حلول ماه ربیع الاول
1389/07/10 08:37:00
سرویس صحن
عابدی در سوال خود از وزیر نفت تاکید کرد:

مجلس هشتم، مصمم به تعیین تکلیف اساسنامه وزارت نفت است

**نماینده فردوس و طبس با تاکید بر اینکه اراده دولت‌های قبلی و فعلی برای قانونمند کردن وزارت نفت وجود نداشته است،خاطرنشان ساخت:مجلس هشتم مصمم است تکلیف وزارت نفت در قانونمند کردن اساسنامه این وزارتخانه را هر چه سریعتر مشخص کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه 7 مهرماه ،مجلس شورای اسلامی سوال ملی "محمدکریم عابدی" نماینده فردوس، طبس، سرایان و بشرویه از وزیر نفت مطرح شد.

عابدی در تشریح سوال خود از وزیر نفت اظهار داشت: چگونه است که با گذشت بیش از 60 سال از ملی شدن صنعت نفت هنوز اساسنامه تهیه نشده است، این موضوع ملی شدن صنعت نفت را نیز زیر سوال می برد.

وی افزود: بعد از سال 1331 بلافاصله شرکت ملی نفت تاسیس شد، با تغییرات زیادی که در سال 1356 صورت گرفت در نهایت باز هم شرکت ملی نفت باقی ماند و وزارتخانه نفت تشکیل شد.

عابدی با بیان این که قبل از انقلاب ملت نمی دانستند در حوزه نفت چه می گذرد، تصریح کرد: قبل از انقلاب دلارها در جیب بیگانگان بود نه در جیب ملت و مردم نمی دانستند پشت پرده نفت چه می گذرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: اما بعد از انقلاب شورای عالی انقلاب موضوع تشکیل وزارت نفت را مطرح کردند، ولی نه در آن زمان و نه بعد از آن این وزارتخانه تشکیل نشد.

عابدی با تاکید بر این که وزارتخانه فعلی را نمی توان وزارتخانه نامید خاطرنشان ساخت: وزارتخانه ای که اساسنامه نداشته باشد و از قانون تبعیت نکند، وزارتخانه نیست.

نماینده فردوس و طبس افزود: در مهرماه 1358 تشکیل وزارت نفت مصوب شد و 6 ماه فرصت داده شد که این وزارتخانه تشکیل شود، حتی بعد از 6 ماه بار دیگر 3 ماه فرصت داده شد اما این کار انجام نشد.

این نماینده مجلس با اشاره به اهمیت وزارتخانه نفت در سیستم اقتصادی کشور اظهار داشت: سوال من از وزرای نفت و دولتهای قبلی و فعلی این است که چرا این قانون تاکنون اجرا نشده است؟ چرا مجلسی ها به این موضوع راهبردی توجهی نکرده اند. آیا وزارتخانه ای مهم تر و کلیدی تر از وزارت نفت داریم که ثروت ملی را در اختیار دارد و نفت و گاز را صادر می کند؟

عابدی ادامه داد: در مجلس هفتم، رئیس جمهور کرارا عنوان می کردند که لوله های نفت و گاز به خانه ها وصل است، هنوز هم این شاهرگ ها قطع نشده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مشکل اصلی در حوزه نفت را ناشی از عدم وجود قانون مشخص در این حوزه دانست و گفت: الان در عسلویه و فلات قاره چه می کنیم؟ چرا امروز قطر از ما جلوتر است؟ چرا در نفت دریای خزر مشکل داریم؟ چون قانون نداریم و از قانون تبعیت نشده است.

عابدی با بیان این که هیچ اراده ای برای تهیه این اساسنامه وجود ندارد تصریح کرد: وزیر فعلی باید زمانی که بر سر کار آمدند از رئیس جمهور تعهد می گرفتند که این اساسنامه را تهیه کند ،آیا در پس پرده مسائلی می گذرد که از اراده دولت نهم و دهم هم خارج است؟ اگر این چنین است که جای بسی تاسف است.

نماینده فردوس و طبس افزود: چرا وقتی در برنامه سوم و چهارم توسعه تکلیف شد این اساسنامه تهیه شود این کار انجام نشد؟ چرا این وزارتخانه باید بدون قانون اداره شود؟ آیا خبرهایی که دیوان محاسبات در سال 82 از 6 میلیون دلار انحراف مالی دولت وقت منتشر کرد کسی پیگیری کرده است؟

عابدی با بیان اینکه بیشترین مفاسد اقتصادی و قاچاق در این وزارتخانه صورت گرفته است خاطرنشان ساخت: میلیون ها لیتر گازوئیل و نفت قاچاق می شود ولی هیچ اقدامی برای جلوگیری از آن صورت نمی گیرد.

این نماینده با بیان این که عدم وجود اساسنامه حق نظارت را از مجلس گرفته است اظهار داشت: مجلس زمانی می تواند نظارت تقنینی خود را انجام دهد که قانون و اساسنامه مشخصی وجود داشته باشد ولی متاسفانه تاکنون این قانون تهیه نشده است.

وی ادامه داد: در 14 اسفند 87 در جلسه ای که با دوستان نماینده داشتیم تصمیم گرفتیم در مجس هشتم 5، 6 موضوع مهم و اساسی کشور را بررسی و حل کنیم که قانونمند کردن وزارت نفت هم از جمله این موضوعات مهم بود.

عابدی تصریح کرد: از آن زمان و در دوره وزیر قبلی تاکنون هیچ اتفاق نیفتاده است و تلاش می شود که این موضوع به فراموشی سپرده شود. چرا باید این مساله فراموش شود؟

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به گزارش کمیسیون اصل نود درخصوص عدم ارائه به موقع اساسنامه شرکت نفت از سوی دولت اظهار داشت: اخیرا کمیسیون اصل نود گزارشی را از همین انحرافات ارائه داده است. دیوان محاسبات نیز کرارا گزارشاتی را از تخلفات  وزارت نفت ارائه می دهد. هفته گذشته هم که یک فوریت تغییر قانون نفت و گاز از سوی نمایندگان مجلس مطرح شد.

نماینده فردوس و طبس با بیان این که اگر دولت اراده و توان تهیه این اساسنامه را ندارد قاطعانه اعلام کند، گفت: این مساله از برنامه پنجم هم مهمتر است باید هر چه سریعتر وزارت نفت قانونمند شود و تکلیف درآمدهای خزانه مشخص شود.

عابدی خاطرنشان ساخت: اگر دولت می تواند ظرف یک ماه تا 40 روز آینده این اساسنامه را تهیه کند اعلام کند، در غیر این صورت مجلس هشتم مصمم است تکلیف وزارت نفت و قانونمند کردن اساسنامه های نفت، گاز و پتروشیمی را هر چه سریعتر مشخص کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی با تاکید بر این که خام فروشی نفت و گاز به صلاح کشور نیست، اظهار داشت: آیا 30 سال خام فروشی برای کشور کافی نیست؟ آیا برای 9 دولت قبل و فعلی کافی نیست؟ چه خبر است؟

عابدی گفت: مجلس هشتم مصمم به انجام این اقدام است و اگر دولت اراده ای برای انجام این کار دارد سریعا اقدام کند و الا مجلس وارد عمل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت در ادامه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و سوال از وزیر نفت، مسعود میرکاظمی وزیر نفت به سوالات عابدی نماینده فردوس و طبس پاسخ داد.

بعد از اظهارات وزیر نفت، عابدی در بخش دوم سخنان خود با تاکید بر این که باید در سیاستهای کلی اصل 44 و برنامه چشم انداز 20 ساله در حوزه نفت برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد، اظهار داشت: دولت و مجلس باید عزم جدی در انجام این کار داشته باشند و خلأهای موجود را در برنامه پنجم جبران کنند.

وی افزود: ذخیره سازی نفت و گاز بر روی کشتی ها باید کنار گذاشته شود؛ چرا که برای اقتصاد کشور مقرون به صرفه نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی با تاکید بر اینکه مجلس مصمم به ایجاد تغییرات در وزارت نفت است خاطرنشان ساخت: امیدواریم این اراده که در دولت برای ارائه این اساسنامه وجود دارد در نهایت منجر به ارائه لایحه این اساسنامه طی دو ماه آینده شود تا در کنار طرح یک فوریتی کار گروه کمیسیون انرژی مبنی بر تغییر قانون نفت و گاز، بتوانیم این حوزه مهم را هر چه سریعتر قانونمند کنیم.

عابدی اظهار امیدواری کرد طی دو ماه آینده اساسنامه نفت به رای نمایندگان گذاشته شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet