حلول ماه ربیع الاول
1389/07/06 08:47:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی ازشاپور پولادی

بخش دامپروری نیازمند نگاه علمی است

**"شاپور پولادی"نماینده ایلام ،ایوان ،مهران،شیران و چرداول در مجلس شورای اسلامی دریادداشتی که در طنین منتشر شده به افزایش قیمت برخی کالاهای مصرفی و محصولات کشاورزی پرداخته است .

در شش ماهه نخست سال جاری علیرغم کاهش نسبی سطح عمومی قیمت‌ها که در آمار رسمی منتشر شده از سوی بانک مرکزی نیز نمود دارد، قیمت گوشت قرمز که می‌توان آن را مهم‌ترین فرآورده بخش دامپروری نامید رشد قابل توجهی داشته است. این رشد قابل توجه برای مصرف کنندگان این کالا مشکلاتی را ایجاد کرده اما دامپروران را به دلیل شرایط مناسب فروش تولیدشان تا حدی خوشحال نموده است.

بر خلاف همه کالاها که در زمان وفور مواد اولیه هزینه تولیدشان کاهش می‌یابد در بخش دامپروری وفور مواد اولیه که همان چرای طبیعی یا خوراک‌های سنتی موجود است، باعث گرانی گوشت می‌شود و دلیل این پدیده آن است که در شرایط فراوانی علف و خوراک دام تقاضا برای پرورش دام در مناطق روستایی و عشایری افزایش می‌یابد و از همین رو بخشی از دام‌ها که در شرایط عادی کشته شده و به تولید گوشت می‌انجامد توسط دامداران برای نگهداری در طول‌سال‌های بعد خریداری می‌شود. بر عکس در‌سال‌هایی که به دلیل خشکسالی چرای دام با مشکل مواجه می‌شود بخش بیشتری از دام‌ها کشته می‌شوند و عرضه گوشت افزایش می‌یابد.

این مسئله باعث می‌شود در‌سال‌های فراوانی مرتع و چرا مصرف‌کنندگان، گوشت گرانتری بخرند و در‌سال‌های خشک و کم باران دامداران محصولات خود را با قیمت‌های پایین بفروشند و این حرکت سینوسی گاه مصرف کننده و گاه تولیدکننده را در مضیقه قرار می‌دهد.

راه‌حل‌هایی که تاکنون توسط متولیان بازار و تولید برای حل این چرخه معیوب مورد استقاده قرارگرفته عمدتاً بر واردات گوشت از خارج در شرایط« ‌تر» سالی و خرید دام زنده در شرایط خشکسالی بوده است که به نظر می‌رسد این راه‌کار‌ها نمی‌تواند بقای تولید و امنیت غذایی جامعه را تضمین نماید.

بخش کشاورزی ایران به دلیل خرده پا بودن تولیدکنندگان، امکان مطالعه دقیق بر روی پدیده‌های اقتصادی و اقدام مبتنی بر مطالعات علمی را ندارد، بنابراین می‌بایست سازمان‌های متولی تولید در این بخش با انجام مطالعات علمی و ارائه برنامه‌های اجرایی دقیق به تولیدکنندگان، آنان را در تأمین نیازهای بازار داخلی با بهترین قیمت‌ها یاری نمایند.

مدیریت منابع تولیدی همچون جنگل‌ها و مراتع و حمایت از تأمین نهاده‌های تولیدی از طریق شناسنامه‌دار کردن
تولید کنندگان کشاورزی و اعمال سیاست‌های منضبط و منظم و اطمینان بخش برای تأمین مایحتاج تولید کننده از یک سو و خرید محصولات تولیدی او با قیمت مناسب و تضمین شده از سوی دیگر باعث می‌شود چرخه معیوب افزایش و کاهش نامطلوب قیمت‌ها تا حدود زیادی کنترل گردد.

به عنوان مثال اگر سیاست‌های حمایتی وزارت کشاورزی شامل تأمین علوفه ارزان قیمت و تأمین آب در شرایط خشکسالی وابسته به دریافت پروانه چرای دام بوده و عرضه محصولات و تولیدات به دولت در قالب قیمت‌های تضمین شده یکی از عوامل مؤثر در امتیاز بهره‌برداران از مزایای دولتی باشد، دامپروران سنتی به تدریج قابلیت مدیریت پذیری از سوی وزارت مذکور را پیدا کرده و متولیان این بخش خواهند توانست سیاست‌های مهمی همچون مدیریت بهربرداری از جنگل‌ها و مراتع، حمایت از بقای تولیدات و حفظ امنیت غذایی جامعه و تنظیم بازارهای داخلی را به بهترین وجه به اجرا بگذارند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet