هدر اصلی
1387/03/01 12:53:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نوروززاده انضباط مالی و کوچک شدن دولت و استقلال بانک مرکزی را لازمه کاهش نرخ تورم دانست

"سیدرضا نوروززاده" مدنظر قرار گرفتن انضباط مالی دولت، استقلال بانک مرکزی و کوچک شدن دولت را از طریق واگذاری برای کاهش نرخ تورم لازم دانست.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم اسفراین، دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با درود و سلام به ارواح پاک و مطهر شهدای اسلام بویژه روح پر فتوح امام راحل بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و آرزوی توفیق بیشتر برای رهبر معظم انقلاب و عرض تسلیت شهادت دخت گرامی رسول اکرم (صلی‌الله علیه و آله و سلم).

خدای را شاکرم که یکبار دیگر توفیق صحبت با مردم فهیم ایران از این تریبون مقدس نصیبم شد. در این راستا ابتداء به تحلیل اقتصادی از اوضاع ایران خواهم پرداخت.

کشور ما ایران در زمره کشورهای نفتی است که درآمد نفت و گاز آن در سالجاری بالغ بر 140 میلیارد دلار می‌گردد. این امتیاز 140 میلیارد دلاری ارزش نفت و گاز کشور باید با رویکردها و راهبردهای توسعه‌ای موجب افزایش سرمایه‌های مولد و پایدار، رشد مستمر و بالنده، توانمندسازی مردم و اقتصاد را فراهم می‌ساخت که متأسفانه باید گفت جهتگیری دولت نهم بطور ویژه و خاص با جهت‌دهی آن با مصارف جاری و بزرگ نبودن حجم دولت همراه بوده است، درحالیکه بعد از جنگ جهانی دوم کشورهای منطقه مانند چین‌، هند، ترکیه از لحاظ برخورداری از فرصتهای انسانی، منابع طبیعی و مادی بسیار عقب‌تر از کشور ما بودند و امروز با کمال تأسف این کشورها در عرصه اقتصاد و کارایی گوی رقابت را از ما ربوده‌اند. این درحالی است که در 5 سال آینده متولدین سالهای 58 تا 68 با یک لشکر 18 میلیون نفری از 24 سالگی عبور می‌کنند و از ما طلب شغل و مسکن می‌نمایند.

در سال گذشته میلادی ترکیه، کره‌جنوبی، ژاپن، آلمان بر روی هم کمتر از 1 میلیون و 800 هزار شغل ایجاد کرده‌اند، در چنین شرایطی ایران با 240 میلیارد دلار تولید ناخالص ملی چگونه می‌تواند سالیانه 1 میلیون و 800 هزار شغل جدید ایجاد نماید.

در رابطه با نوسازی صنایع باید گفت عمدتاً صنایع ایران فرسوده و اگر نوسازی صنایع جدی گرفته نشود، گونه‌ای مرگ تدریجی در بخش عمده‌ای از صنایع ایران به آهنگ غالب تبدیل خواهد شد.

خواب سرمایه در ایران متأسفانه 6 برابر خواب سرمایه در کشورهای دیگر است و این منجر به 6 برابر شدن نیاز به نقدینگی می‌شود و این امر نظام بانکی را قفل خواهد کرد. تمهیدات بانک مرکزی با کاهش خواب سرمایه و یا نیاز به نقدینگی کمتر اگر همراه نشود، رکود سنگینی بر اقتصاد کشور تحمیل خواهد شد. باتوجه به ارقام اعلام شده توسط بانک مرکزی تورم منتهی به فروردین 87 کشور حدود 19 درصد است. بنابراین کشور با تورم شدید و شتابان روبروست. مضرات تورم تنها در جنبه‌های اقتصادی نظیر کاهش ارزش پول، تقلیل پس‌انداز داخلی، کاهش قدرت رقابت‌پذیری اقتصاد در عرصه بین‌المللی، عدم مصرف بهینه منابع و کاهش سرمایه‌گذاری خلاصه نمی‌شود. بلکه با توزیع نادرست و غیر عادلانه درآمد بین آحاد جامعه، زمینه تنشها، کشمکشها و اغتشاشات اجتماعی و سیاسی را نیز به همراه خواهد داشت.

اقتصاد ایران از بی‌ثباتی اقتصاد کلان یعنی تورم بشدت آسیب دیده است. ایران با داشتن نرخ تورم 19 درصد در پایان سال 2007 در ردیف 176 در بین 180 کشور جهان قرار گرفته و تنها 4 کشور اریتره، گینه، میانمار و زیمبابوه از ایران تورم بیشتری دارند. بنابر پژوهشهای علمی و شواهد تجربی عامل اصلی رشد تورم در ایران رشد نقدینگی است که با نرخ حدود 40 درصد در طی سالهای اخیر همراه بوده است. درصورت تداوم سیاستهای انبساط مالی مبتنی بر کسر بودجه و افزایش برداشت از حساب ذخیره ارزی، این رشد می‌تواند بیشتر و درنتیجه سیر صعودی نرخ تورم را بدنبال داشته باشد. بنابراین لازم است برای کاهش نرخ تورم، انضباط مالی دولت، استقلال بانک مرکزی و کوچک شدن دولت از طریق واگذاری مدنظر قرار گیرد.

تزلزل مدیریت؛ رسول اکرم (صلی‌الله علیه و آله و سلم) فرمودند: «قبول مسؤولیت در نظام اسلامی اگر بخاطر منافع شخصی باشد و اگر کسی مسؤولیت را بپذیرد که در حد آن مسؤولیت نباشد به خدا و رسول خدا خیانت کرده است». در دولتهای گذشته تاکنون سابقه نداشته که در یک دوره 3 ‌ساله 7 وزیر کابیه عزل گردند. سؤال اینجاست چگونه می‌شود به دولتی که خود اکثریت کابینه خود را باور به عدم کفایت دارد اعتماد کرد و از او انتظار شکوفایی اقتصادی داشت. امید است اکنون که رئیس‌جمهور محترم در عزل وزرای مورد تأیید مجلس باتوجه به رأی اعتمادی که گرفته‌اند از ارائه گزارش به مجلس و هیأت‌رئیسه مجلس خودداری می‌کند، مجلس هشتم سؤال از رئیس‌جمهور محترم را در دستور کار خود قرار داده تا اولاً اقتدار از بین رفته مجلس تا حدودی باز گردد و درثانی رئیس‌جمهور ملزم به پاسخگویی به نمایندگان مجلس گردد و خطاب به رئیس‌جمهور محترم باید عرض کنم بعنوان مسلمانی که تک تک سلول هایش برای اعتلای اسلام و انقلاب می‌تپد انتظار دارم تا با مشارکت دادن بیشتر نخبگان جامعه و میدان دادن مؤثرتر به نیروهای کارآمد و دلبسته به نظام و انقلاب فارغ از تعصبات جناحی، کارآمدی هرچه بیشتر نظام را که ثمره خون شهیدان است فراهم سازیم و بتوانیم با تحقق مطالبات و خواسته‌های ملت شریف ایران درجهت جلب رضایت حضرت حق بکوشیم و این میسر نخواهد شد، الا با تثبیت مدیریت، بها دادن به خرد و فکر جمعی، تقویت سازمانهای توسعه‌ای مانند سازمان گسترش، امیدرو و شرکت ملی پتروشیمی ایران، تمکین از قوانین جاری و قوانین 5 ساله و افق 20 ساله کشور.

در بخش دوم عرایضم باید به استحضار برسانم که در خانواده‌ای کشاورز در اسفراین متولد شدم، در طول دوران دانشگاه همواره در زمره دانشجویان ممتاز مقطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا بوده، افتخار حضور فعال در پیروزی انقلاب، تسخیر لانه جاسوسی، مشارکت در جبهه و جنگ را داشته و پیروزی انقلاب و سربلندی کشورم را وظیفه شرعی و ملی خود دانسته و می‌دانم و خدای را شاکر هستم که با یک روند تصاعدی جلب آراء مردم در 5 دوره افتخار نمایندگی ملت ایران از حوزه انتخابیه اسفراین را پیدا نمودم تا اینکه در انتخابات هشتمین دوره انتخابات مجلس به استناد بند 1 و 3 ماده 28 از طریق شورای محترم نگهبان اینجانب و اکثریت قاطع اصلاح‌طلبان ردصلاحیت گردیدیم و جا دارد همینجا از همه شخصیتها و عزیزانی که در راستای احقاق حق ردصلاحیت‌شدگان پیگیری نمودند، بویژه از حضرت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، جناب آقای خاتمی عزیز و شیخ اصلاحات حضرت آیت‌الله کروبی و دلسوزی جناب حجت‌الاسلام واعظ ‌طبسی تشکر نموده، برایشان آرزوی توفیق بیشتر داشته باشم و خطاب به شورای محترم نگهبان عرض می‌کنم اعضای دادگاه قانون اساسی فرانسه دارای شرایطی هستند از جمله: نباید عضو هیچ حزبی باشند؛ نباید شغل دولتی داشته باشند؛ نباید موضعگیری سیاسی بکنند و حداکثر 2 دوره حق عضویت در دادگاه قانون‌اساسی دارند. همه اینها بخاطر تحقق قانون‌اساسی و عدالت است.

آیا عملکرد شورای محترم نگهبان در ردصلاحیت گسترده مطابق با التزام به قانون‌اساسی و عدالت است یا خیر؟ آیا شما عزیزان فرمایشات رهبر معظم انقلاب که در مورد نمایندگان مجلس حمل بر صحت کنید را رعایت فرمودید؟ شما عزیزان می‌دانید که جایگاه مجلس در سیستم تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی باید به نحوی باشد که مجلس در رأس امور باشد، اداره کشور با اتکاء به آراء عمومی این موضوع را ایجاد می‌کند و این اقتضا می‌کند که اگر قرار باشد مجلس در رأس امور باشد بلندگوی مجلس صدای ملت ایران باشد و نمایندگان در حد یک شغل تنزل نیابند. شایستگی این را داشته باشند که از سوی ملت نمایندگی کنند، باید تشکیل‌دهنده آن برآیند ذائقه‌های و سلیقه‌های متفاوت ملت باشد به نحوی که بشود گفت نمایندگان عصاره فضایل ملت هستند، آیا اینچنین است؟

متأسفانه با این سیستم نظارتی تعبیه شده خروجی افراد از فیلتر نظارت حتماً چنین نخواهد بود. البته خدای را شاکرم و سپاسگزارم که 20 سال از بهترین ایام عمر خود را در سایه توجهات حضرت حق با افتخار در کسوت نمایندگی ملت شریف ایران در این مرز و بوم خدمت نموده و با سربلندی جزء نمایندگانی باشم که بیشترین وقت خود را در پیگیری قوانین مثبت و اجرایی برای مملکت و اعتلای این مرز و بوم اختصاص دادند

که تلاش در راستای سرمایه‌گذاری میلیاردی در بخش نفت، گاز، پتروشیمی و صنعت و معدن گواه این مدعاست.

من اگرچه همواره بدنبال مسایل اجرایی و آبادی شهر خودم بودم که حاصل آن احداث کارخانجات مدرن تولیدی با صدها میلیون دلار سرمایه‌گذاری و ایجاد همه زیرساختهای توسعه مورد نیاز کشور است ولی هیچگاه از وظایف دیگر نمایندگی از قبیل دفاع از حقوق شهروندی قدمی فروگذار نکرده و هرگاه باب انتقاد باز بوده با انتقاد سازنده و ارائه پیشنهادات مناسب به دفاع از حقوق ملت پرداختم و در این سالیان مدید رأی پرشور و کوبنده شما مردم فهیم اسفراین هر 4 سال یکبار تأیید صلاحیت مردمی و پشتوانه اصلی فعالیت مقتدرانه من در مجلس شورای اسلامی بوده است. پس داستان ردصلاحیت معنایی نداشته و مفهوم آنرا نیز حضرت مولانا چه خوب سروده است:

اینچنین بهتان منه بر اهل حق                             کان خیال توست برگردان ورق

لذا از آنجایی که همزمان با رشد دموکراسی مردان سیاست ناگزیرند که با شهروندان تعاملی مبتنی بر رعایت حقوق متقابل داشته باشند و در فرآیند مشروعیت خویش مجبورند از تأیید سیاسی با حمایت شهروندان برخوردار باشند، من درباره ردصلاحیت خود تنها کاری که لازم می‌دانم این است که افراد صاحب نقش را به دادگاه الهی و افکار عمومی فرابخوانم و قضاوت نهایی را به خداوند و مردم بزرگوار ایران بویژه مردم شریف ایران واگذار نمایم، چون می‌دانم زمان غربال بدست سره را از ناسره جدا می‌کند و با صدای بلند می‌گوید:

آنکه او باشد حسود آفتاب                                   کور می‌گردد ز نور آفتاب

قطعاً وجدان بیدار جامعه بزرگان و همسن و سالهای من نتیجه این حمایت گسترده مردمی و تلاش خالصانه بعمل آمده را در مقایسه دیروز و امروز اسفراین در یک بازه 20 ساله باور داشته و جوانهای امروز و آینده‌سازان فردا نیز این موضوع را در کنکاش ذهن جستجوگر خود و در مرور ورقهای تاریخ و با مشاهده ثمره‌های آینده خواهند یافت چرا که برای یک انتخاب آگاهانه و رأی مدبرانه همواره چنین نتیجه‌ای مورد انتظار می‌باشد.

آلبرت انیشتین اندیشمند بزرگ آلمانی می‌گوید تصور مهمتر از دانش است و ما بر این اساس و با توکل به ایزد منان و با استفاده از خرد جمعی تصویری از اسفراین آباد آنچنانکه شایسته تاریخ و مرز و بوم این شهر می‌باشد در ذهنمان ایجاد نموده و بر اساس آن سعی نمودیم به این ذهنیت جامه عمل بپوشانیم. اما اینک که با ردصلاحیت به استناد بند 1 و 3 ماده 28 امکان تکمیل این تصویر را در کسوت نمایندگی از دست داده‌ام بر عهد خود با خدای خود و شما مردم عزیز استوار بوده و این امر هرگز نخواهد توانست آفتابی را که از بلندای اندیشه حضرت امام و در کنار کوه‌های بلند سپهرآیین در دل من تابیده است در ورای ابرهای فراموشی پنهان نماید. هر کجا و در هر کسوتی که باشم قلبم برای شما ملت ایران می‌تپد، اعتلای نام اسفراین هدف من بوده و سرسبزی اندیشه و عاطفه شما را با خود خواهم داشت و نیز به احترام رأی شما در راستای اعتلای اسفراین عزیز کمال همکاری را با منتخب شما مردم فهیم خواهم داشت.

در انتها لازم می‌دانم از مردم فهیم اسفراین، از ملت شریف ایران، از جامعه صنعتی، اگر کوتاهی و قصوری در انجام وظیفه داشته‌ام حلالیت بطلبم و از همکاری همه نمایندگان عزیز، هیأت رئیسه و پرسنل عزیز، فهیم و زحمتکش مجلس شورای اسلامی که در این دوره 20 ساله ما را تحمل کردند حلالیت طلبیده و آرزوی توفیق برای همه آنها دارم و با این دو شعر به نطق خودم خاتمه می‌دهم:

هر که ما را یاد کرد ایزد مر او را یاد باد     هر که ما را خار کرد از عمر برخوردار باد

هر که اندرراه ماخاری فکند ازدشمنی     هر گلی که ازباغ وصلش بشکفد بی‌خارباد

موفق باشید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet