شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/07/10 10:09:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده اهواز:

قانون هدفمندی یارانه‌ها باید سریع‌تر اجرایی شود

**نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که تاخیر یک ماهه در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها حرف و حدیث‌هایی را در برداشته است، گفت: این تاخیر به نوعی نامعقول است و باید هر چه سریع‌تر و به طور شفاف اگر مواردی وجود دارد اعلام شود.

سیدشریف حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب عنوان کرد: با توجه به این‌که طرح هدفمند کردن یارانه‌ها یک جراحی بزرگ در اقتصاد کشور است باید اجرای آن به صورت صحیح و دقیق صورت گیرد.

وی تاکید کرد: اصل مهمی که دراین طرح وجود دارد اجرای صحیح آن است، که ساز و کارهای بسیاری همچون توجیه مجریان، اعتماد مردم نسبت به این طرح، مشخص شدن چگونگی اجرا در سطح جامعه و پایین دست و آمادگی عوامل اجرایی برای اجرای این قانون با یک نظم خاص را لازم دارد.

نماینده مردم اهواز در خانه ملت افزود: این موارد باعث می‌شود بزرگی کار برای اجراکنندگان مشخص باشد، البته این تاخیر به دولت فرصت بیشتری برای آماده سازی برنامه‌های اجرایی‌اش داده است.

حسینی افزود: از سوی دیگر این سوال پیش می‌آید که با وجود اصرارهای زیاد دولت در گرفتن مصوبه از مجلس علت این همه تاخیر در اجرا چیست؟ آیا ساز و کارها آماده نبوده است یا هم اکنون ضمن کار و تصمیم‌سازی به مسائلی پی برده شده است که باید اصلاح شود.

وی در ادامه با اشاره به توجیهات دولت در زمینه انجام دادن کار کارشناسی شده و انجام ساعت‌ها نفر کار کارشناسی توسط شخص رییس جمهور، وزرا و کارشناسان مربوطه تصریح کرد: این تاخیر به نوعی نامعقول است و باید اگر مواردی وجود دارد هر چه سریع‌تر به طور شفاف اعلام شود که اگر نیاز به اصلاح قانون دارد انجام شود و اگر موانعی در پیش رو هست با همفکری این موانع برطرف گردد؛ مردم را در بلاتکلیفی قرار ندهند.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که این وضعیت زیان‌هایی در بردارد، خاطرنشان کرد: افزایش تورم روانی در سطح جامعه که مردم بابت آن متحمل پرداخت بها می‌گردند از این قبیل است. در واقع به دلیل نوعی کمرنگ بودن نظارت‌ها، بازرسی‌ها و تعزیرات‌های موجود در بازارها این افزایش روانی قیمت‌ها باعث تحمیل فشار مضاعف به مردم شده است.

حسینی تصریح کرد: البته دولت در مواردی راهکارهای بسیار خوبی در زمینه‌های مختلف رفاهی و معیشتی انجام داده اما به دلیل مقطعی بودن این کار و تقابل تورم روانی و افزایش قیمت‌ها با این راهکارها، هنوز در بعضی نقاط مردم از این موضوع رنج می‌برند.

وی در پاسخ به این‌که آیا هدف دولت از تاخیر در اجرا، تند کردن شیب رهاسازی قیمت‌ها می‌باشد، توضیح داد: شکی نیست که در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها پنج سال برای رساندن قیمت‌ واقعی منظور شده و این مسئله تبدیل به قانون شده و شیب در آنها مشخص شده است.

نماینده مردم اهواز ادامه داد: فشرده کردن اجرای قانون از 10 ماه به 6 ماه و در حال حاضر پنج ماه از 2 جهت باید مورد توجه قرار گیرد، یکی درآمد حاصل از اجرای آن که بین دولت و مجلس برای 40 هزار میلیارد تومان و 20 هزار میلیارد تومان اختلاف بوده و با این‌که مجلس 20 هزار میلیارد تومان را برای حدود 10 ماه و بدون مالیات مصوب کرد هم اکنون در حال تجمیع شدن و رسیدن به همان 40 هزار میلیارد تومانی است که مدنظر دولت بود.

حسینی افزود: از سوی دیگر در سال اول اجرای آن شدت می‌گیرد اما در سال آینده خیر. این اعتقاد را ندارم که این شیب باعث تحمیل فشار مضاعف بر مردم شود. ما اصل اساسی را اجرای صحیح این طرح می‌دانیم و به طور یقین اگر این طرح به طور صحیح اجرا نشود فشار آن به مردم تحمیل می‌شود، خواه با شیب تند یا شیب کند باشد.

وی هم‌چنین با اشاره به گفته معاون پارلمانی رییس جمهور مبنی بر واریز مبالغ یارانه‌ها یک ماه قبل از اجرایی شدن طرح بیان کرد: بر اساس آخرین اعلام مسئولان مربوط اول مهر ماه زمان واریز نقدی یارانه‌ها به حساب مردم است، اما پیشنهاد ما به مردم این است در صورت واریز این وجوه نسبت به هزینه‌کرد آن دقت کنند، زیرا این مبالغ باید صرف هزینه حامل‌های انرژی شود.

نماینده مردم اهواز در خانه ملت افزود: اختیار شیب افزایشی قیمت‌ها با توجه به ظرفیت‌های موجود در قانون به دولت داده شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet