شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/07/10 08:45:00
سرویس صحن
در خصوص توقف پذیرش دانشجو در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای

مصوبه شورای عالی اداری مغایر مصوبات مجلس است

**کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: مصوبه شورای عالی اداری مبنی بر توقف پذیرش و ثبت نام دانشجو در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای با مصوبات مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی مغایرت دارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن کامل گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات پیرامون عدم اجرای قانون پذیرش دانشجو در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای،‌مراکز تربیت معلم و دانشگاه شهید رجایی  روز چهارشنبه 7 مهرماه که به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید به این شرح است:

الف ـ توضیحات وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش در جلسه مورخ یکشنبه 27/4/1389 کمیسیون آموزش و تحقیقات پیرامون دلایل عدم پذیرش دانشجو برای آموزشکده های فنی و حرفه ای و عدم اجرای قانون پذیرش دانشجو در آموزشکده های فنی و حرفه ای مراکز تربیت معلم و دانشگاه شهید رجایی

1ـ با توجه به این که قانون پذیرش دانشجو در آموزشکده های فنی و حرفه ای و مراکز تربیت معلم و دانشگاه شهید رجایی به وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش ابلاغ نگردیده و لذا اقدامی براساس این قانون انجام نداده اند. در مقابل، مصوبه شورای عالی اداری به وزارتخانه های مذکور ابلاغ گردید که براساس بند (5) تبصره (3) همین مصوبه خواسته شده بود که پذیرش برای آموزشکده های فنی و حرفه ای صورت نگیرد لذا دستور توقف ثبت نام در آموزشکده های فنی و حرفه ای صادر شد.

2ـ وزیر آموزش و پرورش عنوان نمود اگرچه پذیرش دانشجو در مقاطع آموزش عالی ار چهارچوب شرح وظایف وزارت آموزش و پرورش نمی داند اما موافق و اگذاری فضاهای آموزشکده های فنی و حرفه ای نیست.

3ـ وزیر علوم تحقیقات و فناوری عنوان نمود که قائل به تفکیک رشته های جامع علمی ـ کاربردی به دو بخش آکادمیک و غیرآکادمیک هست و رشته های علمی کاربردی آکادمیک باید به دانشگاهها داده شود.

4ـ وزیر آموزش و پرورش عنوان نمود با رایزنی های صورت گرفته، پذیرش دانشجو برای آموزشکده های فنی و حرفه ای برای سال 1389 موافقت شده است و در سال جاری پذیرش برای آموزشکده های فنی و حرفه ای انجام خواهد شد. در مورد پذیرش در دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی هم وزیر محترم علوم عنوان کرد در اسفندماه 88 برای سال تحصیلی 90- 89 برای مراکز آموزش عالی علمی ـ کاربردی دانشجو پذیرفته شده و این مراکز برای سال تحصیلی 90- 89 دانشجو خواهند داشت.

5ـ همچنین وزرای محترم عنوان نمودند براساس مصوبه شورای عالی اداری هشت ماه فرصت داده شده که نسبت به اجرایی شدن مصوبه شورای عالی اداری اقدام شود. لذا در این فرصت موضوع را می توانند بررسی نمایند.

ب ـ نظرات کمیسیون پیرامون دلایل مغایرت مصوبه شورای عالی اداری با مصوبات مجلس

1ـ با توجه به ابلاغ قانون پذیرش دانشجو در آموزشکده های فنی و حرفه ای، مراکز تربیت معلم و دانشگاه شهید رجایی این قانون در موارد زیر مصوبه شورا را لغو نموده و دولت نباید به مصوبه شورا ترتیب اثر دهد:

الف ـ بند (1) مصوبه شورای عالی اداری در مورد انتزاع آموزشکده های فنی و حرفه ای از وزارت آموزش و پرورش و انتزاع دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی از وزارت علوم با تبصره (3) ماده واحده قانون مصوب مجلس شورای اسلامی مغایرت دارد.

ب ـ تبصره (3) بند (5) مصوبه شورای عالی اداری در مورد عدم پذیرش دانشجو برای آموزشکده های فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی و کاربردی مغایر با متن ماده واحده و تبصره (2) قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است. (البته مغایرت با متن ماه واحده به موجب مصوبه مورخ 27/4/89 شورای عالی اداری برای سال 1389 رفع گردیده است).

ج ـ انتزاع آموزشکده های فنی و حرفه ای و عدم پذیرش در این آموزشکده ها از وزارت آموزش و پرورش مغایر با تبصره های (2) و (3) قانون پذیرش دانشجو در آموزشکده های فنی و حرفه ای، مراکز تربیت معلم و دانشگاه شهید رجایی و همچنین بندهای (11) و (18) ماده (10) قانون شرح وظایف وزارت آموزش و پرورش مصوب مجلس شورای اسلامی می باشد.

2ـ مطابق بند (24) قانون جایگاه، اهداف و وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از وظایف این شورا عبارت است از «تصویب ضوابط تاسیس و موسسات و مراکز علمی فرهنگی تحقیقاتی، فرهنگستان ها ـ دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و تصویب اساسنامه هر یک و تجدیدنظر در اساسنامه های موسسات مشابه عنداللزوم»، براین اساس اساسنامه دانشگاه علمی ـ کاربردی به تصویب شورای گسترش آموزش عالی که از جمله شوراهای زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی است رسیده است. با توجه به این که مصوبه شورای عالی اداری به منزله تغییر اساسنامه مزبور محسوب می گردد انجام این تغییر در صلاحیت شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و مصوبه شورای عالی اداری خارج از حدود اختیارات این شورا و مغایر با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

3ـ علاوه بر موارد فوق هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین نیز طی نامه شماره 5642/ پ مورخ 29/4/1389 مصوبه شورای عالی اداری را در موارد متعدد مغایر قوانین اعلام نموده است. (پیوست شماره 3).

4 ـ اگرچه از سوی وزرای محترم توضیح داده شده که با پذیرش دانشجو در آموزشکده های فنی و حرفه ای موافقت گردیده است ولی طبق بخشنامه شماره 90611/150 مورخ 27/4/89 شورای عالی اداری (پیوست 4) این موافقت منحصر به سال تحصیلی 90-89 است و از سال 1390 متوقف می گردد و این محدودیت علاوه بر خلاف قانون بودن لطمه بزرگی به تمایل دانش آموزان به انتخاب رشته های هنرستان و فنی و حرفه ای در دوره دبیرستان وارد می نماید و به تبع آن صدمات جبران ناپذیری را به آموزشهای فنی و حرفه ای در کشور به دنبال خواهد داشت.

5ـ علی رغم توضیح وزیر محترم علوم در مورد پذیرش دانشجو در اسفند سال 88 برای مراکز آموزش عالی علمی ـ کاربردی برای سال تحصیلی 90 -89 با مراجعه تعداد بسیاری از مسئولین این مراکز به کمیسیون (پیوست 5) عنوان شد که همه ساله در مرداد ماه برای این مراکز نیز پذیرش دانشجو شده است که تابستان امسال متوقف گردیده است.

در نهایت با توجه به مطالب فوق مصوبه شورای عالی اداری به شماره 66196 مورخ 6/4/1389 مغایر با مصوبات مجلس بوده و لذا باید لغو گردد. ضمن این که چنین حرکتی می تواند لطمه جبران ناپذیری به آموزشهای فنی و حرفه ای در کشور وارد نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet