هدر موبایل
1389/07/10 11:29:00
سرویس صحن
این هفته قرائت می‌شود

5 گزارش نظارتی کمیسیون‌ها در صحن علنی مجلس

**یک گزارش نظارتی کمیسیون عمران، و ۴ گزارش کمیسیون صنایع و معادن در جلسات علنی هفته جاری مجلس شورای اسلامی قرائت می‌شود.

به گزارش خانه ملت، نمایندگان در این هفته رسیدگی به گزارش کمیسیون انرژی درمورد طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی  را که یک فوریت آن در جلسه علنی 17 آذر ماه 1388 ‌به تصویب رسیده بود، ادامه می‌دهند.

گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات درمورد لایحه حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات که از سوی شورای نگهبان به مجلس اعاده شده، گزارش کمیسیون اجتماعی درمورد طرح تاسیس شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی که در جلسه علنی 8 مهر ماه 1388 برای بررسی مجدد به کمیسیون عودت داده شد، گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درمورد لایحه موافقتنامه همکاری و هماهنگی امنیتی بین جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان و گزارش کمیسیون عمران درمورد طرح اصلاح ماده (8) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب 1387 از دیگر دستور کارهای نمایندگان در جلسات علنی هفته جاری مجلس خواهد بود.

دو گزارش کمیسیون اقتصادی درمورد لوایح "الحاق جزایر هندورابی و فارور کوچک و بزرگ به محدوده منطقه آزاد کیش" و "ایجاد مناطق ویژه اقتصادی سهند مراغه، آستارا و سهلان"، گزارش کمیسیون عمران درمورد لایحه موافقتنامه حمل و نقل هوایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کنیا و 3 گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درمورد 3 لایحه موافقتنامه "معاضدت حقوقی دوجانبه در موضوعات کیفری"،  "استرداد مجرمین" و "معاضدت حقوقی و قضایی در موضوعات مدنی و تجاری"بین‌جمهوری اسلامی ایران و امارات متحده عربی و دیگر گزارش این کمیسیون درمورد لایحه موافقتنامه همکاری حقوقی در امور مدنی و کیفری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه از دیگر دستور کارهایی است که در این هفته مورد بررسی نمایندگان قرار می‌گیرد.

نمایندگان در هفته جاری همچنین گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد لایحه تصویب موارد حذف، اصلاح و الحاق به اساسنامه مقاوله‌نامه و آیین‌نامه کلی کنفرانسها، مجامع و سایر جلسات اتحادیه بین‌المللی مخابرات طی کنفرانس سران مختار (آنتالیا - 2006 «1385 هجری شمسی»)،  گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون تجدیدنظر شده کیوتو در مورد ساده و هماهنگ‌سازی تشریفات گمرکی، گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد لایحه الحاق سازمان تعاونی کادر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران (اتکا) به فهرست نهادها و موسسات عمومی غیردولتی، گزارش کمیسیون اقتصادی درمورد لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ازبکستان در زمینه کمک متقابل بین گمرکات دو کشور و پروتکل اصلاحی آن و گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درمورد لایحه موافقتنامه همکاری‌های امنیتی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر بررسی می‌کنند.

در این هفته "محمد عباسی" وزیر تعاون برای پاسخگویی به سوال مشترک "هادی قوامی"، "موسی‌الرضا ثروتی" و "نصرالله کمالیان" نمایندگان اسفراین، بجنورد، جاجرم، مانه و سملقان و قوچان و فاروج در صحن علنی حاضر می‌شود.

"مهدی غضنفری" وزیر بازرگانی نیز در هفته جاری با حضور در صحن علنی مجلس به سوال "علی‌اصغر یوسف‌نژاد" نماینده ساری پاسخ می‌گوید.

"سیدمحمد حسینی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در همین هفته پاسخگوی سوال "محمود احمدی‌بیغش" نماینده شازند خواهد بود.

گزارش‌های "کمیسیون عمران درخصوص سانحه قطار توربوترن مشهد- تهران (ایستگاه آزادور) در بهمن‌ماه 1388"، "کمیسیون صنایع و معادن پیرامون بررسی شکایت گروهی از خریداران کامیون «دانگ فنگ» از شرکت سایپا دیزل"، "کمیسیون صنایع و معادن درباره بررسی وضعیت صنعت فولاد کشور"، "کمیسیون صنایع و معادن درباره بررسی وضعیت صنایع حمل و نقل ریلی کشور" و "کمیسیون صنایع و معادن درمورد ارزیابی عملکرد بخش صنعت کشور و مقایسه آن با اهداف و تکالیف برنامه چهارم توسعه" 5 گزارشی هستند که دراجرای بند «6» ماده «33» آیین‌نامه داخلی در جلسات علنی هفته جاری قرائت خواهد شد.

بر اساس بند «6» ماده «33» آیین‌نامه داخلی مجلس تهیه گزارش موردی و سالانه در خصوص امور اجرائی دستگاهها و نحوه اجراء قوانین به خصوص قانون برنامه توسعه و بودجه سالانه و ارائه نکات مثبت، منفی و پیشنهاد نحوه اصلاح آن و تقدیم گزارش به مجلس جهت قرائت از وظایف کمیسیون‌های تخصصی مجلس است.

بر اساس تبصره این بند نیز، کمیسیون‌ها می‌توانند در موارد مهم و حساس و در مواجهه با تخلفات یا سوء مدیریت، با دعوت از مسؤولین ذی‌ربط موضوع را بررسی نموده و گزارش آن را به هیأت رئیسه ارائه نمایند. هیأت رئیسه می‌تواند گزارش مذکور را در دستور کار مجلس قراردهد. در این صورت سخنگوی کمیسیون و نماینده دولت هرکدام به میزان پانزده دقیقه و شش‌نفر از نمایندگان به قید قرعه از بین متقاضیان هرکدام به میزان پنج دقیقه، نظرات خود را بیان می‌نمایند.

هرگاه کمیسیون همراه با گزارش پیشنهادهایی برای تصویب به مجلس ارائه نماید با رعایت مفاد آیین‌نامه داخلی در دستور حداکثر دوهفته بعد مجلس قرارخواهد گرفت و مطابق آیین‌نامه داخلی رسیدگی می‌شود.نمایندگان می‌توانند پیشنهادهای خود را تا (48)ساعت پس از پایان قرائت گزارش به کمیسیون تحویل نمایند. کمیسیون تا یک هفته گزارش نهایی خود را به مجلس ارائه می‌دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet