حلول ماه ربیع الاول
1389/07/10 08:43:00
سرویس صحن
وزیر نفت در پاسخ به سوال محمدکریم عابدی درخصوص اساسنامه ملی نفت:

حجم قابل توجهی از اساسنامه تنظیم شده است

**میرکاظمی با بیان این که حجم قابل توجهی از اساسنامه ملی نفت تنظیم شده است خواستار افزایش اختیارات وزیر نفت در این اساسنامه شد.

ّه گزارش خبرنگار خانه ملت مسعود میرکاظمی روزچهارشنبه (7 مهرماه) در صحن علنی مجلس در  پاسخ به سوال محمدکریم عابدی نماینده فردوس، طبس، سرایان و بشرویه مبنی بر این که چرا وزارت نفت تاکنون اساسنامه جامع و کاملی تهیه نکرده است و اگر تهیه کرده چرا به مجلس شورای اسلامی ارائه نکرده و مسیر تصویب را پیگیری نکرده و از اصل (53) قانون اساسی تبعیت نکرده است، پاسخ گفت.

وزر نفت گفت: قانون تاسیس نفت در سال 58 اشاره کرده است که دولت باید اساسنامه نفت را برای شرکت ملی نفت تنظیم و ارائه کند و در سال 65 هم این قانون تکرار شده و دولت را مکلف به تحویل اساسنامه به مجلس کرده است و این قانون تا سال 84 در بودجه های سنواتی مدام تکرار شده است و تا سال 89 مدام قید می شده است که وزارت نفت مکلف است این اساسنامه را تحویل دهد.

وی افزود: در کمیسیون تلفیق در بودجه 89 مجددا می خواست این بند تکرار کند که من در کمیسیون تلفیق اعتراض کردم و گفتم از سال 58 مدام می گویید وزارت نفت باید این اساسنامه را تحویل دهد، در حالی بهتر است به جای وزارت نفت بنویسید دولت و وزارت نفت را بیشتر از این درگیر بکنید آن هم در این شرایط که باید برای مقابله با عدم تراز هزینه و درآمد، سرمایه گذاری ها را تشدید کند و از طرفی باید موضوع میادین مشترک را پیگیری و به این کار سرعت ببخشد.

میرکاظمی در ادامه به بیان اقداماتی که در وزارت نفت انجام شده پرداخت و گفت: در سال 84 که در بودجه اشاره شد که باید اساسنامه ارائه شود در 23/4/84 وزارت نفت و وزیر وقت آن دولت این اساسنامه را به دولت تقدیم کرد و مجددا در دی 86 به دلیل ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 اساسنامه بازنگری شد و براساس این قانون، مجددا در سال 29/2/87 این اساسنامه برای سیر مراحل تصویب به دولت ارسال شده و زمانی که بنده به وزارت نفت رفتم برای این که این نوبت را از دست ندهیم، عنوان کردیم که اگر بخواهیم اصلاحاتی را این اساسنامه انجام دهیم این کار را در کمیسیون تخصصی دولت اعمال خواهیم کرد.

وی افزود: پس از اینکه در بودجه 89 موضوع تحویل اساسنامه قید شد بنده برای پیگیری بیشتر هم با رئیس جمهور صحبت کردم و هم با معاون اول ایشان آقای رحیمی تا ترتیبی اتخاذ شود که بررسی این موضوع خارج از نوبت انجام شود.

وزیر نفت تصریح کرد: تاکنون بیش از 10 جلسه در کمیسیون اقتصادی دولت برای این منظور تشکیل شده است و آقای مروی معاون حقوقی و امور مجلس، مسئول پیگیری این اساسنامه شدند و کمیته های مختلفی را تشکیل دادند و با کمکی که به کمیسیون اقتصادی کردند حجم قابل توجهی از کار پیش رفت و توافقات خوبی در این زمینه صورت گرفت.

وی با بیان این که با توجه به سیاست های اصل 44 و قصور بخش خصوصی در نفت بازنگری مجددی در اساسنامه صورت گرفته است، گفت: در کمیسیون انرژی هم کمیته ای تشکیل شد این موضوع را به طور موازی با کمیسیون اقتصادی دنبال کرد، تا این موضوع هر چه سریعتر به سرانجام برسد و ما در تلاشیم که هر چه زودتر این اساسنامه را به یک جمع بندی برسانیم.

میرکاظمی با بیان اینکه طولانی شدن این مساله هیچ مزیتی برای ما ندارد، تاکید کرد: وزارت نفت تمام تلاش خود را با پیگیری های مختلف و ارسال نامه های گوناگون برای تعیین تکلیف این اساسنامه انجام داده است.

وی با اشاره به کاهش اختیارات وزارت نفت در بودجه سال 89 تصریح کرد: ما تلاش داریم تا در صورت امکان در این اساسنامه اختیارات وزیر را بیشتر کنیم؛ چرا که محدودیت هایی که در بودجه منعکس شده است امکان هیچ گونه حرکتی را برای وزیر باقی نمی گذارد.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: امیدواریم با تلاش و مشارکت مجلس و دولت برای تدوین این اساسنامه که نگرانی دو قوه نیز محسوب می شود، مشکل این اساسنامه حل شود.

پس از توضیحات محمدکریم عابدی نماینده سوال کننده میرکاظمی وزیر نفت در بخش دوم توضیحات در پاسخ به اظهارات وی مبنی بر این که بیشترین فساد اقتصادی در وزارت نفت صورت می گیرد گفت: تلاش کارکنان صنعت نفت چه در این زمان و چه در زمان جنگ و 8 سال دفاع مقدس بر این بوده است که اجازه ندهند حتی یک روز صادرات نفت قطع شود.

وی با بیان اینکه کشورهای سلطه طلب تلاش می کنند تا بنزین وارد ایران نشود گفت: در 3 ماه گذشته ورودی بنزین به ایران به شدت کاهش پیدا کرد اما خوشبختانه با ابتکارات و خلاقیت های همکارانمان توانسته ایم تا حدودی با این تحریم مقابله کنیم و نه تنها بنزین را تولید کرده ایم بلکه ذخایر را نیز افزایش داده ایم. نباید تلاش این عزیزان را نادیده گرفت.

میرکاظمی تصریح کرد: باید با فساد اقتصادی برخورد شود و این کار در دوره های قبلی صورت گرفته و الان هم برخورد می شود و مطمئن باشید که صنعت نفتی که امروز بر سر کار است از این مطالبی که مطرح شد مبرا است.

وی افزود: در حوزه میدان های مشترک ما بیش از هر زمان دیگری در این بحث حضور موثر داریم و حساب های مالی وزارت نفت شفاف است و رسیدن به موفقیت در میدان های مشترک که آرزوی همه عزیزان بوده در شرایط تحریم که فشار بر عدم سرمایه گذاری در صنعت نفت بوده، حاصل شده و فازهای پارس جنوبی همه فعال شده و بخشی از قراردادهای میدان های مشترک نفتی ما در غرب کشور و در خلیج فارس بسته شده و بخش دیگر آن تا پایان سال بسته خواهد شد.

وزیر نفت تصریح کرد: ارائه اساسنامه به صورت جدی در حال پیگیری است و اینگونه نیست که دولت بتواند با در اختیار داشتن اساسنامه هر کاری انجام دهد.

وی ادامه داد: در این چند سال هم که در بودجه سنواتی هزینه ها به ریز نوشته می شود و اختیاراتی هم که بنده به عنوان وزیر نفت برای انجام مذاکرات دادم در مقابل یک سازمان اقتصادی دولتی که 10 سال پیش مدیر آن بودم بسیار ناچیز است.

وی با بیان این که من باید بتوانم به تعهداتی که دارم عمل کنم گفت: در برنامه پنجم وزارت نفت موظف شده است 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری در نفت داشته باشد بنابراین اختیارات من باید به گونه ای باشد که بتوانم از پس این مسئولیت برآیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet