خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/07/10 09:12:00
سرویس سیاسی
در مراسم نکوداشت آیت الله موسوی لاری:

لاریجانی بر پرهیز از افراط و تفریط تاکید کرد

**رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: افراط و تفریط همواره مشکلات زیادی را در تاریخ جوامع اسلامی ایجاد کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت، "علی لاریجانی" ظهر روز پنجشنبه 8 مهر ماه طی سخنانی در مراسم نکوداشت شخصیت آیت الله مجتبی موسوی لاری که در سالن اجتماعات قدس مدرسه عالی امام خمینی (ره) قم برگزار شد، با قدردانی از برگزاری چنین مراسمی گفت: یک کمبودی در حوزه علمیه قم مشاهده می‌شد و آن قدردانی از چهره های ماندگار حوزه بود.

لاریجانی با اشاره به اشتیاق خود برای حضور در مراسم نکوداشت شخصیت آیت الله موسوی لاری خاطرنشان کرد: اینکه ما برای بزرگان چنین مراسمی را برگزار می‌کنیم جدا از قدردانی از شخصیت آنها باعث تشویق جوانان برای حرکت به این سمت و سو می‌شود.

رئیس مجلس با اشاره  به حضور آیت الله مصباح یزدی در این مراسم اشاره کرد و گفت: از مسئولان برگزاری این مراسم تقاضا داریم که در مرحله بعدی نیز برای آیت الله مصباح یزدی نیز چنین مراسم نکوداشتی برگزار شود.

وی با اشاره به بخشی از سخنان آیت الله مصباح یزدی درباره شخصیت آیت الله موسوی لاری خاطرنشان کرد: ایشان نکات مهمی را بیان فرمودند که بخشی از آنها در ذهن من بود که دیگر تکرار نمی‌کنم.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که در صحنه جهانی دو رویه قدرت و فرهنگ وجود دارد، خاطرنشان کرد: همیشه به دلیل جذابیت رویه قدرت نقش آن پررنگ تر از فرهنگ در عرصه تعاملات جهانی است. من معتقدم رویه فرهنگ پراهمیت‌تر از رویه قدرت بوده و تاثیرگذاری آن بیشتر است. زیرا رویه قدرت به سرعت تغییر می‌کند، اما ویژگی رویه فرهنگی این است که وقتی گسترش پیدا کرد پایدار می‌ماند.

وی ادامه داد: معمولا افراد تیزبین رویه فرهنگ را دنبال کرده و افرادی که عجله دارند به سمت رویه قدرت می‌روند.

نماینده مردم قم با تاکید بر اینکه هرکس نمی‌تواند وارد رویه فرهنگ شود، افزود: کسانی می‌توانند وارد این عرصه شوند که استعداد کافی را داشته و مهمتر از همه زبان و منطق طرف دیگر را بشناسند.

وی با اظهار اینکه مقصود من از درک زبان و منطق طرف مقابل زبان انگلیسی و عربی نیست، افزود: قصد من از درک زبان و منطق طرف مقابل درک منطق ذهنی او است.

لاریجانی به ذکر نمونه‌ای در این راستا اشاره کرد و گفت: هر کسی به شرق و غرب رفته باشد برای بیان عقاید خود غیر از الفبای زبانی باید با چارچوب های ذهنی آنها هم آَشنا باشند.

وی تصریح کرد: اگر کسی چهارچوب های ذهنی افراد را در شرق و غرب نشناسد نمی‌تواند منظور خود را به خوبی به آنها بفهماند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: کسی که می‌خواهد فکری را در دنیا منتشر کند باید ضمن قوی بودن خود چهارچوب های منطقی ذهنی افراد آن جامعه را هم بشناسد.

وی افزود: اگر ما بخواهیم چارچوب های ذهنی افراد را عوض کنیم باید چهارچوب ذهنی طرف مقابل را بشناسیم.

رئیس مجلس با اظهار اینکه افراد نادری هستند که این خصوصیات را دارند افزود: آیت الله موسوی لاری یکی از این شخصیت ها بودند که به دلیل سفرها و دیدارهای زیادی که داشتند دارای چنین ویژگی بودند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به علاقه مندی که در دنیا به شناخت اسلام و مکتب اهل بیت وجود دارد، افزود: امروز تعلق خاطر برای شناخت اسلام و اهل بیت در دنیا زیاد است اما برخی به دنبال مشوح سازی در موارد هستند.

وی به حادثه اهانت بار قرآن سوزی در آمریکا اشاره کرد و گفت: مساله قرآن سوزی در ایالات متحده یک بخش نادر از کار غربی‌ها برای مشوح سازی در شناخت اسلام و اهل بیت است.

رئیس مجلس در ادامه با اشاره به ویژگی های آیت الله موسوی لاری خاطرنشان کرد: غیر از سبقه معنوی ایشان استواری در مطلب در عین سادگی از خصوصیات مهم ایشان است که مرحوم شهید مطهری هم از چنین خصوصیتی برخوردار بودند.

لاریجانی با تاکید به بیان مطالب با زبان ساده خاطرنشان کرد: برای این که مخاطبان ما در جامعه از همه اقشار هستند باید از سخن گفتن به شکل غامض پرهیز نماییم.

وی با اشاره به بحثهایی که درباره لزوم تشکیل حکومت اسلامی در جامعه می شود افزود: برخی بر این عقیده اند که حکومت اسلامی لازم است تا عدالت را در جامعه محقق شود.

وی با اشاره به نقدی که آیت الله موسوی لاری نسبت به رفتارهای غربِی‌ها داشته‌اند، خاطرنشان کرد: ایشان در آثار خود نقدی به دموکراسی و نحوه قانونگذاری در کشورهایی دارند که ما به اصطلاح آنها را دموکراتیک می نامیم.

وی افزود: آیت الله موسوی لاری معتقد بود که این نوع قانونگذاری مبنای مشروعیت و معیار روشنی ندارد چرا که مبنا تمایلات افراد است و این تمایلات افراد در شرایط مختلف تغییر می کند.

رئیس مجلس اعتدال در نظر را یکی از ویژگی های آیت الله موسوی لاری دانست و خاطرنشان کرد: ما در تاریخ گذشته اسلامی افراط و تفریط های زیادی را دیده ایم که مشکلاتی برای جوامع به وجود آورده است. اگر کسی در دام این دو طیف قرار گیرد نمی تواند با مخاطب خود ارتباط برقرار کند.

لاریجانی مخالفت با خرافه گری، تنوع موضوعاتی، توجه به نکات اساسی، نگاه واقع بینانه و جذابیت در آثار را از دیگر ویژگی های بارز آیت الله موسوی لاری عنوان کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی های مطلوب یک جامعه اسلامی اشاره کرد و گفت: بیداری امت نیاز به قوه تشخیص دارد اگر جامعه را به سمتی هدایت کنیم که این ویژگی را نداشته باشد به نتیجه نمی رسیم.

نماینده مردم قم با اظهار این که آیت الله موسوی لاری معتقد بود در شرایط نسبتا برزخی قرار گرفته ایم ، افزود: ایشان معتقد به پایان یک عصر فرهنگی و آغاز یک عصر فرهنگی دیگر بودند .

وی با اشاره به بحث هایی که درباره پایان تاریخ در آمریکا زده می شود خاطرنشان کرد: بیان این نظر خیلی از متفکرین را به فکر برده که ما در چه شراطی به سر می بریم.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود خوش سلیقگی در انتخاب واژه ها را از ویژگی های ممتاز آیت الله موسوی لاری بیان کرد و افزود: در امر تبلیغ جذابیت بیان خیلی مهم است و گاهی در طول تاریخ ما شاهد بوده ایم وقتی به عنوان نمونه حضرت علی (ع) سخن می گفت طرف مقابل را منقلب می کرد و این نشان از جذابیت  زیاد کلام حضرت علی داشت.

لاریجانی در پایان سخنان خود با بیان اینکه آیت الله موسوی لاری شکیبایی را پل پیروزی می دانستند، خاطرنشان کرد: این عبارت بسیار رسا است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet