اجرای قانون را داشته باشند، به عبارت دیگر مهم آن است که مجری از این قانون استفاده کرده و در جهت افزایش تولید و اشتغال از آن بهره‌برداری کند و این قوانین زمانی مفید خواهند بود که تمام زیرساخت‌های آن برای اجرا آماده گردد.

جناب صادق در صحبتهایتان به بحث اشتغالزایی اشاره کردید، امری که تاکنون اقدامات بسیاری برای آن صورت گرفته اما هنوز به نتیجه نرسیده است، دلیل این مسئله را چگونه ارزیابی میکنید؟

بحث بیکاری و نبود اشتغال معضلی است که نه تنها آستانه اشرفیه بلکه تمام کشور با آن روبه‌رو هستند و تمام استان‌ها با درصد خاصی نسبت به یکدیگر از معضل بیکاری رنج می‌برند که این وضعیت در یک استان بد و در دیگری بنا به شرایط بدتر است اما آنچه وجود دارد این است که بیکاری یک مشکل همگانی در کشور است که حل و ریشه‌کنی آن نیازمند حمایت و توجه متولیان امر و دولت است وگرنه در غیر این صورت هر روز بر تعداد بیکاران افزوده خواهد شد.

از درصد پیشرفت پروژه مسکن مهر در آستانه اشرفیه چه اطلاعاتی وجود دارد؟

در حال‌حاضر 2 پروژه مسکن مهر در شهرستان آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر به ترتیب 260 واحدی و 406 واحدی در حال اجراست که کارهای اولیه آنها به خوبی پیش رفته است اما هم‌اکنون از درصد پیشرفت آن رضایت چندانی وجود ندارد و این پیشرفت شاید به 30درصد برسد که در کل می‌تواند بهتر از این باشد.

 طی هفتههای گذشته کشمکشهای فراوانی درخصوص برنامه پنجم توسعه وجود داشته است، شما به عنوان یک نماینده تا چه حد به این مسئله که این برنامه باید هرچه سریعتر به تصویب برسد اعتقاد دارید و گمان میکنید تأخیرهای کنونی چقدر به زیان کشور باشد؟

ببینید در حال‌حاضر حتی یک منزل را نمی‌توان بدون برنامه اداره کرد تا چه برسد به یک کشور و اگر یک کشور فاقد برنامه باشد ضرر و زیان بسیاری را عاید مردم آن می‌کند. به طور کلی هر کشوری دارای یک برنامه کوتاه مدت، بلندمدت و میان‌مدت است که در ایران نیز برنامه جاری به منزله برنامه کوتاه‌مدت، برنامه‌های توسعه به عنوان برنامه میان مدت و سند چشم‌انداز به عنوان برنامه بلندمدت مطرح است که اگر بخواهیم به برنامه سند چشم‌انداز و اهداف آن برسیم باید بسیاری از مشکلات و معضلات را به واسطه برنامه‌های توسعه رفع کنیم و این برنامه هرچه دیرتر به مرحله اجرا برسد قطعاً به ضرر رشد اقتصادی، فرهنگی و توسعه کشور خواهد بود.

در حال‌حاضر، حدود 6 ماه است که برنامه چهارم را اجرا می‌کنیم و به دلیل گذشت زمان این برنامه خاصیت خود را از دست می‌دهد و در این مسئله که یک برنامه می‌باید وجود داشته باشد شکی وجود ندارد که متولیان باید این امر را در نظر داشته باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet