حلول ماه ربیع الاول
1389/07/06 09:18:00
سرویس فرهنگی
کریمی فیروزجایی با اشاره به طرح بومی سازی دانشگاه ها

انتقال دانشجویان برتر به دانشگاه های محروم اجحاف در حقوق آنهاست

**عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات با بیان اینکه بومی گزینی دانشگاه ها در کاهش تبعات ناشی از جابه جایی دانشجویان موثر است اظهار داشت: در انتقال دانشجویان باید رتبه علمی دانشجو و سطح علمی دانشگاه در نظر گرفته شود.

"علی کریمی فیروزجایی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص طرح تفکیک جنسیتی و بومی سازی دانشگاه ها گفت:به دلیل تبعات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ناشی از انتقال دانشجویان به مناطق دوردست، لازم است تا یکی از ملاک ها در انتخاب دانشگاه، محل سکونت شخص باشد و این مساله در مورد دانشجویان دختر بیشتر احساس می شود.

نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی  با تاکید بر اینکه حق همه دانشجویان است که در بهترین دانشگاه های کشور تحصیل کنند گفت: وزارت علوم با ید در جهت توسعه کمی و کیفی دانشگاههای مناطق محروم حرکت جدی را آغاز کند.

کریمی فیروزجایی در خصوص رعایت عدالت آموزشی در اجرای این طرح گفت: مسلما انتقال دانشجویانی که در دانشگاه های برتر کشور قبول شده اند به دانشگاه های محل سکونشان که از نظر رتبه علمی در سطح پایین تری قرار دارند اجحاف حقوق آنهاست و در انتقال دانشجویان باید رتبه علمی دانشجو و سطح علمی دانشگاه در نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد:معتقدیم که در کنار توجه به این مساله که دانشجویان باید حق برابر برای حضور در دانشگاه های برتر کشور داشته باشند  باید با ارتقاع سطح علمی دانشگاه ها یه سمت بومی گزینی دانشگاه نیز حرکت کنیم.

علی کریمی فیروزجایی و اسدالله بادامچیان از طراحان و طرفداران  اصلی طرح تفکیک جنسیتی و بومی گزینی در دانشگاه ها در مجلس هستند.برخی معتقدند سیاست انتقال دانشجویان به محل زندگی خود فارغ از اینکه صلاحیت علمی لازم را داشته باشند می تواند ضربه بزرگی به ساختار دانشگاهی ایران بزند. چرا که براساس این طرح دانشجویانی که محل سکونت آنها در مرکز است ،دانشگاه های با کیفیت پایین تر را که شانس قبولی در آنها بیشتر است را انتخاب می کنند و پس از قبولی در دانشگاه به دلیل اینکه محل سکونت آنها در تهران و یا است به دانشگاه های مرکز که از نظر سطح علمی برتری دارند منتقل می شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet