ایام محرم 1398
1389/07/06 12:41:00
سرویس فرهنگی
از سوی کتابخانه مجلس صورت می‌گیرد

عرضه لوح فشرده مجله مکتب اسلام و مکتب تشیع، هفته آینده

**کتابخانه مجلس شورای اسلامی لوح فشرده مجله «درس‌هایی از مکتب اسلام» را شامل مطبوعات «درس‌هایی از مکتب اسلام»، «مکتب تشیع » و نشریه «کتابخانه مسجد اعظم » را در قالب یک (دی وی دی) منتشر و اوایل هفته آینده وارد بازار نشر می‌کند.

در این لوح فشرده که چهاردهمین لوح مطبوعات قدیمی کتابخانه مجلس است، نسخه‌های دیجیتالی تهیه شده از این نشریات با قابلیت‌هایی هم چون امکان بزرگ‌نمایی تصاویر، دسترسی به اولین و آخرین صفحه، چرخش تصویر، بزرگ‌نمایی و.... با کیفیت بالا ارائه شده است.

 

مجله مکتب اسلام

مجله مکتب اسلام مشهورترین مجله دینی در سه دهه پیش از انقلاب است. نخستین شماره آن در بهمن ماه 1337 با عنوان درسهایى از مکتب اسلام زیر نظر تنی چند از روحانیون حوزه علمیه قم منتشر شد.

در بنیان‏گذارى و انتشار این نشریه ماهانه، در دوره نخست آقایان: ناصر مکارم شیرازى، سید مرتضى جزائرى، مجدالدین محلاتى، حسین نورى، واعظ زاده خراسانى، عبدالکریم موسوى اردبیلى، موسى صدر، على دوانى، حسین حقانى، جعفر سبحانى و شمار دیگرى از فضلاى حوزه نقش داشتند. این تلاشها زیر نظر و با حمایت های مالی آیت الله شریعتمداری انجام می‌شد. شماره اول آن در آذرماه 1337 انتشار یافت.

در سالهاى پیش از انقلاب، مجله مکتب اسلام، تنها نشریه دینى - حوزوى بود که مى‏کوشید تا اندیشه‏هاى نوى مذهبى را که در قم پدید مى‏آمد - و البته متأثر از جریان‏هاى نوگراى اسلامى تهران بود - به مشتاقان عرضه کند.

در این مجله، افزون بر مقالات علمى، گاه گزارش‏ها و اخبارى هم از وضعیت قم منعکس مى‏شد که بر اساس آنها مى‏توان نوعى تحول را در حوزه علمیه دنبال کرد. به علاوه، نسبت به انحراف‏هاى فکرى پدید آمده در جامعه نیز، جسته گریخته هشدارهایى داده مى‏شد.

در سالهاى نخست این مجله، سنگین‏ترین مقالات، از آن مرحوم علامه طباطبائى بود که ضمن مقالاتش، به معرفى اسلام، برخورد اسلام با نیازمندى‏هاى روز و مسائل مختلف اجتماعى و جواب به شبهات مطرح شده در مطبوعات مى‏پرداخت. سرى مقالات ایشان تحت عنوان «اسلام به احتیاجات واقعى هر عصرى پاسخ مى‏دهد» و «مقررات ثابت و متغیر در اسلام» در سال دوم این مجله، تلاشى براى طرح این نظریه بود که اسلام مى‏تواند در جهان معاصر مبناى زندگى جدیدى قرار گیرد. موضوع زن در اسلام نیز یکى از مسائلى بود که در مکتب اسلام مورد توجه قرار داشته و به مناسبت‏هاى مختلف از حقوق زن، آزادى زن، انتخابات و زن و مسائل دیگر در آن سخن به میان آمده است.

پس از نسل نخست، و اندک زمانى پس از استعفاى آقایان موسى صدر، محمد واعظ زاده، سید مرتضى جزائرى، مجدالدین محلاتى و موسوى اردبیلى، مجله در اختیار آقایان آیت الله مکارم و آیت الله سبحانى قرار گرفت. طبعا آنان نسل جدیدى از شاگردان خود را تشویق به نگارش مقاله براى مجله کردند. همکاران جدید عمدتاً عبارت بودند از: عباسعلى عمید زنجانى، زین العابدین قربانى، سید هادى خسروشاهى، على حجتى کرمانى، حسین حقانى، محمد مجتهد شبسترى، و رضا گلسرخى.

در تجدید نظرى که در سال 44 در اساسنامه شد، تأکید شد که این مجله از آغاز زیر نظر آیت الله شریعتمداری بوده است. همچنین قید شده بود که در صورتى که «مجله نتوانست مطابق این اساسنامه به حیات خود ادامه دهد... تمامى اموال و دارایى مجله بلافاصله خود بخود به دارالتبلیغ اسلامى حوزه علمیه قم منتقل مى‏گردد.»

استقبال از این مجله ماهانه طى سالهاى متمادى، به دلیل منحصر به فرد بودن آن در آن شرایط، کم‏مانند بود، به طورى که اندکى پس از انتشار، تیراژ آن سه هزار به هشتاد هزار و مدتى بعد تا یکصد و بیست هزار رسید که شاید در میان مطبوعات از نوع خود بى‏مانند باشد. در واقع کسانى که دوستدار گرفتن اسلام از حوزه بودند، نشریه مکتب اسلام را راه ارتباطى خود با حوزه تلقى مى‏کردند.

 

مجله مکتب تشیع

نشریه مکتب تشیع توسط آقایان هاشمى رفسنجانى و محمد جواد باهنر و محمدباقر مهدوى منتشر مى‏شد. مجله یاد شده توسط نسل تازه‌ای از طلاب حوزة علمیه منتشر می‌شد که مقتضیات زمان را بیشتر مد نظر داشتند.

نخستین شماره مکتب تشیع آن در اردیبهشت سال 1338  منتشر شد و در تیراژ بسیار وسیع توزیع گردید. به لحاظ عمق فکرى این نشریه از مکتب اسلام که مقالات کوتاه چاپ مى‏کرد، نیرومندتر مى‏نمود. نویسندگان شماره سال 38 عبارت بودند از: علامه طباطبائى، احمد آرام، انجمن تبلیغات اسلامى، احمد آذرى قمى، فلسفى، ناظرزاده، صدرالدین بلاغى، موسى صدر، طالقانى، مهدى حائرى یزدى، راشد، حاج سراج انصارى، طباطبائى، ناصر مکارم و ستوده. مقالات نوشته شده به طور عمده طرح مسائل فلسفى و اعتقادى و اجتماعى اسلام و برخى نیز تاریخى بود.

در فصلنامه دى ماه 38 نام نویسندگان دیگرى هم به چشم مى‏خورد. مرحوم بهشتى مقاله‏اى با عنوان حکومت در اسلام ‏نوشت که چندین شماره دنبال شد. همچنین آقایان طالقانى، غلامرضا سعیدى، صالحى نجف آبادى نیز مقالاتى در آن داشتند که هر کدام به بیان بخشى از مسائل اعتقادى و اجتماعى از دید اسلام و تشیع پرداخته و به نوعى کلام جدید شیعى بود. دومین نشریه سالانه آن ویژه نظریات علامه طباطبائى در باره تشیع و پاسخ به پرسشهاى هانرى کربن در این باب بود. از آقایان مطهرى، صالحى کرمانى، حسین شب زنده‏دار و محمد جواد حجتى، نیز مقالاتى در چهارمین نشریه سالانه (1341) درج شده است. هاشمى رفسنجانى نیز مقالاتى تحت عنوان معجزه، آیت الله کاشانى، سالگرد آیت الله بروجردى در این شماره نوشته است. برخى از مقالات پنجمین سالانه آن (1342) عبارت بود از: گوشه‏اى از سیاست خارجى اسلام از صالحى نجف آبادى، مبارزه با تحریف از مرحوم بهشتى، مکتب اخلاقى امام صادق (ع) از محمد مفتح، تکامل در پوتو آزادى از محمد تقى فلسفى، روش صحیح تفسیر قرآن از جعفر سبحانى، على و عرفان مثبت از محمدتقى جعفرى و.... در برخى از شماره‏هاى مکتب تشیع مقالاتى نیز در باره مسائل بانوان و شرکت آنان در امور اجتماعى به چاپ رسید. از آن جمله مقاله آقاى مصباح یزدى تحت عنوان «زن یا نیمى از پیکر اجتماع» بود که در ششمین سالانه مکتب تشیع به چاپ رسید. در همین شماره مقاله‏اى هم از محمد مفتح تحت عنوان «همبستگى مسجد ودانشگاه» چاپ شد.

 

 نشریه مسجد اعظم

کتابخانه مسجد اعظم که در نیمه دوم دهه سی با حمایت آیت الله العظمی بروجردی منتشر شد، پس از تأسیس نشریه ای با عنوان نشریه مسجد اعظم منتشر کرد. پنج شمارة نخستین این مجله در یادبود آیت الله بروجردی منتشر شده، و پس از آن در دور جدید، شمارة اول آن در اردیبهشت سال 1344 (ذی حجه 1384) در قطع رقعی انتشار یافت. این مجله پس از انتشار 18 شماره در دور جدید، در اسفند 1345 (ذی قعده 1386) به علت کمبود منابع مالی و ... متوقف شد. در سال نخست دورة جدید، 6 شماره و در سال دوم آن 12 شماره منتشر شد.

شماره فروردین 1345 آن تحت عنوان شماره مسلسل 12 و به عنوان سال دوم به چاپ رسیده است. یعنى تقریبا ماهانه بوده است. این نشریه زیر نظر مدیر کتابخانه مسجد اعظم آقاى ابوالقاسم دانش آشتیانى که از طرف آیت الله بروجردى منصوب شده بود، منتشر مى‏شد.

یادآوری می‌شود این لوح فشرده که به همت واحد فناوری اطلاعات کتابخانه مجلس شورای اسلامی تولید شده است، هفته آینده وارد بازار نشر می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet