هدر موبایل
1389/07/10 09:23:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس:

از تغییر کاربری اراضی کشاورزی به مسکونی جلوگیری شود

**رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تغییر کاربری اراضی کشاورزی به مسکونی در شمال کشور خواستار جلوگیری از آن شد و با تاکید بر اقتصادی کردن کشاورزی در روستاها، گفت: کشاورزان با وضعیت فعلی نمی‌توانند زندگی کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" عصر روز پنج شنبه 8 مهر ماه در دیدار وزیر، معاونان و مدیران استانی وزارت جهاد کشاورزی با اعلام اینکه بنده درخصوص مسائل کشاورزی دغدغه دارم و مستمرا برنامه های این وزارتخانه را دنبال می کنم از مدیران این وزارتخانه خواست تا در غالب برنامه پنجم توسعه تکلیف کشاورزی و دامپروری کشور را مشخص کنند.

رییس مجلس با اشاره به مشکل کمبود آبی درکشور، خاطرنشان کرد: کشور ما از نظر آب دچار مشکل است و سالانه 250 میلی لیتر بارش داریم که از متوسط جهانی کمتر است و در این شرایط هم باید در برخی محصولات خودکفا شویم.

وی برای غلبه بر مشکل کم آبی در کشور خواستار استفاده از آبیاری تحت فشار شد و افزود: باید برنامه هایی برای اجرای آبیاری تحت فشار طراحی و برای آن بودجه  لازم در نظر گرفته شود; چرا که این موضوعی است که برای بخش کشاورزی اهمیت فوق العاده ای دارد.

لاریجانی کشت گلخانه ای را یکی دیگر از راه های غلبه بر مشکل کم آبی در کشورعنوان کرد و با تاکید بر توسعه کشت گلخانه ای درکشور، گفت: خیلی از مناطق ظرفیت کشت معمولی را ندارند و کشت گلخانه ای به دلیل مصرف کم آب می تواند باصرفه باشد.

وی در این راستا خواستار پرداخت یارانه به کسانی شد که بر روی کشت گلخانه ای سرمایه گذاری می کنند.رییس قوه مقننه با اعلام اینکه از آب های موجود در کشور استفاده بهینه نمی شود، خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که کشور نیازمند خودکفایی در محصولات استراتژیک کشاورزی است.

لاریجانی با اشاره به مشکلاتی که در بخش اشتغال کشور وجود دارد، خاطرنشان ساخت: رفع مشکل اشتغال در کشور نیازمند سرمایه گذاری خاصی است که با بستر سازی در بخش کشاورزی می توان تا حدودی این مشکل را حل کرد.

رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود به انتقاد از واردات بی رویه محصولات کشاورزی به کشور پرداخت و گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید درخصوص جلوگیری از واردات میوه و دام خیلی استوار و مستحکم باشد; چرا که متولی کشاورزان و دامپروران، این وزارتخانه است که باید از حقوق آنها صیانت کند. رییس مجلس با اشاره به شیوع بیماری تب برفکی به دلیل واردات دام زنده به کشور، تصریح کرد: ورود دام های بیمار نباید تکرار شود و در این زمینه قانونی در مجلس تصویب شد و اختیارات را به وزارتخانه تنفیذ کرد و انتظار داریم در این زمینه گام های خوبی برداشته شود.

لاریجانی با اظهار اینکه ظرفیت تولید خوبی در کشور وجود دارد، خطاب به مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، گفت: شما می توانید به صادارات برخی محصولاتی دامی و کشاورزی همچون مرغ به کشورهای دیگر  بیاندیشید; به شرط اینکه در این خصوص ظرفیت سازی کنید.وی در این راستا خواستار حمایت از تولیدکنندگان محصولات کشاورزی و دامی شد و افزود: اگر تکنولوژی تولید را در اختیار کشاورزان و دامپروران قرار دهیم می توانیم درخصوص صادرات کارهای خوبی انجام داده و بازارهای اطراف علاقه مند را تحت پوشش قرار دهیم.

لاریجانی با اشاره به مصرف بالای سموم کشاورزی در کشور، خاطرنشان کرد: امروز در سطح بین المللی دیگر به سمت سموم کشاورزی نمی روند و آن به دلیل عوارضی است که این سموم بر جای می گذارند و ما هم باید سعی کنیم که از این سموم کمتر استفاده کنیم.

وی آموزش کشاورزان را در استفاده کم از سموم کشاورزی موثر دانست و با تاکید بر جدی گرفتن این امر، تصریح کرد: در این میان بحث سلامت مردم هم مطرح است که باید توجه جدی به آن شود; چرا که علاوه بر بحث انسانی از نظر اقتصادی هم به صرفه است.رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات معیشتی کشاورزان اشاره کرد و گفت: کشاورزی به تنهایی در کشور ما نمی تواند روستاها را پایدار نگه دارند.وی تصریح کرد: اگر بخواهیم کشاورزان روی پای خود بایستند باید در روستاها صنایع جانبی ایجاد کرد.رییس مجلس همچنین با تاکید بر سودمند کردن فعالیت کشاورزی برای مردم، یادآورشد: کشاورزان با وضعیت فعلی نمی توانند زندگی کنند که باید تلاش شود در برنامه پنجم روستاها از نظر گردش اقتصادی به وضع پایداری برسند.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از تغییر کاربری اراضی کشاورزی به مسکونی دربرخی از استان های شمالی، گفت: وزارت جهادکشاورزی باید در این خصوص مراقبت کند، زیرا در کشورهای دیگر اجازه  این تغییر کاربری را نمی دهند و این از مصادیق از بین بردن منابع ملی است.

وی در ادامه با اظهار اینکه به عنوان نمونه همه جا نمی شود برنج کاشت، ولی همه جا می شود ویلا ساخت، خاطرنشان کرد: باید جلوی تغییر کاربری اراضی کشاورزی به مسکونی گرفته شود .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet