شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/03/01 13:19:00
سرویس کمیسیون ها

گزارش کمیسیون اصل 90 درخصوص شکایت فرهادی نظری

گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درخصوص شکایت فرهادی نظری در جلسه علنی روز چهار شنبه مجلس قرائت شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،  متن این گزارش به شرح زیر است:

سردار سرتیپ فرهاد نظری 0 فرمانده اسبق نیروی انتظامی تهران بزرگ) در دوره ششم مجلس شورای اسلامی از طرز کار کمیته تحقیق و چگونگی عملکرد دولت وقت به کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی شکایت کرد بود. این شکایت ( که پس از صدور حکم برائت از دادگاه و ابرام آن از سوی دیوانعالی کشور طرح شده) در همان زمان مورد برسی قرار گرفت و مکاتبات عدیده ای با سازمان قضایی نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، دیوان عدالت اداری، دیوانعالی کشور، دادستانی ویژه روحانیت، سازمان زندانها، ریاست جمهوری و شورایعالی امنیت ملی انجام و جلسات متعددی در تاریخ های 6/3/81 و 13/3/81 و 20/30/81 و 24/10/81 با حضور شاکی، مسئولین شورایعالی امنیت ملی، مسئولین دانشگاه تهران و سایر مرتبطین برگزار گردیده و در نهایت قصور یا تقصیری از ناحیه سردار فرهاد نظری در بروز و تشدید آشوب های تیرماه 78 محرز نشده است.

نتایج تحقیقات این کمیسیون در دوره ششم بشرح زیر است:

1-دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی در نامه 401/100/د/85 مورخ 25/5/85 به صراحت اعلام نموده است که :

« این معاونت ضمن بررسی اسناد و مدارک موجود درخصوص سردار فرهاد نظری، گزارش کمیته تحقیق را غیر دقیق و بعضاً غیر مستند می داند»

2- دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی با استناد به سند شماره 9 ضمن تاکید بر موارد ابهام و خطای گزارش کمیته تحقیق صراحتاً از انتشار آن اظهار بی اطلاعی نموده و آن را مورد ایراد و اشکال دانسته است.

3- در سند شماره 8516- 80 / م مورخ 9/11/80 معاون حقوقی و پارلمانی ریاست جمهور وقت خطاب به رئیس جمهور چنین می نویسد:‌

«سردار فرهاد نظری فرمانده وقت نیروی انتظامی تهران بزرگ، بعنوان متهم اول مطرح شد و در نتیجه به دستور جنابعالی نامبرده توبیخ و عزل شد.. لذا در حق وی (فرهاد نظری) ظلم شده است.

4- دادنامه شماره 67 مورخ 21/4/79 دادگاه نظامی یک تهران شعبه هفتم دستگاه قضایی کشور نیز هیچ قصور یا تقصیری را از سوی مشارالیه محرز ندانسته و نامبرده را از موارد اتهامی تبرئه کرده، و این حکم در شعبه تجدید نظر دیوانعالی کشور طی دادنامه شماره 1001 مورخ 14/9/79 ابرام شده است.

در بخشی از حکم قاضی محترم پرونده آمده:

«احراز سوء نیت و اثبات آن که عنصر اساسی و اصلی از عناصر سه گانه جرم است درخصوص مورد ( سردار نظری) منتفی است . زیرا کسی که در طول مدت خدمت حتی یک توبیخ کتبی در پرونده ندارد و دارای سوابقی از قبیل سالها حضور در مناطق عملیاتی و بحرانی یا مناطق محروم کشور و شرکت در عملیات هایی نظیر سرپل ذهاب، گیلانغرب،‌ طریق القدس شیان، چزابه، بیت المقدس، فتح المبین، رمضان، محرم،‌ والفجر مقدماتی 3 و 4 بوده است و در این راه به 70 درصد جانبازی مفتخر گردیده است ...»

5- جناب آقای  سید محمد خاتمی ریاست محترم جمهوری وقت نیز مرقوم فرموده اند:‌

«سابقه سردار نظری روشن و درخشان است و هیچ مساله ای نباید باعث خدشه دار شدن این سابقه شود.. من هم معتقدم آنطور که باید و شاید ادای حق نشد. اما این امر به هیچ وجه به معنی تقصیر و گناه سردار نظری نیست و ما باید رای دادگاه در مورد ایشان را مورد احترام قرار دهیم و اگر حرفی هست این است که می بایست به دنبال مقصران اصلی یا قاصران بگردیم.

من اگر جفایی که به شخص ایشان شده متاثرم .. اگر حقی ضایع شده است ما موظفیم آن را اعاده کنیم ولو اینکه دیگران پایمال کننده آن باشند. ( نامه شماره 1981- 80 /م مورخ 29/3/80 )

بررسی تمامی موراد فوق به انضمام تقدیر کتبی فرمانده وقت قرار گاه ثارالله و نیز تقدیر فرماندهی وقت نیروی انتظامی ( درخصوص تدبیر، مقاومت، مهار و کنترل بحران توسط سردار نظری) برائت ایشان را بیش از پیش تثبیت نموده و خطای گزارش کمیته تحقیق را برملا می کند.

 کمیسیون اصل نود قانون اساسی،‌ در دوره هفتم قانونگذاری مجلس شورای اسلامی نیز پس از بررسی های لازم شکایت مشارالیه را وارد دانسته و برای مختومه کردن این پرونده تصمیم گرفت.

1- متن گزارش بررسی و تحقیق کمیسیون در صحن علنی مجلس قرائت شود.

2- از ریاست محترم جمهوری درخواست نماید نسبت به اعاده حیثیت نامبرده و جبران خسارات مادی و معنوی او دستور لازم را صادر فرمایند.

3- پرونده شکایت مشارالیه به مراجع قضائی ارسال تا وفق مقررات مربوطه خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار گیرد.

4- نیروی انتظامی نسبت به رفع مشکلات جانبازی ( موظفی) ترفیعات، قانون ماده 22 حقوق و اقدامات اداری ( در راستای دستور ریاست جمهوری وقت به شماره 234- 11 - س مورخ 21/3/84 ) اقدام و نتیجه را به کمیسیون اعلام نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet