حلول ماه ربیع الاول
1389/07/10 08:25:00
سرویس صحن

گزارش کمیسیون انرژی از وزیر نفت در صحن علنی قرائت شد

**گزارش کمیسیون انرژی درباره سوال محمدکریم عابدی نماینده فردوس و طبس از وزیر نفت درباره عدم ارائه اساسنامه شرکت نفت در مجلس قرائت شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "سیدعماد حسینی"،نماینده قروه و دهگلان و سخنگوی کمیسیون انرژی در جلسه علنی روز ـ چهارشنبه  7 مهرماه ـ مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون مربوطه خود را درباره سوال نماینده فردوس و طبس از محمود میرکاظمی وزیر نفت قرائت کرد.

عابدی، نماینده فردوس و طبس در سوال خود از وزیر نفت پرسیده است: چرا وزارت نفت تاکنون اساسنامه جامع و کاملی تهیه نکرده است؟ اگر تهیه کرده چرا به مجلس شورای اسلامی ارائه نکرده و مسیر تصویب را پیگیری نکرده؟ و از اصل (53) قانون اساسی تبعیت ننموده است؟

پس از بررسی این سوال در کمیسیون انرژی، با حضور نماینده سوال کننده و وزیر نفت، نتیجه بررسی های کمیسیون به این شرح در صحن علنی مجلس قرائت شد:

موضوع سوال در دستور جلسه مورخ 14/2/1389 کمیسیون مورد بحث قرار گرفت و با دعوت از طرفین جناب آقای عابدی اظهار داشت با گذشت سی سال از انقلاب اسلامی وزارت نفت خارج از قانون اساسی «اصل 53» اداره گردیده است و برابر اطلاع تا سال 1382 هیچگونه گزارش تفریغ از دیوان محاسبات به مجلس ارائه نشده است و با اولین گزارش تفریغ بودجه وزارت نفت با کسر 6 میلیارد دلار مواجه شده و درآمد حاصل از فروش نفت و گاز همچنین هزینه شرکتهای تابعه از شفافیت لازم برخوردار نبوده و به یکی از چالشهای مهم در بخش مالی کشور تبدیل شده است.

سپس وزیر نفت توضیح داد موضوع اساسنامه صنعت نفت از اول انقلاب مطرح بوده و بحث این دولت یا دولتهای قبلی نیست. ما در سال 1364 مصوبه داشتیم از آن موقع پیگیری می شده بنده که به وزارتخانه رفتم دوستان پیگیری می کردند. دیدم اساسنامه در نوبت دستور دولت است که به مجلس بفرستند. حتی بنده نقطه نظراتی داشتم گفتم اساسنامه را اعاده از دولت نکنید. زیرا زمان سپری می شود. ما در مجلس نظراتمان را مطرح می کنیم. اما دو نکته را بگویم یک نگرانی در رابطه مالی نفت و دولت هست که باید معلوم بشود به نظرم در بودجه سال 1389 دقیق روشن شده است که می تواند به عنوان قانون مصوب بشود و یا در برنامه پنجم توسعه بیابد. نکته دیگر بحث سلامت سازی در یک سازمان است که با تصویب اساسنامه قابل حل نیست. قطعا مدیران سالم و شایسته باید سر کار باشند و هم روش ها و سیستم ها به گونه ای باشد که هیچکس نتواند فساد بکند. خیلی از این سوالها در اساسنامه پیدا نمی شود. الان دوستان ما دارند کار می کنند. ان شاءالله به زودی از طرف دولت لایحه به مجلس تقدیم می شود. ما باید کمک بکنیم که این شفاف سازی ها انجام بشود. نهایتا با بحث های انجام شده آقای محمدکریم عابدی قانع نشد و موضوع با حضور اعضاء مورد بحث قرار گرفت و کمیسیون پاسخ وزیر را قانع کننده ندانست.

عمادحسینی،  نماینده قروه و دهگلان وسخنگوی کمیسیون انرژی پس از قرائت این گزارش اعلام کرد: اساسنامه شرکت ملی نفت چندین سال است که در دولت آماده ولی مشخص نیست که چرا دولت تاکنون این اساسنامه را به مجلس ارائه نکرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet