حلول ماه ربیع الاول
1389/07/06 11:10:00
سرویس صحن
فولادگر:

ورود شرکت‌های سهام عدالت به بورس، زمینه‌ساز مالکیت مردم بر سهام خود

**رئیس کمیسیون ویژه نظارت و پیگیری اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با تاکید بر اینکه باید زمینه ورود شرکت‌های سهام عدالت به بورس را فراهم کرد خاطرنشان ساخت:‌ این مسئله زمینه مالکیت مردم بر سهام شان را فراهم خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ،در جلسه علنی روز سه شنبه در ادامه قرائت گزارش کمیسیون ویژه نظارت و پیگیری اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی در مورد سهام عدالت، "محمدرضا فولادگر" نماینده اصفهان درخصوص پیشنهادات ذکر شده در گزارش این کمیسیون اظهار داشت: ‌طبق تبصره ذیل بند 6 ماده 33 آئین نامه،نمایندگان از امروز 48 ساعت وقت دارند که پیشنهادهایشان را درخصوص راه حل های کمیسیون به صورت کتبی به کمیسیون ویژه نظارت و پیگیری اجرای اصل 44 ارائه دهند و این پیشنهادها در کمیسیون بررسی می شود و طبق آئین نامه 2 هفته آینده این پیشنهادها در صحن علنی مجلس رای گیری می شوند.

وی درخصوص ورود سهام عدالت به بورس گفت: در ماه قبل همین مجلس تفسیر ماده 35 قانون اصل 44 را با رای خوبی تصویب کرد و شورای نگهبان هم آن را مغایر با شرع و قانون اساسی تشخیص نداد.

رئیس کمیسیون ویژه نظارت و پیگیری اصل 44 تصریح کرد: به موجب این تفسیر و با صراحتی که خود آئین نامه شورای عالی سیاست ها داشت سهام عدالت به این ترتیب ساماندهی شده که ابتدا برحسب جمعیت در شهرستان ها در قالب شرکت های تعاونی ساماندهی  شود.

فولادگر ادامه داد:‌این شرکت های تعاونی شهرستانی در سطح استان شرکت سرمایه گذاری استانی را تشکیل می دهند، و این شرکت های استانی هم طبق قانون تجارت عمل می کنند و با تفسیری که شد اینها به صورت سهامی عام وارد بورس می شوند.

نماینده اصفهان با بیان اینکه ما براساس این مصوبه تکلیف کرده ایم که این شرکت ها سریعتر وارد بورس شوند تصریح کرد: اصل این است که مردم ما که حدود 40 میلیون جمعیت هستند و اکنون حدود 50 درصد واگذاری ها به این 40 میلیون انجام شده است بتوانند مالک سهام خود شوند.

وی افزود:اما الان این مالکیت وجود ندارد چون سهام به صورت وکالتی در اختیار سازمان خصوصی سازی بوده است و امروز هم به این شرکت ها واگذار شده است.

فولادگر با اشاره به اینکه با ورود به بورس مردم مالک سهام خود می شوند خاطرنشان ساخت:‌نکته اولی که کمیسیون به عنوان پیشنهاد و راه حل ارائه داد این بود که زودتر زمینه ورود این شرکت ها به بورس طبق سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون فراهم شود تا مردم مالک سهام خود شوند.

رئیس کمیسیون ویژه نظارت و پیگیری اجرای سیاست های کلی اصل 44 به بیانات مقام معظم رهبری درخصوص این اصل اشاره کرد و اظهارداشت: مقام رهبری در دیداری که در 8 شهریور با هیات دولت داشتند صراحتاً تاکید کردند، شرکتی که واگذار می شود علاوه بر واگذاری مالکیت، مدیریت هم واگذار شود.

فولادگر ادامه داد: بنابراین در مرحله دوم باید زمینه مدیریت مردم بر سهام شان را فراهم کنیم.

نماینده اصفهان با بیان اینکه بعد از تفسیر اصل 35 شرکتهای استانی کانون کشوری سهام عدالت تشکیل دادند، گفت:‌این کانون ها باید تعیین کننده نماینگان سهام عدالت در هیات مدیره شرکت ها باشند. در همین گزارش 56 شرکت با میزان سهام معرفی شده اند که نمایندگان سهام عدالت این شرکت ها در هیات مدیره شان که یک یا دو نفر هستند باید از سوی کانون های سهام عدالت تعیین و انتخاب شوند.

وی با تاکید بر اینکه این مسئله باید سریعتر اجرا شود یادآور شد: دولت در سال گذشته بخشنامه ای گذراند که بر مبنای آن چون هنوز تکلیف سهام عدالت مشخص نشده است نمایندگان سهام عدالت در هیات مدیره شرکت های واگذار شده توسط دستگاه های اجرایی انتخاب شوند.

نماینده اصفهان با تاکید بر اینکه جامعه هدف باید تکمیل شود گفت: برای توزیع سهام عدالت اقشار جمعیتی جایگزین دهک های درآمدی شده و در حال حاضر خیلی از کارگران، عشایر و... سهام عدالت نگرفته اند که باید تکمیل شود.

فولادگر تاکید کرد: دولت باید هرچه سریعتر اقساط سهام عدالت را واریز کند و سود را هم پرداخت کند که طبق گزارشات ما 1900 میلیارد تومان سود از شرکت های واگذار شده طلبکارند و حدود 1000 میلیارد تومان اقساط هم هنوز واریز نشده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet