خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/07/10 10:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سروری مطرح کرد؛

عملیات ضربتی شناسایی و تعقیب عوامل حادثه تروریستی مهاباد

**رئیس هیئت اعزامی مجلس به مهاباد گفت: سپاه در نخستین ساعات پس از وقوع حادثه تروریستی مهاباد، عوامل اصلی و پشتیبانی‌کننده آنان را در عملیاتی ضربتی معدوم کرد و ۲ یا ۳ نفری که در انفجار دست داشتند نیز شناسایی شده‌اند که هم‌اکنون تحت تعقیب نیروهای انتظامی و امنیتی قرار دارند.

به گزارش فارس، چهارشنبه این هفته 7 مهرماه هیئتی از سوی مجلس شورای اسلامی و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خانه ملت برای بررسی انفجار تروریستی مهاباد که در 31 شهریور و همزمان با هفته دفاع مقدس و رژه نیروهای مسلح در این منطقه صورت گرفت، به ارومیه اعزام شدند تا از نزدیک در جریان نحوه رسیدگی‌ها و پیگیری‌های مسئولان در خصوص این حادثه تروریستی قرار گیرند.

پرویز سروری نماینده تهران، جلال محمودزاده نماینده مهاباد، فاطمه آلیا نماینده تهران و عبدالمحمد بابااحمدی نماینده لردگان اعضای هیئت اعزامی مجلس به مهاباد بودند که پرویز سروری ریاست این هیئت اعزامی را بر عهده داشت.

پرویز سروری نماینده مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با فارس در بیان گزارشی از سفر هیئت اعزامی مجلس به مهاباد اظهار داشت: به دنبال حادثه دلخراش انفجار در مهاباد، از طرف مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون امنیت ملی، هیئتی مأمور رسیدگی به موضوع، به ویژه دلجویی و سرکشی از خانواده‌های شهدای این حادثه تروریستی شد.

وی افزود: در ابتدای این سفر، به ارومیه رفتیم و پس از برگزاری جلسه‌ای با استاندار آذربایجان غربی، راهی مهاباد شدیم تا از نزدیک محل وقوع انفجار را مشاهده و توضیحات مسئولان مربوطه را استماع کنیم و در جریان برنامه‌های رژه 31 شهریور و نحوه انفجار و موضوعات دیگر قرار گیریم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه یادآور شد: پس از آن به محل دفن شهدای این حادثه تروریستی رفتیم و پس از ادای احترام به مقام شامخ این شهدا، مصاحبه‌ای با رسانه‌های مهاباد داشتیم. سپس به منزل خانواده شهدای این حادثه تروریسیتی رفتیم و از نزدیک ضمن تسلیت و تعزیت شهادت این افراد، پیام تسلیت ریاست مجلس و رئیس کمیسیون امنیت ملی و نمایندگان مجلس را به آنها ابلاغ کردیم.

رئیس هیئت اعزامی مجلس به مهاباد بر همین اساس تصریح کرد: ما در آنجا روحیات انقلابی مردمی که شهدای بزرگی را از دست داده بودند، را مشاهده کردیم، در حالی که اشک از چشمان آنان سرازیر بود، اما همه آنها اعلام می‌کردند که حاضرند همه فرزندانشان را در راه امام و انقلاب تقدیم کنند.

وی گفت: صلابت، اقتدار، اخلاص و ایثار در بیانات آنها موج می‌زد و دریای خروشان احساسات سرشار این عزیزان را احساس می‌کردیم که صحنه‌های بسیار غرورآفرینی بود.

نماینده مردم تهران در مجلس همچنین گفت: از ساعات ابتدایی وقوع حادثه، استاندار آذربایجان غربی خودش را به آنجا رسانده و در محل مستقر شده و همین امر موجب شده بود که خانواده شهدا احساس خوبی داشته باشند؛ استاندار به مجروحان و مصدومان در بیمارستان نیز سرکشی کرده بود.

وی اضافه کرد: وزیر کشور نیز سریعاً خودش را به محل حادثه رسانده بود و در عین حال دستورات بسیار خوبی برای دلجویی از خانواده شهدا و پیگیری وضعیت مصدومان و مجروحان حادثه داده بود، از سوی دیگر خود مسئولان و فرماندار محترم شهر که بسیار دلسوز و توانمند بود، موضوع را پیگیری کرده و در شورای تأمین استان و شهرستان گزارش کاملی را ارائه داد.

سروری بر همین اساس تصریح کرد: مسئولان استان تلاش جدی را برای پیگیری و بررسی این حادثه تروریستی انجام داده بودند تا مصدومان و مجروحان سریعاً مداوا شوند.

وی با تأکید بر اینکه نسبت به پیگیری عوامل این حادثه تروریستی و ردیابی آنان اقدامات جدی صورت گرفته بود، عنوان کرد: خوشبختانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صلابت و قدرت در اولین ساعات پس از وقوع این حادثه، رد عوامل آنها را پیدا کرد و نیروهای پشتیبانی‌کننده آنان را در عملیاتی بسیار ضربتی معدوم کرد و 2 یا 3 نفری که در انفجار دست داشتند نیز شناسایی شده‌اند که هم‌اکنون تحت تعقیب نیروهای انتظامی و امنیتی قرار دارند.

رئیس هیئت اعزامی مجلس به مهاباد فرهنگ مسئولان عالی‌رتبه کشورمان در به موقع حاضر شدن در زمان وقوع حوادث این چنینی را بسیار مبارک توصیف کرد و یادآور شد: باید در این زمینه از استاندار آذربایجان غربی و وزارت کشور تقدیر و تشکر شود.

وی همچنین از اعزام نماینده‌ای از سوی ریاست‌جمهوری به مهاباد برای دلجویی از خانواده شهدای این حادثه تروریستی خبر داد و متذکر شد: این اقدام بسیار مناسب و خوبی است.

سروری در ادامه یادآور شد: صحنه‌هایی که در آنجا مشاهد می‌شد، نشان می‌داد که 30 سال تلاش ضد انقلاب برای بدبین کردن مردم عزیز کشورمان نسبت به مسئولان جمهوری اسلامی بی‌اثر بوده و مردم عزیز ایران و مردمان کردستان، خدمات جمهوری اسلامی ایران را مشاهد کرده‌اند.

به گفته وی، ایران دوستی مردم کرد همواره زبانزد بوده و مردم این خطه نشان داده‌اند که دشمنان انقلاب و کشور نمی‌توانند این قطعه ارزشمند ایران اسلامی را متزلزل کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه مصاحبه خود با فارس گفت: در مهاباد شور و شوق بسیار انقلابی را در میان مردم این منطقه شاهد بودیم و در جلسه شورای تأمین نیز این موضوع مطرح شد و مسئولان مربوطه گزارش مفصلی را در این رابطه ارائه کردند و این گزارشات مورد توجه قرار گرفت و انشاءالله در تلاش هستیم که از شورای تأمین استان و شهرستان دعوت کنیم تا به تهران بیایند و ادامه پیگیری‌هایمان را در این زمینه داشته باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد که انشاءالله مجلس بتواند با تدبیر و قاطعیت بنیه‌ دفاعی و امنیتی در مرزها را افزایش و اقدامات مناسبی را در این زمینه انجام دهد.

رئیس هیئت اعزامی مجلس به مهاباد همچنین تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در آنجا رسیدگی شد، وضعیت مرزها بود که متأسفانه دولت اقلیم کردستان عراق نسبت به این موضوع بی‌توجهی می‌کند و اجازه می‌دهد که ضدانقلابیون از مرز کردستان عراق وارد خاک ایران شوند و علیه شهروندان کشورمان اقداماتی ترویستی انجام دهند.

وی افزود: قطعاً وزارت خارجه و مجلس این موضوع را به صورت جدی بررسی و پیگیری می‌کنند، البته ما از دوستانمان در اقلیم کردستان عراق توقع زیادی داریم که با توجه به حسن همجواری، دوستی و برادری که بین ملت ایران و دولت عراق و مردم کردستان عراق وجود دارد، شرط همسایگی را مانند ایران که اجازه نمی‌دهد، تعرضی از خاک کشورمان به آنها صورت گیرد، رعایت کند و اجازه ندهد که از خاک این منطقه تعرضاتی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین اعلام کرد: قطعاً در گزارشی که ما به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهیم کرد، این موضوع را عنوان خواهیم کرد و پیگیری‌های جدی از طرف مجلس در این زمینه انشاءالله صورت خواهد گرفت.

وی این سفر را بسیار پربار، فشرده و مؤثر توصیف کرد و یادآور شد: ما فکر می‌کنیم که این حادثه باعث انسجام ملی بین ملت مسلمان و شهیدپرور کشورمان خواهد بود و آن وحدت و انسجامی که بین مسئولان و مردم در مهاباد مشاهده می‌شود، شاید در طول 30 سال گذشته کمتر وجود داشته است.

پرویز سروری در خاتمه بیان کرد: در کنار تأسفی که در از دست دادن گل‌های خوشبویی که متأسفانه با عقده و کینه ضد انقلاب از دست ما رفته‌اند و ما را عزادار کرده، باید گفت که خون شهدا، موجب تقویت انسجام ملی و اتحاد اسلامی ما می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet