ایام محرم 1398
1389/07/06 18:54:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در بیست و یکمین گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور -2

روحانیت در همه اعصار در کنار ملت بوده است

**رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نقش روحانیت در استقلال کشور درخشان و ماندگار است، خاطرنشان کرد: روحانیت در همه اعصار در کنار ملت بوده است.

وی در ادامه به نقش تاثیرگذار روحانیت در کشور پرداخت و افزود: خوشحالیم که موضوع نمازجمعه از موضوعات مهم مورد توجه کشور است و لازم است از این موضوع صیانت شود؛ چرا که نمازجمعه مرجع تذکرات دینی و سیاسی است.
وی افزود: از جایگاه نماز جمعه است که هم مسائل سیاسی و هم مسائل داخلی و خارجی کشور بیان می‌شود و چون ائمه جمعه ناصحانه حرف مردم را مطرح می‌کنند همه باید به سخنان آنها توجه داشته باشند.
رئیس مجلس اظهار داشت: نماز جمعه از این جهت که انعکاس دهنده حرف های مردم از سوی ائمه جمعه است، تریبونی است که مردم خواسته های خود را با حاکمیت در جریان می گذارد.
رئیس قوه مقننه به نقش روحانیت اشاره کرد و افزود: نقش روحانیت در طول تاریخ انقلاب و تاریخ ایران بسیار درخشان و مهم است. پس از صفویه دو کار مهم در کشور انجام شد، نخست توجه به وحدت درونی کشور و دوم تشکیل دولت ملی در قالب تشیع به عنوان مذهب رسمی کشور.
لاریجانی تصریح کرد: در زمان حکومت افشاریان و کریم‌خان کشور دچار آشفتگی هایی شد و در زمان قاجار دو جنگ مهم با روسیه رخ داد. در جنگ نخست دربار به روحانیت اهمیتی نداد و منجر به شکست شد اما در جنگ دوم علما اعلام جهاد کردند و خواستار حضور مردم در صحنه جنگ شدند این عامل موجب بازپس گیری اراضی متصرفی ایران شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در هنگامی که سفارت روسیه دو زن مسلمان گرجی را به اسارت گرفت حضور روحانیت مردم را به قیام دعوت کرد و این نمونه ای از نقش علما در تاریخ سیاسی کشور است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نقش روحانیت در استقلال کشور درخشان و ماندگار است، خاطرنشان کرد: روحانیت در همه اعصار در کنار ملت بوده؛ از قیام تنباکو به رهبری میرزای شیرازی تا نقش شیخ فضل الله نوری، آیت الله بهبهانی، آیت الله طباطبایی.
لاریجانی یادآور شد: تاریخ نویسان گرچه با روحانیت همواره سر ستیز داشتند؛ اما نتوانستند نقش روحانیت را نادیده بگیرند چرا که آنها (روحانیت) همواره در کنار مردم و با مردم بودند.
وی با بیان اینکه علاوه بر جریان روحانیت، دو جریان دیگر در تاریخ ایران فعال بود که یکی نیروهای دربار بودند و دیگری هم جریان منورالفکری بود، اظهار داشت: دربار با حیله هایی که داشت به دنبال کسب قدرت بود و جریان روشنفکری در بزنگاه ها همواره مردم را تنها می گذاشت یا به مردم خیانت می کرد؛ چرا که از درک حرکت‌های مردمی ناتوان بود یا رسماً با قدرت‌های بیگانه مراوده داشت؛ بنابراین با سکوت خود همواره با خائنین همراهی می‌کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی به حماسه هشت سال دفاع مقدس و نقش روحانیت پرداخت و افزود: در دفاع مقدس سه جریان وجود داشت، نخست بقایای دربار در داخل و خارج که آب به آسیاب دشمن می‌ریختند و در خارج با رژیم عراق در ارتباط بودند، دوم روشنفکرهایی که در نه ماه اول جنگ فرمانده‌ای جنگ را در دست داشتند که هیچ دستاوردی را کسب نکردند و جریان سوم که روحانیت بود.
وی یادآور شد: روحانیت در همه بخش‌های جنگ حضور داشت، هم در پشت جبهه و هم در پیشانی جبهه‌های جنگ روحانیت در کنار مردم بود و این افتخاری برای روحانیت است.
 لاریجانی در ادامه به نقش آمریکا در دشمنی با نظام جمهوری اشاره کرد و افزود: دشمنان نظام پس از پیروزی انقلاب اسلامی بیکار ننشستند، نقشه ای را طرح ریزی کردند تا براین اساس جمهوری اسلامی را با مشکلاتی مواجه کنند اما وقوع جنگ در حمایت آمریکا از صدام در طول هشت سال دفاع مقدس به شکست انجامید. امریکا سپس ارتش خویش را به منطقه فرستاد و در اغلب کشورهای حوزه خلیج فارس مستقر کرد و سپس در افغانستان و پاکستان جبهه‌ای با رنگ مذهبی باز شد؛ اما استراتژی درست انقلاب همچنان استوار و پابرجا به پیش می رفت.
رئیس قوه مقننه یادآور شد: به بهانه یازدهم سپتامبر لشگرهای خود را به افغانستان و عراق آوردند اما پس از ده سال نه تنها حوزه افغانستان سامان نیافت؛ بلکه ناامنی و جنگ همچنان شدت گرفت و تروریست و مواد مخدر بیشتر و بیشتر شد.

رئیس مجلس گفت: گرچه اعلام می‌شود، آمریکا را در حال خارج شدن از عراق است؛ اما اخبار شواهد حاکی از این است که این موضوع کذب است چرا که آنها در شش منطقه در حال ساخت  وسازهای بسیار سنگین هستند و قصد دارند پنجه های خود را در عراق نشان دهند.
وی عملکرد اوباما را در بحث فلسطین به هنرپیشه حرفه‌ای تشبیه کرد و افزود: صحبت های اوباما درخصوص نگرانی از وضعیت کودک آسیب دیده در غزه و خوشحالی وی در ایجاد کشور فلسطین در سال آینده در سازمان ملل درست همانند نقش هنرپیشه ای حرفه ای است.
لاریجانی یادآور شد: در حادثه جنگ سی وسه روزه آمریکا و اسرائیل به این نتیجه رسیدند که نمی توانند با تئوری گذشته مشکلات خویش را حل کنند.
رئیس مجلس تاکید کرد: ما نباید به این شرایط ظاهری توجه کنیم، پشت جنگ عراق سرمایه‌داران آمریکایی و صهیونیستی قرار دارند. برای آنها مردم افغانستان عراق، لبنان، فلسطین و ... هیچ ارزشی ندارند هدف آنها رونق بازار تجاری و سلاح و عدم توسعه در کشورهای اسلامی است.
وی افزود: در افغانستان و پاکستان و کشورهای عربی پول نفت آنها را می‌گیرند برای اینکه به آنها سلاح تحویل دهند. فروش 120 میلیارد دلاری سلاح به کشورهای حوزه خلیج فارس ازجمله این شواهد است.
رئیس قوه مقننه تاکید کرد: موضوع مهم این است که تسلط آمریکا بر منطقه با هدف عقب نگه داشتن کشورهای اسلامی در جریان است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet