حلول ماه ربیع الاول
1389/07/06 20:39:44
سرویس سیاسی
لاریجانی در بیست و یکمین گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور:

طرح برخی مسائل در جامعه از ریشه غلط است

**رییس مجلس شورای اسلامی باید از طرح موضوعات جزئی و کوچک پرهیز کرد، یادآور شد: گاهی در جامعه حرف هایی زده می شود که از ریشه غلط است و نیازی به طرح آنها نیست و اگر امروز سخنی گفته شود که حواس مردم و جامعه را منحرف کند این اقدام همانا خدمت به دشمن است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت علی لاریجانی، روز سه شنبه در بیست و یکمین گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور در مجتمع آدینه تهران با بیان اینکه رهنمودهای ولایت فقیه چراغ راهنمای کشور است، اظهار داشت:  برای ایجاد وحدت در کشور در میان مسئولان هیچ محوری مهمتر از ولایت فقیه نیست.

وی خاطرنشان کرد: توجه به وحدت و کارآمدی دو نکته مهم برای توسعه کشور است و محوری برای وحدت مهمتر از ولایت فقیه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: توجه به مسائل باستان گرایی دروغین که در صدسال اخیر و در زمان فرح پهلوی بارها شاهد آن بودیم از جمله مسائلی است که هیچ نیازی به طرح کردن آن دیده نمی شود.

وی یادآور شد: توجه به باستان گرایی دروغین ازجمله مسائل خرد و انحرافی است که باید نسبت به آن حساس بود و اجازه مجال به آن نداد.

نماینده مردم قم در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله کارآمدی قوا پرداخت و افزود: روحانیت باید توجه ویژه ای به مسئله کارآمدی داشته باشد ضمن اینکه در این میان وظیفه مجلس ایجاد کارآمدی، تصویب قوانین خوب و متناسب با اسلام با نظارت و تدبیر دقیق است.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: از آن جهت که فکر می‌کردم مجلس باید به مسائل اسلام توجه ویژه ای داشته باشند طرح ایجاد مرکز پژوهش های اسلامی در قم را مطرح و اجرایی کردیم تا این مرکز کمکی باشد به استقرار و توجه به مسائل اسلامی.

وی در ارتباط با اشاره به وظیفه نظارتی مجلس گفت: برای انجام نظارت بهتر، معاونت نظارت در مجلس هشتم استقرار یافت.

لاریجانی در ادامه در خصوص کارآمدی روحانیت و نقش آنها گفت: کارآمدی روحانیت بنیه دینی مردم را تقویت و احیا می کند به نحوی که من شاهد این موضوع بوده ام که هر شهری که حوزه علمیه فعال و قدرتمندی داشته باشد، شرایط فرهنگی آن نسبت به شهرهای دیگر مطلوب تر بوده است.

وی با بیان اینکه در بودجه امسال، 300 میلیارد تومان برای عمران مساجد اختصاص یافته است، اظهار داشت: استاندارها تکلیفشان مشخص است، باید در کنار توجه به استقلال حوزه های علمیه، مدیران کمک های لازم را به این مراکز پرداخت کنند.

رییس قوه مقننه در ادامه از عدم تخصیص بودجه از طرف دولت به حوزه های علمیه گلایه کرد و افزود: معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری باید بودجه های عمرانی را در نیمه اول سال به حوزه های علمیه پرداخت می کرد.

لاریجانی در ادامه بار دیگر به کارآمدی دولت تاکید کرد و افزود: دولت باید مسئله کارآمدی را به طور جد مورد توجه قرار دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با ارائه آمار و اطلاعات دقیق توصیه هایی را ارائه فرمودند که باید تابلویی برای رفع مشکلات جامعه و مسائل اجتماعی اقتصادی و فرهنگی باشد.
به گزارش خانه ملت در ادامه رئیس قوه مقننه یادآور شد: ما معتقدیم اقتصاد کشور اگر از جنس تولید محور نباشد نمی توانیم به استقلال برسیم.  واردات کالا گرچه موجب می شود قیمت کالاها کاهش یابد اما در عین حال تولید را از بین می برد.

وی خاطرنشان کرد: ما نیازمند این نیستیم که مرغ به کشور وارد کنیم یا سالانه یک میلیارد و 200 ملیون دلار برای واردات میوه (آناناس، انگور...) اختصاص دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما در راستای حمایت از تولید، قانونی را در مجلس به تصویب رساندیم که حامی تولیدات داخلی در بخش صنعت یا کشاورزی و.. باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما علاقه ای به ورود جدل های بی مورد و بی اساس نداریم ما خواهان کارآمدی هستیم و توجه به برنامه ریزی دقیق داریم.

نماینده مردم قم در مجلس یادآور شد: در امور فرهنگی مبارزه با فساد نیازمند اقدام جدی است این کار باید به صورت سازمان یافته باشد.

وی با اشاره به صحبت های شهید مطهری افزود: شهید مطهری بر روی آفات انقلاب هواره بر مسئله فرهنگی تاکید می فرمودند و لازم است امروز به این موضوع با دقت توجه شود.

 

روحانیت در همه اعصار در کنار ملت بوده است


رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نقش روحانیت در استقلال کشور درخشان و ماندگار است، خاطرنشان کرد: روحانیت در همه اعصار در کنار ملت بوده است.

وی در ادامه به نقش تاثیرگذار روحانیت در کشور پرداخت و افزود: خوشحالیم که موضوع نمازجمعه از موضوعات مهم مورد توجه کشور است و لازم است از این موضوع صیانت شود؛ چرا که نمازجمعه مرجع تذکرات دینی و سیاسی است.
وی افزود: از جایگاه نماز جمعه است که هم مسائل سیاسی و هم مسائل داخلی و خارجی کشور بیان می‌شود و چون ائمه جمعه ناصحانه حرف مردم را مطرح می‌کنند همه باید به سخنان آنها توجه داشته باشند.
رئیس مجلس اظهار داشت: نماز جمعه از این جهت که انعکاس دهنده حرف های مردم از سوی ائمه جمعه است، تریبونی است که مردم خواسته های خود را با حاکمیت در جریان می گذارد.
رئیس قوه مقننه به نقش روحانیت اشاره کرد و افزود: نقش روحانیت در طول تاریخ انقلاب و تاریخ ایران بسیار درخشان و مهم است. پس از صفویه دو کار مهم در کشور انجام شد، نخست توجه به وحدت درونی کشور و دوم تشکیل دولت ملی در قالب تشیع به عنوان مذهب رسمی کشور.
لاریجانی تصریح کرد: در زمان حکومت افشاریان و کریم‌خان کشور دچار آشفتگی هایی شد و در زمان قاجار دو جنگ مهم با روسیه رخ داد. در جنگ نخست دربار به روحانیت اهمیتی نداد و منجر به شکست شد اما در جنگ دوم علما اعلام جهاد کردند و خواستار حضور مردم در صحنه جنگ شدند این عامل موجب بازپس گیری اراضی متصرفی ایران شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در هنگامی که سفارت روسیه دو زن مسلمان گرجی را به اسارت گرفت حضور روحانیت مردم را به قیام دعوت کرد و این نمونه ای از نقش علما در تاریخ سیاسی کشور است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نقش روحانیت در استقلال کشور درخشان و ماندگار است، خاطرنشان کرد: روحانیت در همه اعصار در کنار ملت بوده؛ از قیام تنباکو به رهبری میرزای شیرازی تا نقش شیخ فضل الله نوری، آیت الله بهبهانی، آیت الله طباطبایی.
لاریجانی یادآور شد: تاریخ نویسان گرچه با روحانیت همواره سر ستیز داشتند؛ اما نتوانستند نقش روحانیت را نادیده بگیرند چرا که آنها (روحانیت) همواره در کنار مردم و با مردم بودند.
وی با بیان اینکه علاوه بر جریان روحانیت، دو جریان دیگر در تاریخ ایران فعال بود که یکی نیروهای دربار بودند و دیگری هم جریان منورالفکری بود، اظهار داشت: دربار با حیله هایی که داشت به دنبال کسب قدرت بود و جریان روشنفکری در بزنگاه ها همواره مردم را تنها می گذاشت یا به مردم خیانت می کرد؛ چرا که از درک حرکت‌های مردمی ناتوان بود یا رسماً با قدرت‌های بیگانه مراوده داشت؛ بنابراین با سکوت خود همواره با خائنین همراهی می‌کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی به حماسه هشت سال دفاع مقدس و نقش روحانیت پرداخت و افزود: در دفاع مقدس سه جریان وجود داشت، نخست بقایای دربار در داخل و خارج که آب به آسیاب دشمن می‌ریختند و در خارج با رژیم عراق در ارتباط بودند، دوم روشنفکرهایی که در نه ماه اول جنگ فرمانده‌ای جنگ را در دست داشتند که هیچ دستاوردی را کسب نکردند و جریان سوم که روحانیت بود.
وی یادآور شد: روحانیت در همه بخش‌های جنگ حضور داشت، هم در پشت جبهه و هم در پیشانی جبهه‌های جنگ روحانیت در کنار مردم بود و این افتخاری برای روحانیت است.
 لاریجانی در ادامه به نقش آمریکا در دشمنی با نظام جمهوری اشاره کرد و افزود: دشمنان نظام پس از پیروزی انقلاب اسلامی بیکار ننشستند، نقشه ای را طرح ریزی کردند تا براین اساس جمهوری اسلامی را با مشکلاتی مواجه کنند اما وقوع جنگ در حمایت آمریکا از صدام در طول هشت سال دفاع مقدس به شکست انجامید. امریکا سپس ارتش خویش را به منطقه فرستاد و در اغلب کشورهای حوزه خلیج فارس مستقر کرد و سپس در افغانستان و پاکستان جبهه‌ای با رنگ مذهبی باز شد؛ اما استراتژی درست انقلاب همچنان استوار و پابرجا به پیش می رفت.
رئیس قوه مقننه یادآور شد: به بهانه یازدهم سپتامبر لشگرهای خود را به افغانستان و عراق آوردند اما پس از ده سال نه تنها حوزه افغانستان سامان نیافت؛ بلکه ناامنی و جنگ همچنان شدت گرفت و تروریست و مواد مخدر بیشتر و بیشتر شد.

رئیس مجلس گفت: گرچه اعلام می‌شود، آمریکا را در حال خارج شدن از عراق است؛ اما اخبار شواهد حاکی از این است که این موضوع کذب است چرا که آنها در شش منطقه در حال ساخت  وسازهای بسیار سنگین هستند و قصد دارند پنجه های خود را در عراق نشان دهند.
وی عملکرد اوباما را در بحث فلسطین به هنرپیشه حرفه‌ای تشبیه کرد و افزود: صحبت های اوباما درخصوص نگرانی از وضعیت کودک آسیب دیده در غزه و خوشحالی وی در ایجاد کشور فلسطین در سال آینده در سازمان ملل درست همانند نقش هنرپیشه ای حرفه ای است.
لاریجانی یادآور شد: در حادثه جنگ سی وسه روزه آمریکا و اسرائیل به این نتیجه رسیدند که نمی توانند با تئوری گذشته مشکلات خویش را حل کنند.
رئیس مجلس تاکید کرد: ما نباید به این شرایط ظاهری توجه کنیم، پشت جنگ عراق سرمایه‌داران آمریکایی و صهیونیستی قرار دارند. برای آنها مردم افغانستان عراق، لبنان، فلسطین و ... هیچ ارزشی ندارند هدف آنها رونق بازار تجاری و سلاح و عدم توسعه در کشورهای اسلامی است.
وی افزود: در افغانستان و پاکستان و کشورهای عربی پول نفت آنها را می‌گیرند برای اینکه به آنها سلاح تحویل دهند. فروش 120 میلیارد دلاری سلاح به کشورهای حوزه خلیج فارس ازجمله این شواهد است.
رئیس قوه مقننه تاکید کرد: موضوع مهم این است که تسلط آمریکا بر منطقه با هدف عقب نگه داشتن کشورهای اسلامی در جریان است.

 

اوباما هنرپیشه‌ای حرفه‌ای است

علی لاریجانی در بیست و یکمین گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور تاکید کرد: موضوع مهم این است که تسلط آمریکا بر منطقه با هدف عقب نگه داشتن کشورهای اسلامی در جریان است.

رییس مجلس شوری اسلامی تاکید کرد که آمریکایی‌ها در مسئله هسته ای بهانه جویی می‌کنند تا مقابل پیشرفت ایران را بگیرند.

وی با بیان اینکه ما بارها همواره تاکید کرده ایم که به سمت سلاح نمی‌رود و قوانین آژانس را هم قبول داریم؛ افزود: آمریکایی‌ها به دنبال ایجاد هراس از ایران هستند؛ در حالیکه همه می‌دانند که ایران یک کشور ایدئولوژیک است و مبانی فکری ما اجازه نمی‌دهد که به کسی حمله کنیم و تنها بدر اندیشه دفاع از کشور خود هستیم. اگر اسرائیل بخواهد در منطقه اقدامی انجام دهد ما مقابل اسرائیل می‌ایستیم.

لاریجانی با مضحک دانستن نظرات آمریکایی ها گفت: وقتی که ما می‌گویم ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم آنها می‌گویند که ما از این موضوع اطلاع داریم ولی شما به دانشی دست پیدا کرده‌اید که ممکن است روزی به سمت سلاح بروید.
نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه اگر ما امروز هزینه‌ موضوع هسته‌ای را می‌پردازیم به این دلیل است که در آینده فرزندان ما از موهبت‌های این مسئله برخوردار شوند.
 وی افزود: آمریکایی‌ها خودشان به دنبال وساطتت ترکیه و برزیل در موضوع هسته‌ای بودند و اردوغان نامه اوباما در خصوص این مسئله را به من نشان داد.
ما همواره از مردم دفاع می کنیم به خصوص از مردم ما هیچگاه قصد حمله به هیچ کشوری را نداریم به نظر می رسد شما در حال واژگون کردن موضوع هستید تا هراس آوری کنید و مانع پیشرفت ایران شوید.
وی یادآور شد: ما باید در رابطه با سیاست های امریکا رفتار و منش مقام معظم رهبری را الگوی خود قرار دهیم.

وی خطاب به روحانیت گفت: شما پناه ملت هستید در بین ملت هستید و مسئولین باید سخن شما را گوش دهند. صدای شما کمک می کند تا منادی حرف مردم باشید.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: ولایت فقیه میوه مراجع است، نظرات مراجع تقلید همواره ناصحانه است و آنها خواهان آبادی کشور هستند.

لاریجانی یادآور شد: روحانیت باید دغدغه مردم را به خوبی بفهمد؛ بنابراین استقلال مالی روحانیت به جاست گرچه زندگی روحانیت متوسط رو به پایین است اما همین موضوع موجب شده در قلب مردم جای گیرد و این موضوع برای نماینده کشور سرمایه ماندگار است.

لاریجانی تاکید کرد: باید از برخی انحرافات جلوگیری کرد و با آن به شدت برخورد نمود و نباید گذاشت حرف های بی ریشه در جامعه رسوخ کند باید از لحاظ ایدئولوژیکی حساس بود همانطور که شهید مطهری به این مسائل حساسیت نشان می دادند.

لاریجانی در خصوص برنامه پنج ساله توسعه نیز گفت: مجلس لایحه برنامه را بر اساس سیاست‌های ابلاغی رهبری بررسی کرد، البته در این بین مناقشه‌ای به وجود آمد که این مسئله هم در حال پیگیری است.

وی مسئله تولید محوری را در برنامه پنجم توسعه بسیار مهم دانست و یکی از سیاست های اساسی دولت ذکر کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet