هدر موبایل
1389/07/06 10:06:00
سرویس صحن
لاریجانی در پاسخ به تذکر نماینده ملایر

استیضاح وزیران حق نمایندگان است

**لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به انتقاد سنایی از تعلل هیات رئیسه برای استیضاح وزیر کشاورزی گفت: فشار بر هیچ یک از نمایندگان برای پس گرفتن امضاء خود وجود نداشته و استیضاح وزیران حق نمایندگان است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، مهدی سنایی نماینده نهاوند در اخطار قانون اساسی با استناد به ماده 219 آئین نامه و بند 11 ماده 23 اظهار داشت:ماده 219 مستند به اصل 89 قانون اساسی که می گوید نمایندگان می توانند در مواردی که لازم می دانند هر یک از وزرا را استیضاح کنند.

نماینده نهاوند در مجلس شورای اسلامی افزود:طبق قانون استیضاح وزیر زمانی قابل طرح در مجلس است که با امضاء حداقل 10 نفر از نمایندگان به مجلس تقدیم شود و در اجرای این ماده از قانون اساسی ماده 219 آئین نامه آمده است نمایندگان می توانند با در نظر گرفتن اصل 89 قانون اساسی وزیر یا هیات وزیران را استیضاح کنند و استیضاح وقتی قابل طرح در مجلس است که به اعضاء حداقل 10 نفر از نمایندگان برسد.

وی ادامه داد: ماده 220 تاکید دارد که تقاضای استیضاح وزیر از سوی نمایندگان باید کتبا در جلسه علنی به رئیس مجلس داده شود و در آن موضوع استیضاح صریحا و با ذکر مورد یا موارد معین شود و تقاضای مزبور بدون مباحثه فورا برای وزیر یا هیات وزیران فرستاده می شود.

سنایی با بیان این که نزدیک به 2 ماه است که تقاضای استیضاح وزیر کشاورزی به امضاء جمع قابل توجهی از نمایندگان رسیده است در انتقاد از هیات رئیسه گفت: هیچ جای آئین نامه نیامده است که هیات رئیسه موظف است یا اختیار دارد که با خریدن زمان و ایجاد وقفه در طرح استیضاح در صحن علنی مجلس نمایندگان را مجبور کند که برای خواسته خود نزد نائب رئیس مجلس به التماس بیفتند.

وی افزود: وضع بد کشاورزی و صدماتی که دیده است روشن است علت درخواست استیضاح از سوی نمایندگان روشن است و نوع برخوردی که هیات رئیسه با بحث استیضاح می کند در شأن نمایندگان نیست. ضمن این که این بحث سیاسی نیست و کاملا کارشناسی شده است.

سنایی با بیان این که مدام از سوی هیات رئیسه به نمایندگان گفته می شود که بر این مساله اصرار نورزید و عقب بکشید، گفت: با چه موضع قانونی و از چه جایگاهی این تاخیر اعمال می شود و لابی هایی هم صورت می گیرد که موجب کاهش شأن نمایندگان است.

وی اظهار داشت: معاونت پارلمانی وزارتخانه کشاورزی نزدیک یکسال است که در مجلس حضور ندارد.

وی تاکید کرد: برخوردی که هیات رئیسه با استیضاح وزیر توسط نمایندگان می کند در شأن نمایندگان نیست.

لاریجانی در پاسخ به این اخطار اظهار داشت: مطابق آئین نامه هر سوالی که نماینده داشته باشد در کمیسیون مورد بررسی قرار می گیرد و بعد در صحن مجلس مطرح می شود و در این مورد هیچگونه مشکلی وجود ندارد.

وی افزود: در مورد استیضاح هم نه التماسی بود و نه فشاری بر هیچ از نمایندگان برای پس گرفتن امضاء و این حق نمایندگان است.

رییس مجلس تاکید کرد: اگر امضاءکنندگان کمتر از10 نفر باشند نمی توان استیضاح را مطرح کرد و در جلسه ای هم با درخواست کنندگان استیضاح وزیر کشاورزی گذشته شد به آقایان گفته شد اگر دلایل شما برای استیضاح قوی است این موضوع را مطرح کنید.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet