حلول ماه ربیع الاول
1389/07/10 09:14:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در مراسم قدردانی از برترین‌های تبلیغ:

کلام روحانی همدرد مردم تاثیرگذار است

**علی لاریجانی خاطرنشان کرد: روحانیت اگر همدرد مردم باشد کلامش نافذ می‌شود؛ اما وقتی مردم از او دروغ بشنود سخنش تاثیرگذار نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت از قم، "علی لاریجانی" صبح امروز طی سخنانی در مراسم قدردانی از برترین های تبلیغ در سالن اجتماعات دفتر تبلیغات اسلامی قم به تبیین خصوصیات روحانیت شیعه در کشور پرداخت و گفت: یکی از ویژگی های مهم روحانیت با مردم بودن در همه شرایط است.

وی افزود: سیاستمدارانی که در طول تاریخ درک درستی از روحانیت داشتند زمینه عزتمندی کشور را فراهم کردند و آن افرادی که از این موضوع غفلت کردند باعث شدند که ضربه شدیدی به کشور وارد شود.

رئیس قوه مقننه با اشاره به نقش روحانیت در طول تاریخ به ویژه از زمان صفویه تاکنون خاطرنشان کرد: به دلیل نقش روحانیت در زمان صفویه کشور تا حدود زیادی یکپارچگی خود را حفظ کرد. پس از دوران صفویه تا زمان قاجار ما شاهد یک به هم ریختگی در کشور بودیم.

وی به دو جنگ ایران با روس‌ها در زمان قاجار اشاره کرد و گفت: در جنگ اول به دلیل بی‌اعتنایی به روحانیت ما شکست خوردیم؛ اما در جنگ دوم به دلیل نقشی که روحانیت ایفا کردند ما به پیروزی رسیدیم هر چند که پس از مدتی به دلیل بی لیاقتی پادشاهان قاجار معاهدات ترکمنچای و گلستان منعقد شد.

نماینده مردم قم با اشاره به دوره پهلوی هم خاطرنشان کرد: در این دوره به دلیل نگرانی‌هایی که پهلوی‌ها از وجود روحانیت در کشور داشتند ما با مشکلات زیادی روبه‌رو شده و آن قرارداد ننگین کاپیتالاسیون منعقد شد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به حضور همیشگی روحانیت در کنار مردم خاطرنشان کرد: ما نقش موثر روحانیت را در نهضت تنباکو به خوبی مشاهده کردیم.

وی در ادامه به نقش منورالفکرها در دوران پهلوی اشاره کرد و گفت: نقش منورالفکرها در آن زمان بیشتر تخریبی بود که این امر را می توان در دوران نهضت مشروطه به خوبی مشاهده کرد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به حضور روحانیت در دفاع مقدس اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در زمان جنگ تحمیلی با وجود همه مشکلات باز هم این روحانیت بود که از حقوق مردم صیانت کرد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به ستمی که در زمان ریاست جمهوری بنی‌صدر به انقلاب شد، افزود: بنی‌صدر با وجود این‌که فرماندهی کل قوا را بر عهده داشت به جای این‌که در جبهه‌ها بجنگد در روزنامه‌ها با نیروهای خودی حرف می‌زد.

وی با اظهار این‌که در تمام دوران فرماندهی بنی‌صدر دو حمله بیشتر نشد، افزود: واقعا یک سال آغازین جنگ داستان غم انگیزی دارد.

رئیس مجلس افزود: ما شاهدیم که پس از برکناری بنی‌صدر یک فضای تنفسی برای روحانیت به وجود آمد و رزمندگان اسلام پشت سرهم به پیروزی‌هایی در جبهه دست یافتند و حصر آبادان شکسته شد.

وی به نقش ولایت‌فقیه در زمان هشت سال جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: پس از بنی‌صدر وقتی که ولایت‌فقیه مستقیم با مردم ارتباط برقرار کرد یک جهش بزرگی در جبهه‌های جنگ حق علیه باطل به وجود آمد.

لاریجانی به نقش دیگر روحانیت در جامعه اشاره کرد و گفت: روحانیت همواره نقش میانداری و همراهی در جامعه داشته است.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی‌های تبلیغ اشاره کرد و گفت: مارکسیست‌ها معتقد بودند هدف وسیله را توجیه می‌کند، اما غربی‌ها بدتر از مارکسیست‌ها هستند که برای رسیدن به هدف از هر وسیله‌ای استفاده می‌کنند.

نماینده مردم قم با اظهار این‌که همواره یک نوع فریبکاری در تبلیغ وجود دارد، خاطرنشان کرد: امروز در دنیا به تبلیغات نمی‌توان اعتماد کرد.

وی با اشاره به ویژگی‌های تبلیغ در نظام دینی خاطرنشان ساخت: در نظام دینی در تبلیغ هدف رسیدن به حقیقت است.

رئیس مجلس ویژگی‌های تاثیرگذاری پیام اشاره کرد و گفت: به عنوان نمونه اگر یک روحانی در جبهه نبود، حرفش نافذ نبود اما وقتی در جبهه‌ها می‌جنگید تاثیر سخنانش بیشتر می‌شد و این موضوع در همه عرصه‌ها صادق است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: روحانیت اگر همدرد مردم باشد کلامش نافذ بوده اما وقتی مردم از او دروغ بشنود سخنش تاثیرگذار نخواهد بود.

وی با اشاره دلیل تاثیرگذاری سخنان ائمه اطهار گفت: دلیل این که اولیای دینی ما یک سخن گفته‌اند و همه مجاب می‌شوند فقط غنای آن کلام نیست بلکه می‌پذیرند که آن بزرگواران با نیازها و مشکلات مردم آشنا هستند و برای همین تاثیرگذاری سخنان آنان بیشتر بود.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به فشارهایی که غربی‌ها به جمهوری اسلامی وارد می‌کنند، اشاره کرد و افزود: با توجه به این فشارها باید روحیه استقامت را برای مردم در این دوره گذار فراهم کرد.

نماینده مردم قم با اشاره به درخواست غربی‌ها برای انجام مذاکرات هسته‌ای با ایران خاطرنشان کرد: در این درخواست‌ها برای مذاکره یک نوع نفاق وجود دارد و روشن کردن این شرایط برای مردم خیلی مهم است.

عضو شورای عالی امنیت ملی با اظهار این‌که در چنین شرایطی رفع مشکلات کشور نیاز به تمرکز در داخل کشور داریم، افزود: باید روی تولید در داخل کار بیشتری کنیم.

وی به مهمترین مشکلات در کشور اشاره کرد و گفت: اشتغال وقتی رخ می‌دهد که تولید در جامعه افزایش یابد.
رئیس مجلس با تاکید بر این که واردات نمی تواند مشکلات اقتصادی کشور را حل کند خاطرنشان کرد: تنها با تولید است که مشکلات اقتصادی جامعه قابل حل است و ما باید بسترهای آن را فراهم کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet